@Paul (21.10.2018 14:39): je pravda ze ja bych si oba dily docela i zahral, ale nejak jsou porad ve fronte co ceka na zahrani nekde vzadu. Nemyslim ze by to byli uplne spatny hry, jen holt pro me osobne jsou jiny ktery me zajimaji vic. Jednicka Pillars ma navic uplne bozi krabicovy baleni (az na tu polstinu) ktery sem kupoval day one. Dvojku kupodivu nemam zatim vubec.
@Charllize (21.10.2018 14:25): Recenze měla velmi pozitivní - metacritic 88 a spousta devítek. A přesto se prodávala i při launchi hodně slabě. Dneska má na steamu 80%, což taky není špatný. Mě fakt spíš přijde, že si spousta lidí koupila jedničku a ani se k ní nestihli dostat a je venku dvojka, o kterou se tím pádem ani nezajímali.
A neni to tim ze ta hra je proste jen nic moc? :) Kdyby to bylo super, lidi to budou hrat stejne jako treba tu Divinity.
@Fritol (21.10.2018 14:07): +1, trh se nasytil někde kolem prvních Pillars. Jediný co z těchto nových "oldschool" RPGček má ještě nějakej větší finanční úspěch je Divinity. Jsem zvědav jak si povede třetí Wasteland.
Myslím, že na vině je spíš poměrně velký rozmach izometrických a oldschool RPG tohoto typu v posledních letech. Jasně, nevychází po stovkách, ale ta základna fanoušků není tak velká aby stíhala i to, co vyšlo...
Když PoE II je jedna z těch her, kdy jsem měl pocit, že vývojáři měli nějaký seznam "věci, co chceme mít ve hře", kde si postupně odškrtávaly přidané položky. A výsledek je řemeslně vynikající hra bez duše.
@Drolin (21.10.2018 12:59): Hype je pryč a stará garda evidentně vymírá rychlejc než komunisti. Anebo hrají něco jiného. Ostatně sám jsi moc izo rpg, jrpg nebo pojtenkliků za poslední dva roky nedohrál. Zato debilní střílečky smažíš fest.
@GodOfTheSick (21.10.2018 10:47): Spíš v kontextu prvního dílu, který tu má 113 hodnocení (a během prvního půl roku měl hodně nad 20 hodnocení). Zase taková proměna vkusu je zarážející, vzhledem k relativně vysokým kvalitám i druhého dílu (dle reakcí).
@Drolin (20.10.2018 22:01): A ty se divíš, když to dělali to bez jakékoliv invence a modernizace? Pro současnou generaci hráčů je to bezcenná vykopávka z doby minulé a prostě je to nezajímá. Stejně jako je nezajímá DJ Bobo, Beverly Hills nebo céčka.
Osm hodnocení a žádný komentář? Tady to už vypadá jak kdyby z PoE II udělali jRPG... :)).
Paradox začal konečne rozposielať krabice. Zberateľská edícia práve dorazila.
Tak som to dohral a mám z toho rozpačité pocity. Gameplay bol určite po veľa stránkach vylepšený a plný nových nápadov, no hlavný príbeh bol veľmi krátky a človek sa nestihol do neho poriadne vnoriť a užiť si ho. Taktiež bol asi aj dosť priamočiary a odtrhnutý od zvyšku deja v hre. V jednotke mi prišlo, že oveľa viac mal vplyv na celkovú atmosféru hry a questov. Eothas bol však veľmi zaujímavo a možno aj trocha atypicky napísanou postavou pre tento typ hry. Zatiaľ dávam provizórne hodnotenie a musím si to ešte celé premyslieť, dojmy sú zatiaľ príliš čerstvé.
@AlieN (17.06.2018 22:15): Aby sme sa chápali - mne sa páči, ako to urobili. Skôr mám ten pocit, že napr. Dunnage a Ori o Koiki pôsobí ako dôležitá súčasť celku a také ako questy navyše pôsobia Splintered Reef, Drowned Barrows.

Každopádne prešiel som už všetky vedľajšie questy, čo hra má a idem akurát dokončiť hlavný príbeh.

btw: práve som si skúsil znižiť morálky posádky, aby som vyskúšal ako vyzerá vzbura a nielen, že to neskutočne dlho trvalo aj keď som ich demotivoval a dával im sucháre a vodu, ale paradoxom je, že vzbury v boji sa nezúčastnila len jedna postava, tá ktorá vlastne v dialógu vzburu viedla a tá mi ostala v posádke. :D Tam sa asi niečo pokazilo.
@Tulareanus (17.06.2018 12:38): Já jsem naopak rád že na ty ostrovy rozprostřeli hlavní dějovou linii. U dungeonu jde odtrženost od zbytku světa pochopit, ale u ostrovů, kolem kterých je čilý ruch? Tam dost těžko.

- kdyby se na ně v crowdfundingu nedosáhlo tak ten děj a příběhové mise prostě poskládají jinak
Inak je zvláštne, že z crowdfundingovej kampane sa Fulvano's Voyage, ako nástupca Caed Nua, kde to postupne naberalo ostrovy, tak ako v prípade Caed Nua podlažia, vlastne stali poväčšinou nesúvisiace lokácie. Ono na jednej strane to pôsobí organickejšie, keď sú to rôzne ostrovy v Deadfire a je to celkom dosť obsahu, no na druhej strane si človek uvedomí, že bez nich by hra prišla o veľmi veľa obsahu (dokonca sa tam odohrávajú miestami aj nejaké časti sekundárnej "hlavnej" dejovej línie) a hra by pôsobila miestami prázdna. No a potom mám pocit, či nás tak trochu Obsidian neoklamal tým, že cca polovica týchto "bonusových" lokácii vlastne slúžia pre hlavnú časť hry.
@Tulareanus (08.06.2018 02:47): Teď už to budeš mít rychlé, moc toho tam nahoře není a ten hlavní příběh je velmi krátký.

Finále je tak zbrklé že jsem si ho dnes rovnou prošel i za zbývající tři strany. Toto mě dost zklamalo, při dosti dlouhé exploraci světa a povedených vedlejších questech jsem se těšil na něco mnohem víc.
já zatím pořád hraju jedničku - zkouším to dohrát na nejtěžší obtížnost (cesta zatraceného, expert mód, zkouška železa - po 35 hodinách (hru si pořádně vychutnávám vše si pročítám) se mi teprve podařilo dobýt tu nyní mou pevnost; a paralélně/souběžně s tím - trochu napřed - to hraju s vypnutou tou zkouškou železa - to to hraju jak prase - prakticky žádná příprava před bojem (abych si byl jistej že je určitě porazím až si zapnu to moje paralelní hraní kde věnuju hodně času a zdrojů k přípravě - protože nemůžu riskovat že mě zabijou), rozhovory jen rychle odklikávám nic okolo nečtu - jde mi hlavně jen o to prozkoumat tu další oblast abych věděl kam můžu vlézt aby mě tam ti nepřátele třeba během pár sekund nezmasakrovali (například propadnutí se do jeskyně k drakovi, naběhnutí na partičku obrů)
@MickTheMage (01.06.2018 12:51): Já mám vlastně zapnutý Expert mode, to bude ono. A nedovedu si představit ho nemít, vidět předem obtížnosti soubojů je casual dejme tomu jen trochu, ale vidět i detaily k možnostem v rozhovorech, hodnoty potřebných vlastností.... where is the point in that?

Ale funguje to zvláštně, protože AoE Highlighting ve hře stejně vidím.
@mazar1234 (01.06.2018 09:56): Obtížnost Veteran. Vhodné pro člověka co prošel jedničkou a matně si pamatuje boje z ní, a z BG, u těch nižších bych tipoval že stačí zapnout AI a většinu bojů znuděně propluješ i bez pauzy či zpomalování času.

Při druhém hraní určitě zvolím Path of the Damned. Ale pak už nejspíš bude slušnou výzvou hodně soubojů, a z některých budu muset nejspíš i vycouvat a vrátit se až se silnější postavou (teď se mi to stalo jen jednou, brzy po začátku při random zkoumání ostrovů). Ale třeba pak využiju i pasti, svitky, pořádný micromanagement vybavení...

@Tulareanus (01.06.2018 10:58): Jaké lebky? Tam jdou nějak vidět levely questů?
To si tak říkám že je ve hře všechno až moc snadné, žádný souboj není výzva a třeba posilující lektvary vůbec nemám motivaci využívat... a pak náhodou narazím na Splintered Reef...

Jediné co mi chybí aby ten šlo vyřešit nenásilnou cestou. Škoda že tohle není svět Planescape :)
@BobArmstrong (30.05.2018 20:30): Ani ja netvrdím, že treba napísať, že to nie je hra pre primitívov.
Skúsim to ešte vysvetliť inak - každý produkt, ktorý chceš predať, bez ohľadu či je to kniha, film alebo hra má svoju cieľovú skupinu. Táto cieľová skupina je častokrát charakterizovaná nejakým žánrom. Od klasických RPG sa napr. väčšinou očakáva bohatý vývoj postavy, veľa mikromanažmentu, nelineárnosť a taktizovanie pri boji (nemusí to byť ani s pauzou, či ťahové), kde sa snažíš používať nejakú taktiku a nie(len) reflexy hráča. Sú to očakávané vlastnosti produktu pre túto cieľovú skupinu. To, že je tam komplexný lore a story telling je dokonca motivátorom a plusom pre túto cieľovú skupinu. Rovnako ako vyššie spomínaná komplexnosť. No a hoci sú to klasické vlastnosti takéhoto produktu. Ty si to dal ako zápory. Chápeme sa už?

Produkt, ak sa ti hlavne zdá kvalitný navyše predávaš pozitívnym messagom. Čiže nepíšeš, pre koho to nie je, lebo to nie je cieľová skupina, ale snažíš sa skôr písať, prečo by si to MALA zahrať cieľová skupina. Napr. v rýchlosti "Pillars 2 si berie to najlepšie z klasických izometrických RPG (príklad) a poteší tak najmä hráčov komplexných RPG, ktorí preferujú mikromanažment skupiny hrdinov, ich výbavy a taktické boje pred frenetickou akciou..." A komplexnosť a jazyk máme v plusoch.

Ťažkú angličtinu považovať za zápor sa dá v prípade, že sa jedná o cieľovú skupinu, ktorá je napr. primladá (na detskú hru priveľa komplikovaných pokynov v náročnejšej angličtine) alebo kde ide hlavne o dynamickú akčnú hrateľnosť, kde by priveľa textu a hovoreného slova mohlo narúšať dynamiku hrateľnosti.
@Tulareanus (30.05.2018 19:47): To čo píšeš beriem, no v tom negatíve je napísané, že mladšej generácii hráčov, respektíve tým modernejším, to môže prekážať. Nie je tam napísané, že to musí prekážať ani, že to je zlé ale môže a to je tam dôležité. Vychádzam z toho, že poznám ľudí, ktorí by to kvôli tomu nedohrali (ako kvôli náročnejšej hrateľnosti, tak aj kvôli ich neznalosti Anglického jazyka), no a rozhodne by som do recenzie nenapísal, že to nie je určené pre primitívnych hráčov alebo niečo v zmysle "primitívni hráči držte sa od tejto hry čo najďalej".
@BobArmstrong (30.05.2018 15:04): Je to žáner/subžáner a jednoducho je štandardom, že je to také. Ja som napísal, že tak ako pri literatúre máš jednoduchšie knihy, máš aj zložitejšie. To, že sú knihy, ktoré sú komplikovanejšie alebo odbornejšie nie je mínus. Je to štýl a kategorizácia, preto si nemyslím, že to je mínus. Mínus by to bolo v takom prípade, ak by to nebolo dostatočne vysvetlené a tým pádom pochopiteľné. Náročnosť angličtiny je normálna vec pre hráčov neovládajúcich jazyk na aspoň strednej úrovni, je to hra vyvinutá v anglicky hovoriacej krajine, keďže sme malá krajina a nemáme preklady, treba s tým počítať a nebrať to ako niečo výnimočné, či špecifické. Ani pri COD a Assassin's Creed sa predsa nepíše do mínusov, že sú to primitívne hry. To môže vyvstať vtedy, ak je dôsledkom stereotyp. Ako aj píšeš v reakcii na Aliena - keďže sa nejedná o hru pre "primitívnych hráčov", tak ako sa nejedná pri mnohej odbornej literatúre o knihy pre laikov, je to niečo, s čím sa počíta ako so štandardnou črtou a nie niečím, čo by malo nejak vybočovať a byť tak odlišným.
@Zero (30.05.2018 15:32): Tak hrateľnosť je určite komplexnejšia ako mainstream tituly určené pre masy (opäť dávam za príklad COD alebo napríklad Shadow of War, či do tretice také GTA). V recenzii netvrdím, že je to náročné, no ide o to, že nemusíš len bez zmyslu klikať na ľavé tlačidlo myši. Niekomu proste nejde rozmiestňovať hrdinov, zadávať im príkazy na útoky a to isté platí aj pre námorné bitky. Plus tiež sa kladie dôraz na to vylepšovanie hrdinu, kde musíš mať ako takú predstavu o tom, aký charakter chceš vlastne vytvoriť a aké má mať vlastnosti. V minulosti boli tieto hry populárnejšie a boli v podstate štandardom, no dnes je to už trošku vymierajúci žáner. Ostatne aj dnešné RPG sú už nastavané tak, že si môžeš svoju postavu vylepšiť veľmi rýchlo a je často v podstate úplne jedno kam tie skúsenostné body priraďuješ. Jednoducho sa jedná o veci, ktoré mnohým hráčom nejdú a nebavia ich, pretože sú náročnejšie ako zbytok hranejších a známejších hier.
Mě by spíš zajímalo, o jakou komplexnost jde. Zrovna PoE 2 je hra docela jednoduchá. Pokud zapnete AI, tak se to skoro hraje samo. A jestli mysleli komplexnost dialogů nebo skillů, tak hra určitě není komplexnější než jiné tohoto typu.
@Tulareanus (30.05.2018 11:24): Recenzia je písaná pre všetkých hráčov bez výnimky. V tom negatíve je spomenuté, že moderným hráčom môže komplexnosť vadiť, čo je pravda, pretože poznám ľudí odchovaných na COD a Battlefieldoch, ktorí by neboli schopní takúto hru práve kvôli "nudnejšej" hrateľnosti dohrať. A nad angličtinou neplačem, akurát spomínam, že to nie je klasická záležitosť s jednoducho angličtinou ako väčšina mainstream titulov. Pre niekoho to môže byť negatívum a preto to v negatívach je. Mne osobne to ale nijak nevadilo, no považoval som za nutné to spomenúť.
@Tulareanus (30.05.2018 13:37): To je už skôr tvoj problém s týmito recenziami, ako problém recenzií samotných. Treba si uvedomiť, že na podobné stránky ich píšu fanúšikovia, nie študovaní odborníci, ktorí to majú ako zdroj príjmu, a píšu to ako svoje dojmy. Nemá ísť o odborný a dôkladne štrukturovaný text, aj nie každá recenzia má, samozrejme, rovnakú kvalitu. Nájdu sa aj také, ktoré kvalitou vysoko prevyšujú iné.
@M.a.t.t. (30.05.2018 11:39): Cringom som myslel, celý text zo žurnalistického a štrukturálneho hľadiska - ale to je všeobecný problém recenzii, že sú písané trochu chaoticky. Nemyslím si, že je to vytrhnuté z kontextu. Je to uvedené ako zápor? Je. A ako som napísal, ani pri odbornej literatúre nedáš do záporov, že je to prilíš odborné.
Recenzentovi by pomohla: "Derek Zoolander Center For Children Who Can't Read Good And Wanna Learn To Do Other Stuff Good Too"

Teď už je ale pozdě. :)
@Tulareanus (30.05.2018 11:24): Ehm? Asi som čítal niečo iné, pretože ako náročná angličtina, tak prílišná komplexnosť sú v recenzii vypichnuté iba krátko a ja tam vidím iba klasické skonštatovanie toho ako sa veci majú a že hra nie je vhodná pre hráča odchovaného na jednoduchých moderných RPG. Čo sa tebe môže zdať ako samozrejmosť, no pre niekoho nemusí. Autorovi recenzie to nijak zvlášť neprekáža a do záporov to dal iba preto, že práve s týmto môžu mať bežní hráči najväčší problém. Robíš z komára somára :)
@Tarhiel (30.05.2018 10:25): Heh, no celá tá recenzia je tak trochu cringe, ale plakať nad ťažkou angličtinou v oldschool RPG (alebo celkovo v RPG), je ako plakať nad románom, že má málo obrázkov. A tá komplexnosť je tiež vtip. To potom môže písať do negatív k polovici stratégii.
Heh, to, čo v recenzii na somhrac.sk uvideli ako negatíva, negatíva nie sú :)