Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Řež

17.10.2004
61
61 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
freeware
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Řež je freeware FPS od českých Albisoft. Hra vyšla 17. října 2004 ve spolupráci se serverem Bonusweb.

Hra nemá žádný příběh, hráčovým úkolem je projít každou úroveň, pobít minimálně polovinu nepřátel a získat co největší skóre, které se spočítá z mnoha faktorů jako množství zabitých nepřátel (zabití všech nepřátel v úrovni znamená další body navíc), rychlost dohrání, množství sesbíraných bonusů apod. Za skóre lze mezi jednotlivými úrovněmi nakupovat lepší zbraně, kdy ze začátku máte pouze pistoli. Postupně si však můžete koupit plamenomet, brokovnici, UZI a raketomet. Výsledné skóre je možné zaslat na web a porovnat tak s ostatními hráči.

Hra obsahuje celkem 7 různorodých úrovní rozdělených na 14 částí. Hráč se tak podívá například do ulic velkoměsta, stanice metra obsazené teroristy, hrobky egyptských faraonů či komplexu arén pro souboje bitevních robotů. Je zde i úroveň, která se skládá z plošinek po nichž musí hráč doskákat až na konec, kdy skok vedle znamená okamžitou smrt. Co se týče samotných nepřátel, tak zpočátku čelíte pouze teroristům, ale postupně se střetnete i se zombíky, pavouky či bojovými roboty.

Netradiční hudební doprovod zajišťují písničky od českých punkrockových skupin Dukla vozovna, Houba, Totální nasazení a Volant.

Upravená a ořezaná verze hry (pod názvem "Řež Bechere!") se zúčastnila soutěže Becherovka Game 2004 a skončila na druhém místě mezi akčními hrami.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Obtížnost je celkem vysoko a první dohrání je celkem peklo. Krom zajímavého soundtracku (jedinou další hrou kde během hraní v hudbe na pozadí někdo zpíval a na kerou si vzpomenu je asi Dreamfall) a systému upgradů nemá moc co nabídnout...

Pokud se nerozhodnote s těžce nabitými body nakoupit upgrady a zaútočit na highscore. Pak nastává období volby vhodné zbraně, memorizace levelů, volby nejrychlejší cesty, hledání odpovědí na otázky koho, kdy jak střelit, aby z toho bylo nejvíc bodů a samozřejmě si při tom všem hlídat aim. A pak už jen za maximálního soustředění zpíváte ten který song - stejně je vaše podvědomí zachvíli bude znát nazpaměť a probíháte levely ve snaze dosáhnout maximálního skóre. Uf. Několik dní, ne-li týdnů jsem se tímhle bavil. Dneska mi to zní divně, ale musím přiznat, že to byla prdel.
A byl jsem na tom prvním místě :)

Pro: hudba, trans dostavující se při honbě za high-score O:-)

Proti: první zahrání je celkem obtížné

+20 +21 −1
  • PC 85
Jako malej jsem na svým kompu společně s Duke Nukem pařil jenom tohle. Stala se z toho srdcovka. Hra je na hardcore nečekaně hardcore :D Ale když máte hru na easy tak se to všechno ukáže. I když je to hodně rychlá střílečka kde se člověk prakticky nezastaví,tak společně s punkovou hudbou a absencí jakéhokoliv příběhu(tudíž také absenci jakéhokoliv přemýšlení nad hrou) my hra připadala tak neskutečně oddechová. Graficky to je opravdu hrůza, a i na tehdejší dobu už to nebylo nic moc ale má to přesně to co jsem od her vždycky chtěl ale nedostal. Opravdový oddech. Prakticky u všech her něco řešíte ale tady ne tady jen procházíte se skvělým soundtrackem na cestu .(No a zabijete pár nestvůr :D )

Pro: Soundtrack,jednoduchost

Proti: Krátká hrací doba

+16
  • PC 70
Freewarové tituly a zvlášť ty z tuzemské mám rád protože se mezi nimi někdy dá najít opravdu dobrý kousek a jedním takovým je právě i Rež. Na hru jsem narazil náhodou jak jinak než na DH a zaujala mě hlavně názvem (Od tvůrců hodně promyšlený marketingový tah :D) takže jsem ji ze zvědavosti stáhnul a po pár dnech povalování na flashce i nainstaloval. Graficky Řež vypadá hodně slušně a chvílemi ani nedává znát freeware původ. Zajímavé byly i různě se střídající prostředí a podobné je to i s nepřáteli kteří jsou poctivě zpracovaní a každý nejen odlišně vypadá ale i jinak bojuje. Jako i jiné hráče mě překvapila obtížnost a hned ve druhém levelu jsem se nestačil divit jak rychle mizí životy a odkud to na mě vůbec lítá. Nicméně bez této vysoké laťky by hra byla na pár minut a takto vydržela skoro hodinku skutečně zábavného hraní. Netradiční ale pozoruhodný je tu soundtrack složený z několika punkových písní. Na základce byl můj třídní zpěvák v jedné punkové kapele takže i já jsem na nějaký čas tomuto žánru propadl a i přesto že se dnes za fandu punku v žádném případě nemůžu považovat některé skladby jsem si s chutí po pár opakováních dokonce zazpíval ;) Škoda je jen absence příběhu, možná to chtělo alespoň nějaký text před misemi o tom kdo, jak a proč ale i tak je Řež sice amatérskou ale kvalitní a zábavnou hrou. A to třeba i díky systému vylepšování zbraní, zdraví či vlastního skóre.
+14
  • PC 65
Tuzemské freeware tituly moc v lásce nemám, ale hra Řež mě zaujala hned na první pohled nejen kvůli názvu. Musím říct, že jsem se opravdu skvěle bavil, když jsem hrou procházel poprvé, avšak se k ní budu vracet už asi jen z extrémní nudy. Proto je smutné, že závěr s bossfigtem po splněných sedmi úrovních přišel tak po čtvrt hodince. I přes to jde o povedenou střílecí odreagovačku s dost rychlým adrenalinovým tempem a skvělým punkrockovým Soundtrackem, jehož některé skladby můžou být pro někoho příliš radikální... mě osobně to vůbec nevadilo.

Hra celkem obsahuje sedm úrovní s možným výběrem tří obtížností, po jejichž splnění získáváte body ze zabitých nepřátel nebo nalezených secretů. Za ty si můžete následně odemykat vybavení a schopnosti, jako je více zdraví, armor, vyšší rychlost, zbraně apod. . Kdysi bylo možné zasílat své score na internet a mohli jste se tak dostat v tabulce highscores až třeba na první místo. Bohužel byla tato funkce ukončena v prosinci 2008. Grafická stránka hry je dnes už dost zastaralá, ovšem kdysi rozhodně uspokojila.

Kdo tedy hledá nějakou rychlou odreagovačku na pár minutek zahnání nudy, neváhejte a vyzkoušejte českou hru Řež! Během prvního hraní se budete zaručeně skvěle bavit.

Pro: Skvělá odreagovačka, rychlé tempo, punkrockový soundtrack, odemykání zbraní a schopností

Proti: Krátká herní doba, nulová znovuhratelnost

+12
  • PC 80
Ke hře jsem přišel náhodou. A sice na Facebooku jedné kapely, která se o této hře zmínila. Ani nevěděli, že v této hře mají své skladby, až letos na to přišli :D

Hra rychle odsejpá a obtížnost dost graduje. Je to zajímavý herní počin a soundtrack je úplný herní vrchol. Písně skvěle ladí k atmosféře hry, kdy hráč chodí relativně rychle a ze všech stran na něj něco střílí. Jak rychle to začlo, tak rychle to skončilo. Hra akorát na jeden volný den :)

Libí se mi i easter eggy typu Hitler na vozíku a to bezva outro :) Písně svých oblíbených kapel jsem poznal a bylo to příjemné. Bohužel není důvod hru opakovat. Maximálně aby člověk vyzkoušel všechny zbraně. Hru jsem dohrál na normál.

Graficky to celkem ušlo, prostředí jednotlivých levelů bylo docela ok. Skákací level byl takový navíc a k ničemu. Škoda, že nebyla vidět zbraň. Vlastně jen crossair vidíte a to je vše. Ani ovládaní není nikde vysvětleno - ale to ostříleného hráče přece nerozhodí.

Pro: SOUNDTRACK, rychlovka na jedno odpoledne, easter eggy, stupňující obtížnost, vtipné outro.

Proti: Absence zbraně v ruce, skákací level, není důvod hru hrát znovu.

+12