@PRIVATE MARTIN (19.11.2014 21:03): Freelancer je přímo dělaný na myš a klávesnici a ovládání není opravdu nic složitého. A to i proti Freespace (existují totiž výrazně větší ovládací porody, třeba série Battlecruiser, Derek Smart je ale naštěstí opravdu jenom jeden :-)) ).

Velmi podobné ovládání (a akční styl hry) má i kopie Freelanceru jménem Darkstar One a dvojdílná série Tarr Chronicles: Sign of Ghosts/Dark Horizon, všechno jsou to ovšem výrazně slabší záležitosti.
@PRIVATE MARTIN (18.11.2014 19:49): Středně pokročilý snad ano :-)

Já jsem space sims dohrál poměrně hodně (skoro třicet), ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že je hrát prostě moc neumím. Nedaří se mi je hrát na joysticku (pomalé uhýbání díky setrvačnosti), takže je hraju na myši (až na výjimky stylu Starlancera, kde to nejde) a většinou mám málo trpělivosti na opakování misí, takže je hraju na poměrně nízké obtížnosti (až na Tie Fightera, který jsem dohrál několikrát a naposledy až na pár misí na generala).

Z Wing Commanderů je IMHO nejlepší čtverka, ale ani trojka s pětkou nejsou marné (u pětky doporučuju i free datadisk). Freelancer je super, je to spíš vesmírná akce než simulátor (člověk si vystačí s pár klávesami, nikomu nevelí, žádný složitý breefing ani strategie se nekonají), ale zase není zjednodušený natolik, aby to byl problém. Dohrál jsem jej 3x a momentálně čekam na to, až fandové dokončí mod Crossfire. Doporučuji určitě i sérii Freespace a ze starších asi nenápadný, ale velmi dobrý Tachyon: The Fringe.

Ještě bych rád někdy dohrál psychedelický Darklight Conflict, Hardwar, vychvalovanou Edge of Chaos: Independence War 2 a Privateer 2: The Darkening. A možná nějaké X, až budu mít někdy zbytečně moc času.
@Phoenix (17.11.2014 23:30): Tak aspoň stredne pokročilý, to si určite, nie? :D

Ja mám zase GTA like veci, vrátane GTAčka samotného (až na štvrtý diel) veľmi rád. Takých Mercenaries považujem za jednu z najlepších hier na PS2.

Space sim nejdú ani mne. Ale v dohľadnej dobe mám v pláne ak nie dohrať, tak aspoň vyskúšať Wing Commandera 3 (ktorý bol zadara na Origine) a Freelancera. A možno vyskúšam aj ten Star Conflict, pretože to vyzerá ako War Thunder vo vesmíre a vesmír ja rád.
@PRIVATE MARTIN (17.11.2014 20:33): Mno, veterán, FPS jsem dohrál celkem dost, RPG taktéž, ale třeba u space sim si klidně přiznám, že je moc hrát neumím. A právě na GTA like věci zhusta nemám trpělivost. Ale nadávat budu leda sobě :-))

Hry hraji až na výjimky napoprvé na Normal, jestli je Normal nevyvážená je problém tvůrců, ne můj.
@Phoenix (17.11.2014 15:55): Len aby si potom na mňa nenadával. Ty ako veterán predpokladám preferuješ vyššiu obtiažnosť, lenže ja vysoké obtiažnosti zo zásady odmietam, pretože ma nebaví polovicu herného času ležať na zemi :D .
@PRIVATE MARTIN (17.11.2014 15:17): ok, dám na Tebe (co se týče obtížnosti), já jsem minule skončil někde po osvobození prvního sektoru, protože GTA like věci příliš nehraju. Chci tomu dát ale ještě šanci (prostředí Marsu mě fascinuje díky jedničce, Chaserovi, Total Recallu a podobným záležitostem).

Fandovské mise IMHO neexistují, alespoň se mi žádné nepodařilo najít. S Protracted Rebellion zkušenosti nemám, napoprvé si to dám pravděpodobně Vanilla.
@Phoenix (16.11.2014 13:44): Tak mody som neskúšal žiadne, mne obtiažnosť aj stýl hry vyhovovali (viď môj starý komentár). Skôr by som uvítal fanúšikovské misie, ale žiadne som vtedy nenašiel.
A keď sme už pri tom skúšaní, ešte som nehral ani Demons of the Badlands :) .

Ty máš nejaké skúsenosti s tým Protracted Rebellion?
@PRIVATE MARTIN (16.11.2014 12:15): Co bude stačit na aktivaci krabicovky netuším, protože mám digitální Steam verzi. Zatím je stav takový, že po normálním spuštění po mně při New Game pořád chce přihlášení k LIVE účtu. Nicméně publicbeta jede bez GfWL a je možné kopírovat save (stejně to asi pojedu od znovu, tak daleko jsem zase nebyl).

Proč jsi to přidal sem netuším, ale také mi to vrtalo hlavou :-)) Nezkoušel jsi nějaký mod, který šteluje obtížnost a styl hry? Mám na mysli zejména Protrected Rebellion.