Kdo tu vymyslel tu "nucenost", ať si dá teď facku a podívá se, jakou lavinu spustil. :'-(
Mě P2 bavil dost. Líbil se mi styl humoru, ale čím víc jsem hrál tím častěji mi přišel nucenej tak, aby tam byl za každou cenu. Méně je někdy více. Nové věci oproti jedničce (gely, laser) jsou výborné. U hádanek jsem se i asi dvakrát zasekl. Co mi ale pomohlo byl že když máte v obrovské úrovni dva fleky kde jde umísti portal tak to dost zjednodušuje. Proto mě to pak svádělo nepřemejšlet ale hledat fleky kde portal jde dát. Což si nemyslím že je dobře. Celkově ale pěkné hlavně srovnáním co dnes obecně vychází za kopie kopií.
Moje situace: Bavilo mě to, hodně, ale suběktivně ne tolik, jako třeba Mirror's Edge (moc hluchých míst). Tak proč bych tomu dával víc, jak u ME?
czKarlos: Základní způsoby hodnocení her jsou:
a) jak se mi hra líbila
b) jak ji považuji za kvalitní (používám já)
c) mix předchozích

Ale ty veřejně propaguješ:
d) kopírování hodnocení ostatních bez ohledu na můj vlastní názor (tj. držet hubu a krok)
Tak jsem to projel znovu s komentátorským módem a celkem zklamání, těch komentů je tam, co by se za nehet vešlo. Přijde mi, že jednička jich měla daleko víc, tady třeba několik místností není nic.
U subjektivního hodnocení (třeba tady na DH) hlavně žádná pravda není.
Ten kdo týhle hře dá pod 90% je podle mě buď někdo, kdo se nedostal přes první komoru v starym Aperture Laboratories nebo někdo kdo je moc nymšlenej na to, aby dal dobrou známku něčemu, z čeho je 99% veřejnosti nadšeno.
Dobrej týpek. A to jsem si myslel, že ve většině levelů žádné alternativní řešení není :/
Vodny: Chápu, to už je pak opravdu jenom o názoru. Mně ta uhozenost (počkej si na závěr) a přemíra nápadů sedne. Ale nebudu tady hanit první Portal, velmi se mi líbil a líbí dodnes, z obou dílů na mě dýchá nadšení Valve pro látku (a tenhle absolutně subjektivní pocit třeba postrádám u obou HL2 Epizod), ale s jedničkou jsem se prostě nějak nepohodl, ani vracet se mi k ní nechtělo.
Ja to mam zase presne naopak. Jakmile se do hry ponorim, nevnimam tu krasu kolem. Ceho si ale vetsinou vsimam jsou osklive efekty, ktere ovlivnuji cely obraz. Zrovna s Crysis 2 jsem mel problem, ze pri nocnich misich mi cely obraz jakoby zrnel (tekove to filmove zrneni, ktere pouziva treba FEAR 2 nebo Mass Effect schvalne, jen vyrazne rusivejsi a osklivejsi). Hodne neprijemne. Na druhou stranu mi ale vubec nevadi chude prostredi ci nizke detaily pokud se to tyka vseho. Stare hry jako treba Max Payne nebo Deus Ex mi tak i pres stari pripadaji velmi hezke.
Barney: Mě třeba ty fádní kulisy v Portalu daleko víc seděly než to, co je ve dvojce. Pořád se tam něco hýbe, tu kouká nějaký poškozený kus zdi, jinde jsou stromy, zeleň atd. Přijde mi, že to tam nepatří, ačkoliv z příběhového hlediska to tam být "musí".

Obecně mám problém s novými hrami v tom, že čím detailnější, interaktivnější a vyšperkovanější prostředí, tím více mě ruší při hraní. Všiml jsem si toho např. u Crysis 2, moje oči zkrátka kmitají všude možně po okolí a hltají tu umělou krásu, přičemž ztrácím orientaci a nemůžu se zaměřit na jedno konkrétní místo. U Portalu 2 je trošku lepší situace, protože ta grafika je obecně čistější a prostředí není tolik zasypané haraburdím. Zase to ale na mě působí nuceným dojmem. To co je okolo navíc oproti prvnímu dílu na mě působí právě tak, že je to tam "navíc", jen na oko, aby se něco dělo. To mě zároveň přivádí k myšlence, že Valve tak trochu ustoupilo ze svých pravidel hry. Sám Gabe Newell nedávno řekl, že to co je ve hře pro hráče nedůležité, (bez možnosti/nutnosti interakce), nemusí být zpracováno detailně nebo tak, aby to přitahovalo hráčovu pozornost a odvádělo ho to od hraní. Těch rušivých serepetiček navíc je kolem strašně moc. Neříkám, že tam být nemají, ale proč v takovém počtu, to nechápu.
Eru: Ty nejklasičtější - skákání, sprint, volný pád s trefou do určeného místa, vyhýbání se překážkám, načasování kombinací všeho řečeného. U Portal jedničky se často tahle pozapomenutá originalita a jednoduchost vychvalovala, ale v tamních fádních kulisách jsem tomu nějak nikdy nepřišel na chuť.
"celá hra je dělána jen na efekt"
To bych u hry, která tak moc sází na klasické herní mechanismy, dnes už prakticky neviděné, za zápor nebral...
Venoval bych tomu jeste par dni. Zkus si to vsechno rozepsat, peclive probrat, a vyhodnotit. Nebral bych to na lehkou vahu. Jde o hodne.
czKarlos: Hra sama upozorňuje, že se zapnutými vývojářskými komentáři, nefunguje ukládání hry.

Greg: Dneska jsem uvažoval, jestli bych to neměl ještě snížit. Hry většinou hodnotím tak, že ohodnotím zápory hry a odečtu je od 100%. 30% jsem proto ztrhl za chladnou a neosobní střední část, závěrečný souboj, jenž byl až příliš moc podobný tomu z prvního dílu a hlavně že celá hra je dělána jen na efekt. To nad čím jsem uvažoval dnes je znovuhratelnost.
Tady by spíš škodil. Mimo to raději si těch pár metrů ujdu pěšky, než abych zíral na ten loading.

S tím trochu spojenou výtku bych měl k ne zcela odladěnému znovu-procházení místností... Konkrétně v oblasti s prvním setkáním s gelem je možné spadnou dolů o tři úseky zpět a hra s tím nepočítá (tlačítko je stisknuté, ale patřičné dveře nejsou otevřeny, i když by měly být).
Savy tam jsou, dokonce tam jsou i checkpointy, kdyz hrac splni urcitou cast puzzlu v mistnosti, tak se po smrti neobjevi na zacatku, ale dale.
yahtzee v posledni dobe imho spis blbe keca :) Ale s Portalem 2 to imho vystihnul naprosto presne.
Spíš tomu formátu kam Portal patří příliš nesluší hraní si na velkou hru. Celé to totiž působí strašně okatě, prvoplánovaně. Jednička byla hokus pokus a tím, že byla tak trochu krok do neznáma dokázala překvapit. Byla to vlastně hříčka "přírody". Dvojka už překvapit nemůže, protože staví na stejných principech s malými úpravami, tomu já rozumím. Ale stejně to na mě působí nuceným a neupřímným dojmem. Chci věřit, že ty hodnocení 90% jsou zasloužená, ale zatím nemůžu.

Nevím jestli má Yahtzee vždycky pravdu, na to jsem viděl příliš málo (asi dvě) jeho videí. Ale nadsázka podle mě staví základy na tom, co je vidět a co je zřejmé, jen to možná trochu přehání. Já na tý hře nehledám chyby, protože o chybách jako takových nemůže být řeč. Jen mě tam spousta věcí ruší od hraní. Kromě toho příběh byl v Portalu vždycky tak nějak skryt a byl nenucený. Tady to žvanění okolo nemá s příběhem nic společného, to už z toho mohli udělat textovou adventuru.
Ty jako uctivac bozstva Valve jsi spis nepochopil, ze tentokrat nejde o logickej rychlik, jako spis o pribehovou strilecku s portalama :) Ktera uz navic nema byt pokus, ale opravdova a velice chytra hra.
Yahtzee ma pravdu. Ma prakticky pokazde pravdu. A pokazde se bere s nadsazkou. :)
Žádný chlapci chlapci, já jako uber fanoušek Valve jen tak něco kritického proti Valve nevypustím. To co Yahtzee v tom videu říká se zatím jeví jako pravda a jen doufám, jak všichni říkají, že začátek se holt musí přetrpět a pak už to bude jízda. A že by to měl zachraňovat až koop, tak to doufám, že ne.
Tak nějak podobně na mě druhý Portal působí (zatím). A něco mi říká, že ta nucenost a jednoduchost, se kterou se to hraje, zůstane až do konce. Boji bojim.
Puzzly ve velkých levelech tady neuvěřitelně zjednodušují světla/reflektory... Jakmile je najaká oblast silně osvícená, na 110% tam má hráč jít nebo hodit portál.

Tenhle trik fungoval na výbornou v L4D, tady působí neuvěřitelně nuceně. I když bez něj by se zcela jistě dostavila frustrace z pixelhuntingu, náhodných skoků a bloudění.

BTW "Safety edgeless cube" je parádní název pro kouli :)
Vtip je ve hre vetsinou dobry, ale me osobne prisly nektere vtipky docela nucene. Predevsim v pripade Cave Johnsona (nebo jak se jmenuje). Abych se skutecne hlasite zasmal se mi stalo jen parkrat - spheres na konci, defective turrets, ...

Dvojka mi prisla take tezsi, ale bude to predevsim rozlehlosti nekterych levelu, kde je hledani reseni o to komplikovanejsi.
No proste chodba kterou hrac musi projit aby si postavy okecaly svoje zuzo hlasky a sem tam nejaky jednoduchy puzzle. Fun, ale je to holt videt ze buhvijaka hloubka v tom neni. Taky docela blbe jak to urobili ze portaly krom tech par mist kde to ma smysl prakticky nikde jinde delat nejde, takze nad tim clovek nemusi toliko myslet...
NL: Když vzpomenu na Mirror's Edge, nemůžu se zbavit šimravého pocitu, že to byla nejčistější hra v pravém slova smyslu. Prostě čistá hratelnost a radost z hraní. Ani nevim kolik jsem ji tady na DH dal, ale jestli míň jak 100%, tak to budu muset zpětně změnit.
Valve jsou experti na činění povrchního a prvoplánového zábavným. :)
Mě u těch testovacích místností strašně vadilo, že byly až moc stejné. Po chvíli jsem si říkal ať už sakra přijde změna, jinak to zabalím. Kecy GlaDOSu a toho britského cvoka mi nijak nevadily, občas opravdu překvapili, ale ani bych je nevynášel do nebes, tedy ze začátku, GlaDOS se pak po onom zvratu rozjela.

Prostřední část hry byla ale parádní, to jo.

Jinak nevím proč, ale strašně mi ten gameplay připomínal Mirror's Edge, který mě bavil mnohem více. I jeho atmosféra mi sedla více, tady to bylo takové..., příliš povrchní a prvoplánované.
Já zrovna starý Aperture moc nemiloval a to testování v pozdějších fázích se mi líbilo asi víc...začátek mě zas tak nebral, protože mi připadalo, že je tam trochu moc vtípků a jsou poněkud nucený.