Might and Magic V: Darkside of Xeen

31.12.1993 PC
květen 1994 FMT
New World Computing, StarCraft Inc. (FMT verze)
Darkside of Xeen je další hrou z populárního světa Might and Magic, která zavítala na monitory počítačů. Jedná se o přímého následovníka Clouds of Xeen, se kterým má společného více než jen použitý engine. Pokud totiž vlastníte obě hry, můžete je spojit v jednu a volně přecházet mezi světy Darkside a Clouds, přičemž se vám zpřístupní některé úkoly, které lze splnit právě jen při spojení těchto dvou her. S tím také souvisí zvýšená obtížnost pro postavy začínající v této hře, protože při jejím designování bylo počítáno s tím, že si hráč převede svou družinu z předchozí hry.

Příběh, jak by člověk očekával, začíná tam, kde příběh předchozího dílu skončil. Hrdinové se řídí radou krále Burlocka a sledují stopu prince Rolanda na druhou stranu světa, kde zjistí, že ke zlu se obrátivší Ochránce Terry již pod pseudonymem "Alamar" zotročil všechny jeho obyvatele.

Vaší partu tvoří celkem 6 hrdinů, kteří se krokově pohybují po herním světě. Je možno vybírat z celkem 5 ras, kde každá má nějaké výhody a nevýhody, a 10 povolání. Zajímavým herním prvkem je možnost rozbít zamčené dveře, což ovšem mnohokrát spustí pasti, pokud nejsou odstraněny. Dalším je například možnost postavy zemřít věkem, což ovšem lze napravit například vyčištěním kouzelné fontány (jeden ze subquestů). Některé pokročilé funkce hry jsou zamčené a musíte si je zpřístupnit tak, že se je někteří členové vaší party naučí jako dovednosti (příkladem může být dovednost "Kartograf" pro automatické generování mapy či dovednost "Spatření tajných lokací", kdy gargoyla, která je součástí interfacu, začne mávat prackou, když je družina v blízkosti tajných dveří).

Právě jsem hru dojel, samostatně bez propojení s Clouds of Xeen. Perfektní záležitost, asi to někdy zkusím s tou čtverkou spojit a dojet to i…

Pátý díl této velkolepé herní série představuje jeden z vrcholů krokovacích dungeonů s otevřeným světem a s velkou mírou osobní svobody. Skvělá hratelnost, dynamický soubojový systém a kouzelná grafika řadí tuto hru mezi ty nejlepší, co jsem kdy hrál. Johnovi van Caneghenovi (potažmo New Wolrd Computing) se opět povedlo nenásilně skloubit svět fantasy a sci-fi. Opět se vydáte (tentokrát již úspěšně) po stopách úkladného Sheltema, budete řešit spoustu logických hádanek, šetřit každý zlaťák na trénink, prozkoumávat herní svět a bavit se rozmanitostí herních prostředí i dungeonů. Každý dungeon je trochu jiný: některý je zaměřen více na boj, jiný na kouzla, v dalším musíte řešit hádanky (jejich obtížnost není zbytečně vysoká). Každou chvíli Vás hra překvapí: třeba lektvary s + 5 odolností, popřípadě starobylý svitek s + 500 000 expy (a jako vedlejší "bonus": + 50 let věku). Narazíte na zrádného džina a pochopíte, proč je dobré si peníze ukládat do banky. Řešení problematiky ročních období, likvidace loupeživých orků, záchrana zakleté královny a uvězněného prince Rolanda.
Samozřejmě na konci je hra trošku stereotypní (u mne byla herní doba cca 2 měsíce), ale
můžu s klidem říci, že jsem ve hře prozkoumal každý čtvereček herní plochy.
A jako třešnička na dortu? Výtečná čeština od Majka.

Pro: Skvělé zakončení herní série započaté prvním dílem (definitivní porážka Sheltema)

Proti: Nepraktický inventář