Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Never Alone: Foxtales

28.07.2015
24.02.2022
kompatibilní
59
37 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
rozšíření
Multiplayer
ne

Never Alone byla exkurze do světa mýtů a legend původních obyvatel severní, mrazivé části Ameriky. Putování dvojice Nuna – Liška vývojáři z Upper One Games rozšiřují o datadisk Foxtales, který zpracovává legendu „o dvou bratrech z pobřeží.“ Do Arktidy přišlo jaro, což znamená, že ústřední dvojice může sednout na umiaq (což je kánoe z tuleních kůží) a vypravit se přes moře a proti proudu řeky Noatak, aby zachránili nového přítele. Nečekaný protivník i onen přítel jsou však velkou neznámou, jíž odhalíme až během hraní.

Rozšíření celkem obsahuje tři nové úrovně, které jsou plné puzzlů i hodně netradičních protivníků ve stylu původní hry. Stejně jako původní hra, i tento datadisk vznikl ve spolupráci s původními aljašskými kmeny a tak kromě reálného základu příběhu hru doprovází i série videí, která se věnují této svébytné kultuře a také v nich bude Willie Panik Goodwin, Sr. vyprávět původní podobu příběhu dvou bratrů z pobřeží.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 55
Herní výzva 2021 - Kategorie č. 8 - Herní nášup (Light)

Foxtales je první a jediné DLC k docela zdařilé a originální logické plošinovce Never Alone. Zatímco jsem si užíval u základní hry směs logických a plošinkových pasáží, zde se eskymácká dívenka na své pouti za démonickou krysou ve třech krátkých částech musí potýkat výhradně s logickými problémy a hlavolamy.

Samozřejmě za asistence své věrné souputnice, polární lišky. Hrdinka pluje po své kánoi a v místě blokované cesty se musí vrhnout pod vodu. Děj se tak z větší části odehrává pod hladinou, přičemž si autoři kupodivu nedělají starosti se zásobou kyslíku u obou postaviček, což působilo alespoň na mě docela podivně. O nějakých tajných žábrech se tvůrci nikde nezmiňovali.

Cílem hry je obvykle uvolnit si cestu z podvodních jeskyní za pomoci posunování duchů, kteří ovlivňují proudy vody. Nově je v bohaté míře využíváno házení krystalů, jež vám poskytnou levitující přízraky, s jejichž pomocí bouráte ledové zdi, bránící průchodu nebo proudění vody. Bohužel je vrháte pouze směrem dolů, případně je zanese proud na potřebné místo. V DLC je třeba mnohde využívat rychlého přepínání mezi postavami, v původní hře byly akce většinou omezeny na klidné střídání postav, zde musíte jednat rychle.

Ve finální části se potkáte s démonickou krysou, kterou vtipně likvidujete zataháním za její ocas. Finální puzzle bylo poměrně náročné, než se mi podařilo přijít na kloub, jak se příšeře dostat na kobylku. Dokonce bylo třeba využít loďky k převezení krystalu, na což jsem přišel až s návodem.

DLC Foxtales považuji za jednoznačný krok zpět. Nevadí mi krátkost hry, ale koncentrace na logické hlavolamy bez dalších oživujících prvků. Navíc mi náplň připadala docela stereotypní, a tak jsem se docela nudil. V tomto směru je krátká herní doba výhodou.

Pro: Vizuál a atmosféra. Roztomilí hlavní hrdinové.

Proti: Výhradně logické hlavolamy jako náplň. Chybí oživující prvky. Stereotypní puzzly

+25
  • PC 40
Never Alone má své mouchy, nicméně díky povedené atmosféře a pěkně odvyprávěnému příběhu dokáže pobavit. DLC Foxtales bohužel nenavazuje ani na to kvalitní z původní hry.

Všechny zápory, jako jsou umělá inteligence, ovládání a průměrná hratelnost, to je samozřejmě i zde. Počítačem ovládaná postava se umí někde zaseknout nebo skočit kam nemá. Ovládání je opět těžkopádné a místy je hlavním viníkem zbytečné smrti.

Foxtales obsahuje pár nových nápadů a hádanky jsou o trošku složitější než v základu. To vše ale v pouhopouhých třech kapitolách, které se dají dohromady dohrát za hodinu. Celé to pak působí jako nastavovaná kaše a narychlo spíchnutá rychlokvaška, kdy 90% ze hry hráč zapomene hned ten den večer.

Ani příběh zde není moc dobrý, jeho smyslem má být respekt ke zdejší fauně. Ale on to vlastně ani až tak moc příběh není, spíš jde o přímočarou dějovou linku, kdy musel mít náčrt scénáře maximálně dva řádky.

Co zůstává povedené je grafika, ledová atmosféra a filmečky ze života zdejších obyvatel.

Nemyslím si, že se jedná o povedené DLC. Těžší hádanky jsou fajn, ale tvůrci se na ně soustředili až moc a úplně zabili příběh. Navíc díky těžkopádnému ovládání jsou některé logické prvky, kdy musí hráč častěji přepínat mezi postavami, dost otravné.

Pro: Grafika, atmosféra, pár fajn nápadů

Proti: Hratelnost, ovládání, nulový příběh, umělá inteligence, nastavovaná kaše

+21
  • PC 40
Toto DLC je opravdu čistý cashgrab. On už původní Never Alone nebyl kdoví jak dlouhá hra,ale toto rozšíření se dohraje do slabé hodiny. Což je při ceně 4 eur dost, zvlášť v porovnání nového obsahu a ty 3 nové úrovně zrovna neuchvátí.

Navíc ty nové puzzly jsou spíše otravné a zdržující, aby natáhli už tak krátkou herní dobu. Foxtales zkrátka působí jako něco co mohlo být klidně v základní hře, a bylo by to v pořádku, ale prodávat takový krátký úsek hry mi nepřijde za ty peníze správné.
+12
  • PC 50
recenze základní hry byla dost negativní, ale tady u toho rozšíření to vidím kupodivu naopak pozitivně - a to ačkoliv jsme jej nedohráli, protože to moji polovičku začalo v polovině nudit. Moje zdůvodnění je takové, že pokud se vám líbila základní hra, tak tento dodatečný obsah na mě působil lépe než ten základ (liška je opět hratelná, místo nezranitelného ducha), a tudíž je zde slušná šance na dobrý herní zážitek. Ty dobré části ze základní hry zde rozšířili. Technické problémy ze základní hry bohužel stále platí taktéž.

Celkové hodnocení: Dobrá 

(Komentář byl původně zveřejněn v roce 2018 v angličtině na Steamu).
+8