Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Osmos

Hemisphere Games •  Apportable (Android) •  Humble Bundle (Browser)
18.08.2009
04.08.2010
17.01.2012
14.10.2014
71
44 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

V malé nezávislé hříčce Osmos se stáváte buněčným organismem, jenž má na počátku poměrně jednoduchý úkol. Musíte pohltit menší organismy než ten váš, ale zároveň je třeba vyhýbat se větším, které by pro změnu pohltily vás. Jak už ale pravil Darwin, nepřežije ten, kdo je nejsilnější, ale ten, kdo se přizpůsobí. A tak v pozdějších levelech nebude primárním úkolem růst, ale spíše svou velikost přizpůsobit okolí a vyrůst až tehdy, kdy se naskytne vhodná doba. Osmos používá specificky stylizované grafiky. V pozadí hry hraje ambientní hudba.

Hra je velice podobná freewarovému titulu flOw.

Osmos získal ocenění Editor’s Choice a Game of the Month na serveru GameTunnel a Editor’s Choice Award na IGN.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • Android 85
Hra kterou asi kde kdo na začátku považoval za relaxační a odpočinkovou pohodovku, se ve své pozdější fázi ukázala býti hardcore záležitostí. Ani zde na Databázi her se moc často u hodnocení neobjevuje to známé zatržítko indikující dohrání hry do úplného konce. Falešnému úvodnímu dojmu velmi také napomáhá skvělý hudební doprovod, který ovšem nedoporučuji poslouchat za volantem (což s oblibou s herními soundtracky dělávám), neboť byste mohli u jeho poslouchání usnout a probudit se až na JIPce nebo v márnici.

Celá hra je inspirována přírodním jevem nazývaným osmóza. Kdo neví, co se pod tímto pojmem skrývá, nechť si to vygooglí, za prvé se tímto popisem nechci zdržovat, a už vůbec se nechci ztrapnit, kdyby se ukázalo, že tomu prd rozumím. :) Hra by tak měla navozovat dojem interagujících buněk, kde herní "osmóza" funguje tak, že větší buňka vždy pohltí buňku menší. Kontakt s menšími buňkami je tak pro nás žádoucí naopak kontakt s většími životu nebezpečný. To jestli je sousední buňka bezpečná nebo ne, indikuje nejenom její velikost ale i její barva. Pohyb buňky funguje na principu reaktivního pohonu. Buňka tedy do místa označeného myší vyprdne kousek sama sebe a zároveň dle zákona akce a reakce se vydá směrem opačným. Čím více buňku donutíme prdět tím rychlejší pohyb vykoná. Zároveň platí i zákon zachování hmoty, a vzhledem k tomu, že buňka prdí částečky sama sebe, je logické že se její velikost zmenšuje a rychlost zmenšování je úměrná rychlosti prdění. Ale dosti prdící teorie...

Chtěl bych se totiž ještě pozastavit nakrátko u grafické prezentace hry. Mnohem více než mikroskopické prostředí buněk mi hra spíše připomíná makroskopické prostředí vesmíru s rotujícími hvězdami, planetami galaxiemi a jejich gravitačním působením, které je ve hře také patrné. Ne že by mi to vadilo spíše naopak, moc se mi to líbí, jen nevím jestli to byl záměr autorů. Ale čert to vem. Důležitější je, že se to hraje velmi dobře, navíc jsem měl to štěstí, že jsem se potkal s Android verzí a dotykovým ovládáním, pro které je snad tato hra přímo stvořená. Nicméně jak už jsem předeslal v úvodu, obtížnost ke konci roste do závratných výšin a ani urputné bušení do displeje mého mobilu mě nakonec nedovedlo k totálnímu splnění všech levelů. I přesto to byl zážitek maximálně uspokojivý.

Pro: Originální koncept, Křivka obtížnosti (ano u mě je to pozitivum), Grafika i hudba

Proti: No dobře konec je nechutně těžkej... :)

+12
  • PC 70
Příjemná relaxační oddychovka, kde větší buňky žerou ty menší a pohybují se za cenu své vlastní hmoty. Herní mechaniky jsou tak jednoduché, že je pochopí každý. Ačkoliv jde o relaxaci, tak v pozdějších částech umí hra přitvrdit, a budete se muset snažit, dokonce občas zapojit i závity. Hra se neumí úplně rozhodnout, jestli jde o simulaci mikrosvěta nebo makrosvěta, ačkoliv jde namítnout, že fungují dost často přece podobně (ale ne ještě úplně na úrovni buněk, to bychom museli jít ještě o kousek níž). Některé úrovně mi bohužel způsobovaly lehké závratě (jako když několik minut vaše buňka rotuje kolem "slunce").

Celkové hodnocení: Výborná

(Komentář byl původně zveřejněn v roce 2013 v angličtině na Steamu).
+3