Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Project Zero: Maiden of Black Water

Fatal Frame: Maiden of Black Water, Zero: Nuregarasu no Miko

22.10.2015
72
3 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Jedná se o již patý díl série, v USA známé spíše pod názvem Fatal Frame a v Japonsku Zero. Také jde o jediný díl, který se exkluzivně podíval na Nintendo WiiU. Hratelností krom jedné velké změny zůstává vše při starém. Opět chodíte po temných lokacích, fotíte přízraky aby jste se jich zbavili a řešíte hádanky. Změnou ale je, že nově Spirit Cameru ovládáte skrze WiiU ovladač a snažíte se s ním fotit různé záhady či agresivní přízraky.

Jak je už v sérii zvykem, tak i v tomto díle se tvůrci zaměřují kromě osudů postav především na pověsti a duchařské legendy. Ty tak hrají prim a celý příběh se soustředí na sebevrahy často vyhledávanou horu Hikami, která k sobě láká různé osoby chtějící skončit se svým životem kvůli různým osobním či psychickým problémům. Tohle, ale nejsou jediné záhady sužující horu Hikami. Dále se na ní objevují duše tzv. Shrine Maidens, či podivná černá voda, která s sebou přináší zlé poselství. Trio hlavních hrdinů je právě s tímto místem silně spjato.

Ren Hojo je chaotický spisovatel, do jehož rukou se dostalo album fotografií zesnulých žen oblečených ve svatebních šatech. Brzy poté se mu zdají noční můry, ve kterých jako dítě během rituálu zavraždil malou holčičku. Druhou postavou je Yuri Kozukata – mladá slečna, která se dříve pokusila spáchat sebevraždu na hoře Hikami, ta se jí nevydařila díky Hisoce Kurosawě, která v městečku poblíž tohoto sebevražedného místa má skromnou kavárnu, v níž díky své schopnosti zachycení stop zmizelých osob nabízí služby různým lidem toužících po pomoci. Hisoka si bere Yuri k sobě do péče, aby jí pomohla zvládnout její schopnost podobající se té její. Poslední postavou je mladé děvče Miu Hinasaki hledající svou maminku. Proto se vydává na horu Hikami, kde její matka údajně hledala svého zmizelého bratra.

Osudy všech těchto postav se během hry propojí a hráč sleduje dané charaktery, jak se snaží se svými problémy na hoře Hikami vypořádat.


Poslední diskuzní příspěvek

@Fritol (13.09.2022 17:31): Teď to píšu a ty jsi to napsal, díky moc twl!

Ale každopádně jsem mega happy, Sudův Fatal Frame jsem chtěl už dlouho, hlavně i proto že Suda 51 nerad dělá horory a je to jedna z jeho mála co udělal, tak čekám jeho autorský otisk! Asi nejlepší věc z Directu!

Yokai Watch 4 lokalizace ale pořád nikde :(

Nejlépe hodnocené komentáře

  • WiiU 75
Série Project Zero (v Japonsku Fatal Frame) je často opomíjeným bratříčkem hororových legend Resident Evil či Silent Hill, což upřímně po zahrání toho dílu nechápu, jelikož hlavně Silent Hillu zdárně sekunduje a to i když se zaměřuje na prakticky jiné aspekty psychologického hororu. Hned se přiznám že tenhle díl je mým prvním v sérii, takže budu především vycházet z pocitů které na mě zanechal právě tento.

Příběh se odehrává v městečku poblíž hory Hikami která je v centru hlavního dění, tu totiž sužují různé duchařské báchorky a legendy. Údajně na toto místo lidí často chodí páchat sebevraždy, protože je Hikami k sobě volá a údajně tam můžete v pokoji ukončit svůj život. Dále jsou tu i často spatřovány takzvané Shrine Maidens, které k sobě volají různé oběti a skrývají temnou minulost. Celkově právě postavení na duchařských mýtech a legendách, je to co právě sérii silně odděluje od svých slavnějších bratrů a tím se stává v hrorových směrech o něco svěžejší. Když totiž procházíte pomalým tempem husté lesy, či opouštěné budovy, tak máte silně nepříjemný pocit. Často slýcháte nepříjemné zvuky a po cestě nacházíte i spisy které vám více osvětlují lore hory Mikami. Když například se dočtete že se tam dá někdy spatřit duch který ve smyčce opakuje svojí sebevraždu (skok z výšky) tak na něj při průchodu hrou narazíte. Nebo uvidíte nějaké zjevení a pak následně díky pročítání různých spisů se o tom dozvíte něco více.

Ono čtení různých písemností není jediné jak můžete o historii přízraků zjistit něco více, vy tu totiž máte schopnost do nich nahlédnout pomocí doteků. Vy když totiž ducha zničíte v souboji, máte pár sekund na to k němu doběhnout, dotknout se ho a vidět stylově udělaný flashback z chvil krátce před smrtí. Tyto videa jsou dělané stylem že vypadají jako kdyby jste si pustili ošoupanou videokazetu, která různě šumí, trhá se a vydává zvuky. Ona celkově hra je krásná melancholická stylovka, od temných koutů lesů, po krásně sytě nasvícené západy či východy slunce apod. Vizuální stránka je tu opravdu parádní a často jsem jen zíral co se tvůrcům na Wii U podařilo vykouzlit za krásy.

Melancholie vlastně prochází celou hrou a příběh se zabývá takovými tématy jako je šikana, mít schopnost kvůli které jste ostatními považováni za zrůdy či jen mít sny o tom že jste jako díte během rituálu zavraždili malou holčičku. Já vím, zní to trochu emo, ale hra tyto témata nakousne jen lehce, a nikdy to nespadne do chabé citové vydíračky. Díky postavám které jsou sympatické vás na víc jejich strasti i zajímat budou a vadit vám lehký emo nádech nebude.

Nahoře jsem ještě trochu nakousl souboje, ano ty tu jsou, jenže fungují trochu jinak než jste z hororovek zvyklí. Vy tady totiž máte k ruce spirituální kameru, pomocí které fotíte duchy a likvidujete je. Touto kamerou také můžete fotit různé přízraky či záhady kterých si všimnete a také jí budete potřebovat na řešení různých logických hádanek. Těch tu není mnoho a většinou jsou poměrně jednoduché, i když někdy zase příliš zdlouhavé. Jako když hra po vás chce hledat různé klíče po rozsáhlém chrámu který má spoustu chodeb apod.

Příjemnou featurkou navíc je že kameru ovládáte Wii U tabletem, který funguje jako váš foťák a musím uznat že se to tvůrcům povedlo implementovat skvěle a neskutečně mě to bavilo.

Bohužel i přes hromadu skvělých části se hře nevyhnulo pár chyb, jako například místy zmatená kamera, občas těžkopádný pohyb postavy či zapomenutelný soundtrack, který obsahuje po většinou jen klasické dunivé zvuky jak jste zvyklí z mainstream hororů. I když ke konci se objeví pár hezkých melodických instrumentálních skladeb a závěrečná vokální skladba se povedla neskutečně.

Pokud tedy chcete melancholický duchařský horor který má občas skvělé stylistické nápady a fajn příběh který si musíte lehce poskládat sami a na Wii U se vám práší, tak směle do toho.

Pro: Příběh, vizuální nápady, závěrečná skladba a pár těch melodických, postavy, Wii U ovladač jako kamera, atmosféra, zahrnutí duchařských mýtů apod.

Proti: Kamera, občas těžkopádný pohyb postav, většina soundtracku je zapomenutelná, občas se musíte s každou postavou projít tu samou lokaci

+11