Ratatouille

26.06.2007

Hra podľa rovnomerného animovaného filmu z dielní Pixaru nám pomerne hodnoverne filmu rozpráva príbeh potkana Remyho, ktorý veľmi rád varí. Nie však z odpadkov, ktoré tak obľubuje jeho rodina, ale delikatesy podľa kuchárskej knihy jedného vychýreného parížskeho šéfkuchára.

Ten kto videl film už vie, že v hre začíname na malebnom francúzskom vidieku, pokračujeme rozbúreným kanálom až do Paríža a v ňom sa budeme pohybovať nielen vo grandióznej reštaurácií, ale aj na trhovisku a v kanalizácií.

Náplň tejto 3D hry z pohľadu tretej osoby spočíva v pravidelne striedaných plošinovkových úrovní plných skákania, lezenia a iných hlodavčích schopností a minihier, ktoré prevažne spočívajú v správnom a rýchlom mačkaní tlačidiel na klávesnici (z diaľky to pripomína bojový systém Fahrenheitu). Hra obsahuje aj módy pre 2 hráčov. Tie spočívajú napríklad v udržaní sa na neustále sa prevažujúcom a rozpadajúcom kúsku cibule, preteky v kanáloch v konzervách, alebo rýchlostná jazda kanalizačným potrubím.

Herní výzva 2017: "Kamarád doporučuje!"

Dětské hry jsem jako malý vždy hrával ať už se jednalo o Strašpytlíka, Příšerky s.r.o, 102 Dalmatinů, Kačera Donalda nebo skvělý Příběh Hraček 2. Hlavně dětské hry z přelomu století byly skvělé. Do Ratatoullie jsem šel s tím, že jsem viděl film, který byl skvělý a předčil má očekávání. Konkrétně tato hra mi byl v rámci výzvy doporučen uživatelem miCHALupka.

Příběh je jednoduchý. Jste krysa Remy, který se od ostatních liší tím, že chodí po dvou a rád vaří. Zklamalo mě, že hra je příběhově trochu upozaděna a filmu se úplně nedrží a například konec je spíchnutý horkou jehlou a nevysvětlí hodně věcí. Po úvodním venkově se dostanete do Paříže, kde se odehraje celý zbytek hry. Hra má český dabing, ale má jednu nevýhodu a to tu, že oproti filmu jsou na určité postavy jiní dabéři. Skvělého Martina Písaříka na Remyho nahradili Davidem Prachařem nebo tátu krysu Karla Heřmánka nahradili Milanem Slepičkou. Náhrady to sice nebyly příšerné, ale ve filmu se mi zdáli dabéři lepší. Jinak ale musím dabing pochválit. Lip-synch je v pohodě a intonace ve většině případů také.

Hra v době vydání vyšla na všechny platformy. Vyšly i dvě verze hry, a to pro starou generaci konzolí (PS2, XboX) a novou (PS3, X360). Tyto verze byly odlišné jak v příběhu (na konci první mise na PC ujíždíte na řece, zatímco na PS3 utíkáte před bábou po svých) a herních principech, tak hlavně v grafice. Stejný případ byl například i u Spidermana 3. Narozdíl od Spidermana, kde tvůrci portovali na počítač nextgen verzi, u Ratatoullie bohužel tvůrci použili PS2 verzi. A to je podle mě obrovská škoda. Hra nevypadá špatně. Při maximálním nastavení vypadají hlavně krysy velmi roztomile. Ale textury a například nějaké efekty byly tehdy už zastaralé. Zvuky jsou OK a o dabingu jsem se již zmiňoval. Nejlepší, co se umělecké stránky týče je hudba, kterou skládal Michael Giacchino, což je můj nejoblíbenější filmový skladatel, a například hned hudba v menu vás naladí do dobré nálady. K technické stránce bych se ještě zastavil u filmečků, kterých je 14 a jsou v hodně mizerném rozlišením, o co víc, když se ukliknete mezerníkem (skákání), tak si nechtic cutscénu přeskočíte; 3x se mi to stalo a musel jsem si ji externě pustit ze souborů hry. Dalším technickým nedostatkem je gamebreaking bug. Nikde na netu jsem řešení nenašel, ale selským rozumem jsem na to přišel. V poslední misi máte zničit pasti. Poblíž nich jsou humři v sáčcích v kýblu. Pokud hru hrajete na více než 60 fps (většina kvůli nemožnosti vertikální synchronizace či fps locku přímo ve hře) tak humři z kýblu nevyskočí. Půl hodiny jsem na to nemohl přijít, ale nakonec jsem si vzpomněl na NOLF (zrychlená hra) a Red Faction (výbuch ponorky) a problém vyřešil omezením fps.

Hratelnost je pohodová, jak byste od dětské hry čekali (teda až na nějaké vyjímky např. Příběh Hraček 2). Stačí pár tlačítek a hra se hraje sama. Máte i čichový indikátor, který vám ukazuje, kde máte jít. Animace Remyho se také povedly. Co se nepovedlo je kamera, jakmile jsem pohnul na ovladači s pravým analogem, hra se roztočila jako kolotoč na matějské pouti. Musí se posouvat po milimetrech, aby se kamera nezacyklila; velké zklamání. Hra není moc dlouhá, do tří hodin by mělo být hotovo. Navštívíte kanalizace, pařížské ulice, kuchyň, venkov. Většina misí je ve stylu heist (loupeží), kdy musíte plnit úkoly pro kamarády krysáky a až je splníte, tak musíte plnit určité minihry, abyste heist provedli. Minihry jsou vcelku jednoduché a většinou stačí stisknout včas určitou klávesu. Co se týče Remyho, tak budete skákat, bojovat i schovávat před nepřáteli. Jsou zde u části, kdy budete klouzat po trubkách, či veslovat na knížce. Nejlepším herním prvkem jsou honičky s nepřáteli, kdy vy utíkáte a nepřátele se vás snaží dostat. Je to frenetické a hlavně zábavné sledovat animace nepřátel, jak vás chtějí chytit. Jinak, pokud se vrátím k minihrám, tak některé se docela často opakovali a hlavně co se týče vaření, tak to mě nebavilo vůbec.

Ve výsledku se jedná o průměrnou dětskou skákačku s báječnou hudbou, naháněčkami a dobrým českým dabingem. Jako jednohubku bych tuto hru mohl doporučit.

Pro: pohodová hratelnost, hudba, naháněčky, český dabing

Proti: kamera, ořezaný příběh, gamebreaking bug, určité repetetivní prvky

Všetci vieme, ako to býva s detskými hrami podľa filmov a seriálov. Technicky zastaralé, častokrát zlé a ťažko ovládané porty z konzolí, krátke etc... Ako keby detský hráč nestál za tú námahu.

Preto je celkom prekvapením, že hoci i táto hra netrpí práve dlhou hracou dobou a ak si odmyslíme Remiho a pár ďalších hlavných potkanov, tak aj na grafike sa riadne šetrilo, je Ratatouille celkom zábavnou a hrateľnou hrou.

Je síce pravda, že celý priebeh hry sa strieda v určitej sekvencii medzi skákaním po nejakej tej miestnosti/záhrade/trhovisku a minihrami, kde treba v čo najpresnejšom čase zmačknúť správne tlačítka (ala Fahrenheit), ale vzhľadom na krátkosť jednotlivých leveloch (ktorých zas tak málo nie je) je toto striedanie pomerne svižné a skôr nastanú záverečné titulky než stereotyp. Hra zároveň ponúka niekoľko multiplayerových módov, ktoré síce nevydržia na "dlhé večery", ale na chvíľku dokážu celkom pobaviť, najmä balansovanie na neustále odpadávajúcich vrstvách narezanej cibule.

Dospelému hráčovi asi Ratatouille nič nedá, predsalen ten výber je pre neho obrovský, ale pre detského hráča sa jedná o jeden z mála hrateľných titulov, kde nie je starší súrodenec/rodič neustále nútený pri ňom sedieť, pre priťažké pasáže či zlé ovládanie.

Pro: hrateľnosť, svižnosť, multiplayer na chvíľu zabaví

Proti: krátkosť, technická zastaralosť, opakovanie tých istých úkonov dookola

• PS2 --
Nejlepší hra. Úžasná grafika i příběh. Český dabing skvělý. Dohrál jsem PS2 verzi v emulátoru.

Pro: Pěkná grafika, hratelnost, český dabing.

Proti: Nic jsem nenašel a ani nechci.

-4 +2 −6