@Kunick (22.11.2022 09:34): Profil mi ukazuje téměř 56 hodin, v pokédexu přes 300 pokešů, protože jsem cestou chytal všechno možné a nepospíchal jsem. Hodně mi v tom pomáhají i raidy.
Shiny jsem zatím nepotkal, pokud vím. Ale ani se o to nesnažím.
Jo a taky se mi po dohrání odemkl IV checker.
Tak z gameplaye mám celkem radost, nakonec mě hra velmi potěšila. V závěru mě překvapila něčím, co bylo dosud v pokeších hojně opomíjeno (vyjma BW a ORAS), a tím je opravdový příběh, navíc překvapivě temný s důrazem na další rozvoj legendárky. Za mě paráda.
Celý ten svět je na pokeše dost rozsáhlý a stále je co k objevování. Teď se mohu už soustředit na pokédex.
@pajmič (20.11.2022 16:36): No on ten přechod některých sérii do moderního 3D kabátu bývá často bolestivý. Dobre jsou na tom série co tam přešli už v době druhé nebo třetí generace konzoli. A zrovna pokemoni se toho spartanskeho zpracování drželi do poslední chvíle a až s příchodem Switche to zacli resit. Tak to možná i kvůli tomuhle hapruje. Navíc proste Switch, tam si moc vyskakovat nemůžou a pokud nemají v týmu nějaký zdatný programátory a ladiče enginu tak holt v prdeli.

Navic jak psal Tainaru tak tam bude obrovský tlak aby všechno bylo brzy a rychle, a navíc jedou ve všem možným, pokemon moloch proste. To asi taky na klidu, pohode a ladění hry moc nepřispívá. Nový pokesi musí proste být, pořad a rychle i kdyby čert na koze jezdil :)
Některý věci v tomhle světě naprosto postrádají logiku. Např. jak můžou majitelé nejvíce neprosperující značky zábavního průmyslu dovolit produkci, natož pak vydání, tak nechutně hnusnejch, technicky a designově zastaralejch výměšků jakýma jsou pokemoní hry za posledních několik let. Takhle je do toho ještě zabugovaná. To poslední sonic vedle tohodle pokemoního zvratku vypadá jak majstrštyk.
@stromz (20.11.2022 01:56): To by mne zajímalo jestli nějaký hře nebo sérii review bombing pomohl. Mne spis přijde ze to má přesně opačný efekt a třeba plno menších studii se na to radši vykašle a nedala pak už nic. A i u těch velkých společnosti to má často za následek ze od hry utečou, viz třeba ME: Andromeda.
@stromz (20.11.2022 01:56): To je teda něco :D

No, za sebe musím říct, že graficky se mi pořád nelíbí prostředí, textury jsou rozplizlé jako vždycky a objekty terénu nejdou přirozeně dohromady.
Pořád padá fps, a to i ve chvílích, kdy bych si myslel, že by to nemělo mít důvod.
Ale gameplayem mě to baví pořád víc. Nikam nespěchám, chytám všechno možný, určitě nejsem ani v půlce. Mapa je hodně rozlehlá a všude něco běhá.
Největší nuda je hned na začátku, kdy hráč ještě nemá žádné možnosti pohybu, ale je to pořád lepší. Principem jako v Zelda BOTW. Koraidon si musí svoje pohybové upgrady vybojovat z Titan soubojů a za každého je nějaký jiný zajímavý upgrade, takže je motivace tam jít a seřezat je. Zároveň s tím mám pocit, že se konečně naplňuje nějaký vztah mezi mnou a hlavní legendárkou hry, že ji hra využívá. To jsem chtěl teda fakt hodně dlouho :)
To puzení překonávat terénní překážky na mě taky funguje, a to sbírání všeho možného po mapě je podle mě super, další důvod k průzkumu. Pořád doufám, že už seberu ten nebo onen předmět, co chci už od začátku hry.
Potrefená husa je docela vtipný startér (finální evo) :)) Na Clodsira nedám dopustit.
Hodně mě pobavilo, když jsem náhodou spustil evoluci Wigletta na moři a aby toho docílil, zabalil svoji hromádku do plováku, z něhož mu koukala jenom hlava :)
Zatím teda mám pořád co dělat, nějaké další vedlejší úkoly mimo ty tři hlavní cíle nepotřebuji. Ale uvidím, co v post game, ta je nejdůležitější. Momentálně můj největší problém je zajistit, aby mě poslouchali přelevelovaní Pokémoni, protože mám skluz ve stadionových bitvách, které posunují ten obey level dost málo.
Jo a zadnej voice acting v roce 2022 je samozrejme taky absolutne neakceptovatelnej. Poustim si vedle toho Monster Hunter Stories (nebo cokoli jinyho) a brecim.
Vcera jsem to na dve hodky spustil.

Intro priserny, nicmene prvni dojmy v open worldu vlastne dost slusny, chvilema i takovy "juuuuu" momenty. Animace s Miraidonem chvilema konecne celkem "next gen" pusobici.

Dokopal jsem to nicmene natesenej do hlavniho mesta. Tragedie. Obrovsky, ale uplne PRAZDNY. Asi 3 obchody, co ma cenu navstivit, do ZADNEJCH random domku se neda vejit, vetsina restauraci jsou pouhe menu nabidky (!), spousta random NPC's uz dokonce ani nehodej zadnou hlasku.

Tohle me TAK stve. Uz Wyndon ve Sword/Shield byl prazdnej jak cyp, ale tohle je jeste jinej level Potemkina !@#% . Lumiose City (XY) s tunou kavarnicek, shopu, galerii, luxusnim hotelem se side-questy atd. atd. ... jako tenhle kontrast FAKT neni v pohode.

Do toho opet neskutecne tupy, ignorantsky, zacatecnicky rozhodnuti - opet absence difficulty options (ne, tohle uz je FAKT v roce 2022 neudrzitelny), absence nejen Exp Share On/Off, ale nove i Set/Switch nastaveni, furt nesmyslny nedynamicky tabulky "Sprigatito's Defense dropped"...

U Arceuse byly moje pocatecni dojmy pres meh grafiku vlastne strasne pozitivni, tady nektery ty pozitivataky problejskavaj (pokemoni pobihajici po svete pusobej hodne zive a ten open world koncept je rozhodne spravnej), ale proste uz ted mam pocit, ze Legends proti tomuhle byla dotazena hra s dotazenym gameplayem a spoustou contentu.

V Legends se na vas taky valily miniquesty a vsechno se zapisovalo do notysku, tady jsem zatim nenarazil na JEDINEJ subquest, a to mam pocit, ze jsem probehl vetsinu toho sadrokartonu jmenem hlavni mesto.

Tvl, tahle hra potrebovala dalsiho pul roku, tohle uz fakt nejde, a to jsem ani nezacal mluvit o technickejch problemech a priserny optimalizaci, cehoz jsou plny recenze a asocialni site...

Jo, kdyz Sword/Shield byla neskutecne uspechana a problematicka hra, rozhodnout se vydat DVE novy hry za jeden rok (a znicit vytouzenej remake Gen 4 her prostrednictvim totalne nezkusenyho ciziho developpera) - supr koncept, fakt.

Tohle melo vyjit na konci 2023 a Arceus mel maximalne dostat datadisk, kua do**dele.
Když čtu první ohlasy, tak můj nápad nechat hraní až na příští rok není tak špatný. To už by to mohlo být v lepším stavu.
@Charllize (17.11.2022 19:16): Zrovna Pokémoni nejvíce doplácejí na to, že jsou pod velkým mediálním tlakem, protože musejí stíhat vražedné termíny uvedení anime a nových karetních sad, které spolu všechny korelují a probíhají souběžně s hrami.
Teď tedy zatím nebylo ještě potvrzeno anime pro další sezónu, takže se spekuluje, že už anime nebude, nebo aspoň ne v té formě jako doposud. Což by teoreticky mohlo vylepšit postavení her, aby je trošku víc vypiplali. Nebo se taky nezmění nic.
Game Freak ovšem během 3 let vydává kolem dvou her a dvě další zadává jiným studiím (soudě podle her z předchozího období, takže Sword a Shield + DLC, spin-off New Pokémon Snap, remake BDSP, Legends Arceus), což je i tak celkem slušný výkon, jenže opět za tu cenu horší grafické kvality nebo optimalizace.
Za open world ovšem podle mě můžou nejvíc fanoušci, kteří po něm nejvíc volají. Podle mě to není nejhorší volba, teď v pokeších to bude vůbec poprvé v takovém rozsahu. Záleží ale na tom, jak se to uchopí. Ve Scarlet a Violet není level scaling, což by tam sedělo více. A klasický pokémoní důraz na exploraci, zábavu z objevování by open world klidně mohl dobře pojmout. Kdo ví, třeba i tvůrci chtěli nějakou podobnou změnu.
Vtipné je, že hned po dokončení Scarlet a Violet by už měly začít zase práce na další generaci, které nejspíš už započaly a dost pravděpodobně je ve výrobě zase nějaká další hra z jejich studia.

Taky bych byl raději, kdyby nabízeli jen to, co mají k dispozici. Nevím, jak to zásobování přesně funguje, jestli jen něco objednají u výrobce a pak doufají, že něco přijde včas.
@Tainaru (17.11.2022 19:06): Vzasade nevím kde se obecne v těch firmách co dělají hry bere ta potřeba přetvářet jejich série do open worldu. Si tak říkám ze kdyby to open world nebyl bude ten svět asi hezčí a detailnější. I když open world je vždycky zajímavý a nabízí možnosti co jinak moc nejdou.
Činit vícero objednávek je klasika, na nikoho není totiž spoleh.
JRC se mi už víc jak měsíc snaží dodat krabicovku Pathfindera 2, dementi, ja ji dávno koupil jinde o 200 Kč levněji a oni mi furt píšou ze čekají na dodávku. Lol. Tahle priblbla snaha dnešních obchodu se za každou cenu tvářit ze všechno mají a dodají je fakt k posrani.
@Charllize (17.11.2022 18:12): Popravdě se mi ta grafická stránka prostředí moc nelíbí. Vlastně mi přijde celkem ošklivá :) Ale určitě tam nastalo nějaké zlepšení, když porovnám starší trailery a ty nové.
Je strašná škoda, že v době, kdy existuje XC3, na nás Game Freak vyvalí tohle. Ale jo, aspoň ty modely pokešů celkem ujdou, jsou na nich vidět šupiny apod. Taky design městeček mi přijde jako ok průměr.

Ještě štěstí, že nemusím řešit tu TV, když ji nemám :D

Pokémoní hry vždy vycházejí v pátek. Na trní jsem jenom v případě, když nevím, jestli k tomu v obchodě včas dodají i dárek :D Alza mi už psala, že figurku budou mít v půlce ledna, a to jsem jeden z těch šťastnějších. Ale učinil jsem více objednávek, tak ještě uvidím, jak to bude jinde.
Vypada to jak Arceus. Viděl jsem jen videa ale na velký TV to je nic moc. Taky je zajímavý ze textury světa jsou rozmazany ale textury na postavách a pokeších celkem detailní, asi vědí co je důležitější.

A pěkne to vyšlo na víkend, což? Kdybych tu sérii hrál budu jak na trni do zejtra :)
@Kunick (17.11.2022 16:06): Taky jsem to nijak moc nečetl. To málo, co jsem potřeboval vědět, jsem si už zjistil z leaků a jenom díky nim mám aspoň malý hype, jinak jsem ani moc neměl chuť se do toho pouštět.
Hlavně tedy doufám, že tam bude bohatší end game, a pak mám trošku obavy ohledně těch Tera typů, protože když každý Pokémon může mít jakýkoliv jiný typ, tak by to mohlo zhatit i plánování do pvp a ze všeho bude chaos. Tak jsem zvědav, jestli to bude víc přínos, nebo zmatek.
Pár čerstvých recenzí. Většinou se shodují i ve vztahu k výkonu Switche, nepřekvapivě.

Bonusweb: 85% https://www.idnes.cz/hry/recenze/pokemon ... bw-switch-recenze_oz
VG247 - 4/5 https://www.vg247.com/pokemon-scarlet-vi ... ful-performance-woes
Screen Rant - 4,5/5 https://screenrant.com/pokemon-scarlet-violet-game-review/
VGC - 4/5 https://www.videogameschronicle.com/revi ... ch-entries-in-years/
Vooks - 4/5 https://www.vooks.net/pokemon-scarlet-and-violet-review/
ComicBook - 4/5 https://comicbook.com/gaming/news/pokemon-scarlet-violet-review/
GamesHub - 4/5 https://www.gameshub.com/news/reviews/po ... ntendo-switch-33682/
PCMag - 4/5 https://www.pcmag.com/reviews/pokemon-scarletviolet-for-nintendo-switch
PlaySense (NL) - 8/10 https://playsense.nl/520133/review-pokemon-scarlet-violet/
SixthAxis - 7/10 https://www.thesixthaxis.com/2022/11/17/pokemon-scarlet-and-violet-review/
Digital Trends - 3,5/5 https://www.digitaltrends.com/gaming/pok ... iew-nintendo-switch/
Inverse - 7/10 https://www.inverse.com/gaming/pokemon-scarlet-violet-review
Nintendo Life - 7/10 https://www.nintendolife.com/reviews/nin ... n-scarlet-and-violet
The Guardian - 3/5 https://www.theguardian.com/games/2022/n ... n-exciting-game-back
@Kejtee (13.11.2022 13:49): Jo, je s tím celkem sranda :)
Jak napsal Kunick o Dittovi, tak okamžitě po vydání her byla obrovská sháňka po japonském shiny 6IV Dittovi :D
Taky ho dodneška používám, a je to i velké zjednodušení, protože nepotřebuješ pokaždé dva pokeše stejného druhu, Ditto prostě nahradí jednoho z rodičů.
Je otázka, čeho chceš breedingem docílit. Buď ho využiješ jenom k zaplnění pokédexu, nebo míříš na pvp competitive breeding, ale ten má ve hře stejně smysl až po dohrání příběhu v end game, protože IV checker se ti odemkne nějak po tom, co porazíš Leona v Battle Tower.
Exkluzivní egg moves jsou spíš bonus, málokdy na ně osobně mířím, téměř nikdy. Není to nutnost.

V competitive breedingu mě zajímají hlavně individuální staty (IV), nature (povaha - omezeně ovlivňuje dva vybrané staty, kde jeden ještě minimálně zvyšuje a nějaký druhý snižuje) a EV (effort values - ty zase dále uměle významně navyšují staty, ale to je složitější). Pak abilita (někteří pokeši sice mohou mít na výběr více než jednu, ale vždy mají pouze jednu). Útoky jsou až to poslední, co mě zajímá, protože se dají nejsnadněji měnit, ale pokud opravdu chceš nějaký egg útok, pak s ním holt musíš počítat dopředu a vybreedovat ho (protože je obvykle v souhrnu útoků u pokešů v minulých hrách, ale v téhle hře se zrovna nikde nevyskytuje).

Ohledně shiny - úplně všichni mají nějakou shiny verzi (někteří tak, že nejde rozeznat od původní barvy), ale jsou i shiny locked Pokémoni, jejichž shiny verze ještě nebyla ve hrách uvedena a není oficiálně povolena.
@Kunick (13.11.2022 12:58)

@DosRatas

To zjie brutalne komplikovane. Asi ostanem u normalneho chytania pokemonov. Bola by som rada ak by sa mi podarilo chytit nejakeho shiny ale ak to nevide,tak nevadi.
Ti shiny pokemoni da lisia iba farbou? A existuju vsetci pokemoni v shiny verzii?
@Kunick (13.11.2022 12:58): @Kejtee:  ja sa este pripojim a len uvediem taku zakladnu info k breedovaniu, ak vlozis dvoch kompatibilnych pokesov, potom bude mat druh po matke a nejake exkluzivny egg move (ak sa ho dany pokes vie naucit) po otcovi. ale to co sa vyliahne je vzdy zavisle na samicke
@Kejtee (13.11.2022 09:33): Buď musíš mít stejný druh pokemona, nebo musí pokemoni sdílet něco, čemu se říka egg group - něco jako fyzická kompatibilita. Nebo použít ditta. A Musada method je použítí pokomonů z ruzných jazykových verzí hry, a to ti zvýší šanci na shiny. Podle toho, co má příslušný pokemon za předmět, pak mužeš ovlivnit, co potomek zdědí - povahu, IV, abilitu a jsou i pravidla jak lze takhle naučit pokemona move, který se dané stadium standardně neumí.

Takže proště ideálně chceš Ditta s full IV z jiné jazykové verze hry :D
@Tainaru (12.11.2022 22:28)

@Kunick

Dakujem pekne. A ako funguje to breedovanie? Ja som si dala dvojicu pokemonov do tej akoby skolky a vzdy mi to da jedno vajicko s rovnakym pokemonom. Akych evoch pokemonov tam musim dat aby som dostala nieco dobre?
Ja som sa na to pozerala aj na nete ale nejak som tomu neporozumela.
@Kejtee (12.11.2022 22:10): Mechanika shiny huntu je v každé hře trochu jiná, a tak časově náročná, že se jí dokážou věnovat jen ti nejtrpělivější. V SwSh je šance na setkání s shiny 1/4096. Problém je, že ho jako shiny uvidíš až ve chvíli, kdy se spustí souboj, anebo v raidech až po boji. Což mě nebaví. Anebo můžeš zkusit breedování vajec tzv. Masuda metodou, kdy je ta šance 1/683.
Tuším, že o něco lepší situace je v BDSP a asi nejlepší v Legends Arceus, která je vhodná pro shiny huntery, tam jsem jich potkal fakt hodně a jsou normálně vidět z dálky. V Shieldu jsem potkal asi dva, aniž bych se o to snažil.
@Kejtee (12.11.2022 21:33): Vždy se snažím zkompletovat pokédex v každé hře, kterou si zvolím jako hlavní, jinak pro mě není dohraná :) Home mi pak pomáhá vyplňovat mezery tam, kde je to obtížné, třeba bývalé mýtické a legendárky přetáhnuté z minulých her. A samozřejmě tam mám vlastní living dex, takže každou evoluci a každého mona. Někdo si navíc buduje shiny living dex, ale to už mě tolik nebere.
@Kejtee (12.11.2022 19:15): To budou givka a pvp souboje, hodně mě baví promýšlet bitevní týmy, hrát si se statistikami a všelijak upravovat bitevní potenciál příšerek pro single i double battles. Těch taktických možností a strategií, to je labůžo :) pochybuju, že by se v tomhle pokešům mohla některá hra vyrovnat.

Home je aplikace na switch a na mobily, slouží jako úložiště pro pokeše ze všech her. Ale pro plnou funkčnost je potřeba předplatné.
@Kunick (12.11.2022 14:56): Budiž ti to přáno. Home je fajn, pokud si chceš vybudovat living dex, navíc za registraci všech dostaneš přece unikátní formu Magearny, a to se vyplatí! Ehm...

Jinak to vypadá na fajn ulítlou hru. Konečně budu moct lítat na motorce do školy, po tom jsem vždy toužil :D

Děkuju za pluska :) Ty hromady trailerů a oznámení tam potřebuju i pro osobní potřeby, někdy tam zpětně dohledávám informace ke konkrétnímu datu.
@Tainaru (12.11.2022 14:51): tak tomuhle jsem naštěstí nikdy nepropadnul. :D Home ani pořádně nevyužívám... budu tam muset přetáhnout všechny ty pokemony z 3DS konečne.

Leaky nesleduju, vlastně ani trailery kromě prvních announcement. I videa jsem ti opluskoval jen kvůli tomu, že sis s tím dal tu práci.
@Kunick (12.11.2022 14:47): Kupuju to hlavně kvůli figurkám ke hře a steelbookům :D
Ale jinak to chápu. Hloupé je, že Home se zpřístupní až na jaře, takže do té doby se bude muset jenom tradovat.

Co jsem vykoukal z leaků, tak některé evoluce budou tentokrát na palici. To se "těším" :)

@Charllize (12.11.2022 14:47): Koukám, že v Shieldu jsem nechal 1500 hodin a nechápu, jak se to stalo :D
Ještě ze ty verze nevydavaji tři :)
Kazdopadne se zase těším jak to budete resit, i když to vůbec nehraju vždycky mne to zajímalo .