Zatím spokojenost. V době, kdy jsem v prvním dílu načínal třetí herní den se stále placatím v prvním dni. A baví mě to. Jen mě děsí ty místní hodnocení.
@Drolin (22.02.2022 20:18): Tak toho jsem taky kdysi dohrál. Vím, jak mě fascinovalo nehratelné demo na jednom ze Score CD s hudbou od Blue Oyster Cult. Pak jsem to dlouho nemohl sehnat. Ale podařilo se, mám dokonce originál i v krabici. A jednou už jsem to hrál, ale je to už celkem dávno, už si z toho bohužel moc nepamatuju :-(
@Drolin (22.02.2022 07:31): To jo. Však já taky druhou Phantasmagorii nepovažuju za nějaký propadák. Ale oproti jedniččce je to nebe a dudy. A až si oba díly nekdy v blízké budoucnosti (už poněkolikáté) zahraju, tak k nim dopíšu i komentáře. A možná i upravím hodnocení :-)
@jones1240 (03.01.2022 08:40): Já to beru, že se to někomu mohlo líbit a klidně asi vím i proč. Ale mě to prostě nebavilo jako hra a ani jako jen u filmu bych tam těžko hledal něco kvalitního. Že je většinou horor trochu ulítlé béčko, s tím jsem počítal. I v jedničce byl ten závěr s obludou ulítlý. Nicméně porovnám-li díl 1 a 2, tak bych tam viděl diametrálně odlišné schopnosti tvůrců (u jedničky Roberta Williams) zvládnout filmové pojetí a skloubit to s hrou. Dvojku horko těžko hrou nazvu, v podstatě jsem nehrál, jen posouval postavu do dalších sekvencí. O vtažení hráče do děje a sžití se s hlavní postavou ani nemluvě. Do Adrienne se člověk vžil jedná radost, do psychopata ve dvojce těžko, byl mi od počátku strašně nepříjemný a člověk spíše z pohledu osoby z povzdálí sledoval, co dalšího sem u stane bez nějakého většího zapojení se do tohoto procesu. Kdyby byl hlavní hrdina na konci rozčtvrcen, bylo by mi to tak nějak jedno.

A je to asi i o povaze člověka. Na mě hra působila celkově nepříjemně a nejraději bych na ni zapomněl a hle, jiní by si ji zahráli rádi znovu :-) Já potřebuji mít ke hře vztah, musí mě přitáhnout i něčím hezkým, na co rád vzpomínám, ať už je to hezká scenérie, napínavá dobrodružná situace spojena s hezkou lokalitou, v které bych si uměl představit, že se procházím a pod.
@jones1240 (03.01.2022 08:40): Nicméně herecké výkony a zpracování je daleko lepší jak u prvního dílu, jen už to tedy není tolik hra (ale spíše pravé a moderní FMV :)).

Hned bych si A Puzzle of Flash zase zahrál, ale je toho tolik, že není vůbec šance něco hrát dvakrát...
Já to bral jako kvalitní béčko herní a s tímhle mindsetem si to člověk podle mě náležitě užije. Ono celkově ta atmosféra jsou jak staré filmy od Tromy a celkově to má tu estetiku béčkových filmů z osmdesátek kde byla hromada góru a úchylností. Za mě teda naopak velká pecka a lepší než jednička. Nesmí se to brát vážně :)
@Red (03.01.2022 01:31): Jo, pobavily mě některé melodie a pár situací, kdy jsem si říkal, počkat, ještě 5 minut nejdu spát, zajímá mě tady tahle situace, co nastane. Ale to je tak vše.
30% je asi, že se 30% procent času bavil. U mě to tak v tomhle případě odpovídá:)
Tak konečný dojem - Psychothriller mixnutý Akta-X, a to hodně béčkový. Větší chudost už nemohl druhý díl po skvělé bohaté jedničce předvést. Vraždy? ještě ok, napětí tam místy bylo, nicméně gameplay žalostný, ovládaní příšerné, puzzly ujeté, závěrečný nedával smysl, nechápu, jak tohle mohl někdo vyřešit, nebyly indície, co jak pospojovat, nic. Jediné, co bych pochválil je ozvučení a hudba + náznaky napětí, kdy člověk přeci jen chtěl vědět, co bude dále. Nicméně celkově nudné prostředí, grafika za nulu. Celkově na mě hra působila nepříjemně, což byl asi cíl, ale cítit se u hry nepříjemně není to, co vyhledávám. Napětí ano, ale zhnusení na každém kroku, to ne. Jedna z nejhnusnějších představ byla, že bych někdy v životě měl pracovat v takové kukani, kde jsou nalepené další kukaně. A v tomhle se odehrává většina hry. Sexuální scénky? celkem 4 a nic moc. Možná pro 14 leté kluky z 90. let, kteří prahli po každičkém náznaku, protože toho ještě moc neviděli. 30% s odřenýma ušima.
@Pluto (23.12.2021 22:32): Je to možné, že mi tak někdo ve hře řekl a já tomu nerozuměl, Phantasmagorii 2 jde rozumět o poznání hůře než jedničce, postavy kolikrát i skoro šeptají nebo si něco odmumlají pro sebe.
@Ringo (23.12.2021 11:06): Je to už hodně dávno, co jsem to hrál, tak si nejsem jistý, jestli si to pamatuju dobře (ale taky jsem se na tom zasekl). Nebylo to náhodou Ratboy? A jestli se nepletu, tak to byla přezdívka, kterou Bob Curtise několikrát předtím častoval.
@Red (23.12.2021 20:57): Jo, taky jsem jak blbec pořád obcházel všechno dokola a bez posunu. Do hesel sjem dával různé jména, na které jsem v poště narazil nebo na nějakých seznamech a pak mi došla trpělivost. Jestli jsem měl jako odvodit, že jsem Ratman, protože pěstuji krysu a zrovna tohle jsem si dal do hesla souboru, tak by to byl úlet. Ale za chvíli jdu na to zase mrknout, není možné, aby tam někde nebyla indície. Ještě bych mohl mrknout na video na youtube, ale nechce se mi čumět na 30 minut hraní hry od někoho.
Jak jsem měl přijít na to heslo Ratman? Přehlídl jsem něco nebo mě tak někdo oslovil v rozhovoru a já to přeslechl? Bohužel jsem si to už vyhledal v návodu, protože na tomto hesle jsem zoufale zakysl, ale nikde nepíší, jak k tomu heslu dospět. Když už si to najdu, tak nesnáším, když se nedozvím, kde jsem na to měl přijít :-)v poště
Zatímco jednička pro mě byla velkým milým překvapením, jak prvky interaktivního filmu mohou svým způsobem zatraktivnit adventuru a hodně hrálo roli prostředí - starobylé strašidelné baráky prostě můžu, navíc jednička vlastně až tak filmová nebyla a byla místy renderovaná a někdy asi i domalovávaná, tak druhý díl zatím ve mně zanechává smíšené pocity. Naprosto nudné nezajímavé prostředí. Grafika za nulu. To, že je to na tehdejší dobu asi dobrý film na monitoru, ok. Ale - nudný příbytek hlavní postavy plus nudný kancl, a to vše asi vycházející z fotografií, na tom není nic k obdivu. Příběh sice vypadá slibně a láká mě přicházet na to, o co go, to mě asi u toho udrží. Z herního hlediska však nehraji, jen klikám na to, na co klikat mám. Zákysy spíše plodí to, že třeba občas nevím, na co kliknout ještě jde. Tady se projevuje prvek interaktivního filmu naplno. Nedá se tu vlastně nic pořádně dělat. Jen spouštět filmové sekvence. Snad se to nějak zlepší. Zatím chci vědět, co se hlavní postavě děje.
Bohužel vnitřně cítím, že mi hlavní postava není vůbec sympatická. Zlatá Adrienne.

Každopádně se to mělo jmenovat jinak, tohle nemá s první Phantasmagorií společného vůbec nic, jen pár prvků využití nafilmovaných postav a hraní skrze hledání, kde se zaktivuje na obrazovce kurzor, v jedničce to však až tak nebilo do očí.

Co si však chválu zaslouží, tak hudba, ta je perfektní.
@Pluto (04.09.2019 14:31): Vzhledem k tomu, že jsem v podobným open space asi 12 let dělal, tak mi to prostředí přijde nejen nudné, ale i přímo k vzteku :) Ten strašidelnej, postupně se otevírající starej dům z jedničky byl prostě lepší.
@Han22 (komentář): Přesně, jak píše Han. Druhý díl je takový ponuřejší a řekl bych i nudnější. Hlavně ale zvolil naprosto nezajímavé prostředí - na rozdíl od velkolepého historického sídla a nejbližšího okolí se procházíte akorát po nudných šedívých kancelářích a vlastním bytě. A nezachrání to ani nepříliš nápaditý a zajímavostí zrovna neoplývající příběh.
@90210 (06.05.2016 11:25): Přesně, ale tak zase nyní vychází více lepších adventur. Ale 00s byly zcela nekhorší, tam toho bylo vážně poskrovnu.

Pravda, proto já čtu zpětně skoro jen Score 1-100, kde mě zajímá skoro každá recenzovaná hra.
@Drolin (04.05.2016 22:15): No to je bez debat, kdyz pak uz v podstate vychazely jen vicemene pateticky indie pokusy a par svetlych vyjimek.

Stahl jsem si ted nekde Score 100 - 200 v pdf, coz je obdobi, ktere jsem uz vubec nesledoval a zbezne jsem je "prolistoval". Za tech 100 cisel, coz je 9 let, tam recenzovali jen naprosty minimum adventur a obecne her, ktere by me zaujaly. Pro me osobne vychazelo vzdy jen par zajimavych her rocne, tudiz ten trend, kterej nastal nekdy kolem roku 2001 a na jehoz zaklade jsem cele odvetvi uplne prestal sledovat, byt jsem hrat nikdy neprestal, pokracoval dal a cely se to vyvinulo smerem, kterej mi nevyhovuje.
@RXQ79rudax (17.10.2014 21:56): Čas u her je velmi individuální (osobně si myslí, že hry hraji rychle, respektive nezkoumám každý detail a obvykle hraji přímým směrem ke konci) - nicméně obvyklejší dobou u P2 je spíše interval mezi 4-6h (jedna, dva).

Se zkoumáním různých způsobů úmrtí atd. to však klidně 12h může být.
Drolin viz koment: první phatasmagoria není určitě záležitostí na 4 hodiny a podle mě je každou kapitolou lepší - a super akční závěr - kde mě bavilo hlavní hrdinku nechávat umírat (jedním z těch tří způsobů hlavo-sek, držko-trh, a rozmáznutí se o zem , mě to zabralo 12 hodin a to bylo moje druhé hraní takže jsem již věděl co a jak (při prvním hraní jsem tam měl pár záseků že mám sirky použít na ní a ne na ten vstup do sklepa, pořádně prozkoumat tu figurku a zjisti že je to otvírač dopisů

Ale tady u téhle Phantasmagorie jsem měl několik záseků na které bych bez návodů nepřišel - hodil by se tam taky nějaký pan radílek jako u prvního dílu. tady soupis záseků: 1 - heslo které bylo potřeba složit na panelu s měnícími se písmenky - heslo v návodu sice bylo uvedeno ale vrtalo mi hlavou jak jsem na to mohl přijít - to jsem později zjistil když jsem zkusil několikrát napsat špatné heslo - tak se mi tam zobrazila nějaká věta která to slovo obsahovala; 2 - že mám tou kartičkou kliknout na telefon; 3 - že mám spojit šroubovák a kladivo - tak že si jedno z nich nechám otevřené v průzkumném oku a následně na něj kliknu tím druhým a tím je spojím - abych je mohl použít naráz; 4 - heslo k počítači - které jsem se měl dozvědět - z obrazu/plakátu na zdi v té kanceláři; další heslo - zkoušel jsem napsat Rosettastone ale heslo bylo jen Rosetta; 5 - použít smíchaný sliz na nějakou zelenou trubku pod teleportem a pak ta poslední skládačka - aktivace toho teleportu pomocí toho divného panelu
je to normální že v té gog verzi není žádné nastavení videa ? - nebo to i tak lze nějak nastavit aby se mi ty videa nezobrazovaly s těmi černými pruhy ?
---
zatím je to docela sranda - vypadá to na jakousi parodii - zaznamenal jsem tam několik narážek na první Phantasmagorii - dokonce je tam snad i nějaká stejná herečka? - která je vidět v tom intru.