@AiMLEzZz (07.05.2021 16:03): Přesně, podobně hloupé by bylo doporučit hrát Black Mesa místo Half-Life nebo REmaky prvních 3 Resident Evil her místo originálů. Když někdo nejprve hraje ty původní hry tak i více ocení vylepšení hratelnosti v nových verzích.
Pokud si člověk nechce číst půl hodiny zbytečného textu, tak se nesmí ptát na doporučení na DH. :-D
@včelka (07.05.2021 15:45): No, problémová bývá ještě 1.0 verze, ale předpokládám, že všichni berou 1.2, s tou ze "známého uložiště" jsem nikdy problém neměla :D Mně třeba dnes už ani verze ze Steamu nejde spustit, ačkoli jsem vyzkoušela všechny údajně osvědčené návody. A když ještě fungovala, ani jsem ji nemohla dohrát, protože jsem se sekla na neřešitelném bugu v předposlední misi, kdy jsem prostě neměla možnost zatroubit na Paulieho před barákem. Originální 1.0 verze nefunguje na Win10, takže "odjakživa" prostě beru z uložta, jelikož to ani jinak nejde a navíc jsem nikdy neměla problém. Výčitky nemám, když ji mám koupenou.

Všichni jste to tady napsali krásně!
Na téhle diskuzi mi přijde nejzajímavějí, jak dlouho skupina lidí vydrží mlátit prázdnou slámu. V podstatě se došlo k závěru, že stará Mafie je stará Mafie a remake je moderní remake a že to není totéž, a tudíž jestli chce Včelka zkusit starou Mafii (pro což už se rozhodla o dost příspěvků zpátky), tak si má zahrát starou Mafii, nicméně možná i remake, pokud se jí to bude líbit. Zbytek si lidé buď jen gratulují, že jiný to napsal dobře, anebo se ujišťují, že to nikdo nemyslel tak, jako to nikdo nemyslel.
@M.a.t.t. (07.05.2021 13:56): však jsem psal, že beru tvůj názor, a nepsal že dehonestuješ originál a tak dále. A beru že pro mladší hráče může být remake přístupnější. Moje pointa jen je, že zrovna v tomhle případě prostě remake originál nijak nenahrazuje, protože se do obrovské míry jedná o jinou hru. V čem jsou rozdíly dobře shrnul John.

@Brasikona (07.05.2021 14:08): ok, já vanilla Mafii pár let nehrál a z remastered modu jsem odehrál prvních pár misí a jiných zvuků jsem si nevšiml, ale nemám ten originál tak namemorován jako ty :)
@včelka (07.05.2021 15:45): Ne, GOG a asi všechny další digitální verze jsou také vykleštěné, problém s právy:( Tu hudbu tam musíš zprovoznit stejným způsobem (rozhodně stojí za to).
@včelka (07.05.2021 15:45): To bylo jen obecně (netušim kolik ti je a z textu to není poznat), každopádně to neber jako urážku, bylo to jen konstatování, že i starší věci je čas od času dobrý vyzkoušet ;)
@Brasikona (06.05.2021 23:48):  Problémová bejvá jen verze ze Steamu?

@rikuhahl (07.05.2021 13:45): To bylo na mě s těma teenagerama? :D No, už se mezi ně dávno počítat nemůžu... a to i přesto, že jsem nikdy nehrála Mafii :D

Jinak já už jsem teď víceméně rozhodnutá pro originál, starší hry mi nevaděj. Jen jsem se prostě chtěla pozeptat na nějaký názory na ty verze... a tak nějak jsem si z toho vzala, že pro mě asi není důvod nezkusit originál.
@včelka (06.05.2021 17:24): Pokud ti nevadí grafika a celkově stáří, tak nejdřív originál a poté klidně remake. Remake je hezčí, rychlejší, přístupnější a filmovější (odpovídá moderním herním trendům - v tom dobrém). Originál je zase celkově lepší hra - po stránce level designu variabilnější a komplexnější, s lepším jízdním modelem, lepším pacingem dávkování děje. I přes zastaralejší vizuál je v jistých ohledech atmosféričtější, rozhodně má lepší hudbu a nemá, na rozdíl od remaku, dojebanou finální scénu. Byť je hratelnost originálu pochopitelně poplatná svému stáří - v tom dobrém, i v tom špatném. To už pak záleží na tobě, jestli ti to bude vyhovovat a budeš chtít hrát takto starou hru či nikoli. A Paul má pravdu, jsou to dost rozdílné hry. DE považuji spíše za takovou volnou reimaginaci než-li klasický 1:1 remake.
@Paul (07.05.2021 00:49): Kontrast, spousta textur a prostě je to pro mě "nepřirozené". Ale hlavně ty zvuky, ty nesnesu. Ale samozřejmě to nikomu nezakazuju, mně se na to ale zkrátka pěkně nekouká a "rozbíjí" mi to atmosféru hry, ale samozřejmě jsem zvyklá na originál.
@Paul (07.05.2021 13:29): Presne do podobnej debaty som sa nechcel nechať zasiahnuť... Opakujem znova a snáď poslednýkrát, že nehodnotím kvality danej hry, no u dnešných hráčov je podobný vek bežne prekážkou a to z viacerých dôvodov (vizuál, užívateľská nepohodlnosť a podobne). Nie je to teda o tom, že by som dehonestoval originál, ale že u remaku je skrátka papierovo väčšia šanca, že ich daná látka zaujme - pokiaľ teda nie sú vyložení herní historici. Neviem, čo je tak ťažké na tom pochopiť, stretol som sa už i s názorom (a pre mňa inak nepochopiteľným), že hra z roku 2013 pôsobí zastaralo. A Mafia teda zostarla o mnoho viac, miestami pôsobí až budgetovo. Ak to niekomu nepríde, budiž. A iste, možno je včelka výnimkou a je možné, že to adekvátne docení. Jeho vkus nepoznám a iba som napísal svoje odporúčanie, tak neviem prečo sa na mňa skalní fanúšikovia zleteli, aby som im uviedol presnejšie dôvody svojej voľby. Tie som pritom uviedol už v prvom príspevku, takže sa nediv, že o tom nemám chuť siahodlho diskutovať so stovkármi, ktorí budú mať úplne logicky odlišný názor. A riešiť to, že remake je vlastne iná hra mi pripadá zbytočné, každý remake je totiž svojim spôsobom iná hra.
Když si nováček zahraje nejdřív remake, tak už těžko si někdy pustí i originál. Takže za mě minimálně tady opravdu zkusit originál. Ona ta trocha retra teenagerům může jen prospět :) Ale když neni zbytí, tak asi stačí i ten remake, lepší aspoň něco než nic.
@M.a.t.t. (07.05.2021 12:15): pokud vím, tak to jsou taky remaky který vylepšujou grafiku a případně ovládání, ale na design/scénář atd nesahají. Opět, to není případ Mafie. Pokud si Včelka chce zahrát Mafii, tak jí doporučením pouze Remaku doporučuješ jinou hru. Ale beru že tvůj názor je neměnný a nemá cenu se o tom dál bavit.
@M.a.t.t. (07.05.2021 11:30): Hele, pro mě ta aura dokonalé hry už dávno opadla, jenom jednoduše neměním starý hodnocení. Ale originál není tak stará hra, aby se nutně musel automaticky doporučovat remake, protože víc pasuje na dnešní trendy.

RE3 není moc dobrý příklad, ta hra je ještě starší a remake zásadně změnil perspektivu, tudíž i gameplay.
@Bursoft (07.05.2021 11:23): Nikde som nenapísal, že originál nemá čo ponúknuť, ani že je to objektívne horšia hra. No neber si to zle, ale túto tému s vami srdciarmi nemám chuť rozoberať, je to stále to isté dookola. :D Ja na sa to snažím pozerať z pohľadu nového hráča nezataženého nostalgiou, a mám pocit, že to vy Mafia nadšenci úplne nedokážete. Len pre porovnanie, tiež mám radšej originál Resident Evil 3 ako remake, ale nevidím dôvod, prečo by som mal v dnešnej dobe odporúčať zastaralo pôsobiaci originál.
@včelka (06.05.2021 20:14): Originál dnes nemá vůbec smysl hrát, je to uplně stejná hra jako remake, akorát ten je prostě hratelností mnohem přístupnější dnešním standardům a po příběhové/filmové stránce upraven tak, aby to bylo záživnější, čemuž dopomáhá i grafika, že jo.

Tady nemá moc smysl podobné otázka pokládat, protože každý hrál původní Mafii ještě v plenkách a dodnes na ni všichni vzpomínají zaslepeni nostalgií. Naopak si myslím, že hrát oboje akorát uškodí, protože když dáš první originál, tak si akorát pokazíš zážitek z remaku, protože budeš vědět, co čekat, a to je vždycky trochu nuda pak už. Leda že by sis mezi tím dal 15 let pauzu. :D Jinak viz @M.a.t.t.
@M.a.t.t. (07.05.2021 11:15): Já bych zase neřekl, že by měl být originál nějak nepřístupnej pro nový hráče. Když se člověk přenese přes starou grafiku a půjde do toho s tím, že to není hra na 5 hodin, nevidím problém. Na K+M se to ovládá super.

Remake není špatnej, ale nemá to kouzlo originálu, není z toho cítit atmosféra. A má hroznou generickou hudbu :D
@M.a.t.t. (07.05.2021 11:15): Pokud si chce zahrát Mafii, tak zahráním remaku si Mafii nezahraje, protože to je jiná hra. Není to jak remake např. Destroy All Humans, kde předělali grafiku a vylepšili ovládání, ale jinak jsou všechny mise/postavy/dialogy/soundtrack atd zachovány. Mafie má úplně jiný dialogy, jinak se chovající postavy, jinou hudbu, jinou atmosféru, předělaný mise...

Takže jakkoliv je možný, že se Včelce bude do původní mafie "hůře pronikat", minimálně by to měla zkusit, pokud si chce zahrát Mafii...
@Brasikona (06.05.2021 23:48): Presne tak ako som napísal. Do starého dielu sa bude skrátka prenikať novému hráčovi bez nostalgie podstatne ťažšie a nakoľko existuje kvalitný remake, ja mám v tomto jasno. Viac k tomu nemám čo dodávať :)
Remastered mod bych určitě nevynechal. Krom toho, že obsahuje nezbytnosti (správný widescreen patch, opravy problikávání stínů, draw distance atd.) to tu hru posune graficky z roku 2002 klidně o 3 roky dopředu. A přitom to zachovává původní atmosféru.
Já bych to prostě odehrála jako dvě hry. Původní a pak remake, kdyby nesedla původní (stává se), tak prostě zkusit remake hned. Ten remastered mód bych vynechala, jen vložit a nahradit složku s hudbou do Steam verze, jak už padlo výše. Ale občas je ta Steam verze problémová, tak bych se možná případně i poohlédla po jiné cestě...

@Gordon (06.05.2021 19:06): Možná působím jako brutální srdcař, ale dodnes tu hru neumím hrát a jsem v ní fakt neuvěřitelně trapná...

@M.a.t.t. (06.05.2021 20:31): Proč si to přesně myslíš? Ptám se vážně, protože mě jako jediný důvod napadá absence krytí, což zase není záležitost pouze Mafie.

@Luďa (06.05.2021 19:46): Smazané je vše, respektive soubory licencované hudby byly nahrazeny 17vteřinovým tichem. Takže se to bohužel týká i intermezz, Uprchlíka a... a vlastně všeho, no. A to je škoda.
BTW ten odkaz na mod Mafia remastered tady nefunguje. Kde to stáhnout?

Jinak jsem vyzkoušel tu definite a můj počítač nezvládá, takže tohle může být taky faktor jestli máš podobnou starou šunku jako já:)
@včelka (06.05.2021 19:42): Jestli se nepletu, tak je nějaká hudba smazaná kvůli licenčním problémům z verzí, který jsou dostupný na Steamu a jinde digitálně. Řešení je ale určitě jednoduchý nějakým modem, pokud se nepovede sehnat původní krabicovku.
@včelka (06.05.2021 19:42): Rozhodně původní. Já teda nejsem takový fanoušek jako většina lidí tady, ale co jsem tak viděl, tak je to úplně jiná hra. Původní Mafie si docela zakládá na realistickém střílení a řízení, kdežto v remaku je to jako v každé druhé dnešní střílečce.
Hm hm, no jako víc mě to táhne k tý původní, tak jestli mi to nikdo nerozmluví, tak do ní asi půjdu. Akorát mám dojem, že jsem někdy dřív narazila na zmínku, že je tam nějakej problém s hudbou, ale teď jsem to nikde nenašla.

@Paul (06.05.2021 17:30):  Zkusila jsem se mrknout po tom modu, ale jako by nikde nebyl ke stažení...
@včelka (06.05.2021 17:24): Jsou to dvě odlišný hry, prakticky ve všech aspektech. Pokud si chceš zahrát Mafii, tak si zahraj Mafii - tedy originál. Ale doporučil bych do ní nainstaloval remastered mod.

Remake je taky dobrej, pokud chceš moderní, ale méně ambiciózní a jednodušší střílečku, tak tě taky bude bavit.