R.U.S.E.

strategie > real-time strategie *
07.09.2010 PC
09.09.2010 PS3X360
Mohlo by se zdát, že jde o další z mnoha real-time strategií z 2. světové války, ale není tomu tak. R.U.S.E. se snaží vnést svěží vítr do žánru RTS. Už samotný název, odvozený od slova "ruse" (lest, trik) napovídá, že celá hra je založená na obelstění soupeře, zavádění do pastí a důkladném promýšlení strategií vůbec. Ty doplňují speciální karty lsti, které můžete použít na určitý sektor mapy a zahájit tak například falešný útok nebo odhalit rozkazy nepřátelských jednotek.

Děj hry se soustředí okolo Joa Sheridana, majora americké armády. V jeho kůži velíte armádám v severní Africe, Itálii, Francii a nakonec v Německu. Ačkoli kampaň je založená na skutečných událostech, bitvy, kterých se zúčastníte jsou převážně fiktivní.

Hlavní devízou hry je však multiplayer, který teprve otestuje vaše strategické dovednosti a lstivost. Velet můžete jednomu z šesti národů, značně se lišících výbavou a strategií: USA, Německu, SSSR, Spojenému království, Francii a Itálii. Na rozdíl od jiných multiplayerových RTS R.U.S.E. nabízí méně micromanagementu, větší mapy a pomalejší hru. Tím je zajištěno více času na promýšlení dalších akcí. Důraz je kladen také na průzkum a ochranu zásobovacích linií.

Podobně jako jsem to měl u World in Conflict, budu to mít i zde. Je třeba totiž zmínit, že strategie tolik nevyhledávám, i když si u nich vždycky užiju pořádného, velitelského rozhodování, u komentářů nevím, kde začít! Takže asi takhle ...

Jelikož mi v poslední době 2. světová válka poměrně chybí, odhodlal jsem se vyzkoušet něco "nového", než je pro mne zvykem. RUSE jsem měl v hledáčku už poměrně dlouho, tudíž jsem neváhal a vyzkoušel jej s vidinou uspokojení mé "druhoválečné krize" :)

Asi největším kladem RUSE pro mě je, že se všechny mise odehrávají na pozadí skutečných událostí (bitva o Arnhem, vylodění v Normandii, bitva o výběžek u Bastogne, ...), tudíž mi ani tolik nevadilo, že samotné bitvy jsou spíše smyšlené.

V prvních misích mě poměrně iritovalo, že jsem omezen pár tanky a několika četami. Posily sice občas přicházeli, ale celkově jsem potřeboval boj mít ve vlastních rukách. Oproti World in Conflict je na tom RUSE trošku chytřeji. Nestačí jen likvidovat nepřátele – získáváte za ně sice zkušenosti body – ale abyste mohli posílat do boje další jednotky a vehikly, je nutné vytvořit si zásobovací základny, které vás budou držet nad vodou. Samozřejmě je potřeba tyto základny chránit, nepřítel po nich jde jak po flusu! Párkrát se mi i stalo, že jsem misi musel splnit s omezenými zdroji, což občas dokáže pěkně pozlobit, zvláště v pokročilých fázích mise.

RUSE ale nestojí jenom na boji. Disponuje i speciálními lstmi, jako špionské odhalení nepřátel, rádiovým klidem a není od věci poslat falešnou ofenzívu v podobě náletu, či tankového útoků. Lsti se vám plní časem, tudíž nejsou ihned k dispozici, ale je třeba na jejich "dobití" počkat! Myslím, že není třeba dodávat, že takové odhalení nepřátel ušetří spoustu překvapení!

Co se týče grafické stránky hra překvapila maximálně, i když jsem hrál ve většině případů odzoomovaně, je možnost si hru i přiblížit. Na maximimální přiblížení je třeba i obyčejné městečko plné detailů a při té rozloze nezbývá než smeknout!

Negativ sice moc není, i když občasná obtížnost misí, které jsem splnil je díky "pokus, omyl". Možná to i byla nepochopenost, či princip dané mise. V předposlední misi se mi i stalo, že jsem misi nesplnil, přičemž si nejsem vědom žádné chyby, či nesplnění úkolu – opět pomohl "pokus, omyl".

RUSE: Dle výše vypsaného to vypadá, že hra nemá tolik negativ, ale hodnocení mezi 70-80% je pro ni adekvátní. Třeba u World in Conflict mě zaujal příběh, i když byl silně provařený! Tady sice nějaký náznak máme, ale nic zajímavého! I tak se přikloním k té lepší známce, jelikož mi RUSE nabídlo přesně to, co jsem hledal!

Pro: pozadí skutečných bitev, lsti, potřeba být ve střehu a sledovat dění po celé mapě,

Proti: slabší příběh, plnění misí stylem "pokus, omyl", občasná hektičnosti misí,