Luxor

MumboJumbo •  Engine Software B.V. (3DS) •  Gamehouse (J2ME) •  ThreePenny Software (J2ME)
05.04.2005
2006
19.08.2009
07.11.2013

Luxor je egyptskou variací na Zumu, ale zatímco v Zumě jste se s žábou mohli otáčet o 360 stupňů, tady máte dole na obrazovce skaraba, který se může pohybovat pouze po přímce.

Váš skarab má za úkol od bohyně Isis zastavit skarabské přisluhovače Setha, boha chaosu. Musíte je zničit tím, že budete likvidovat kuličky, které před sebou kutálí, a zabránit jim, aby se dostali do pyramidy. K tomu vám pomohou různé power-upy jako zastavení času nebo blesky.

Zumu jsem hrál kdysi před mnoha lety. Luxor je jejím věrným klonem, rozdíl je jen v ovládání, kdy hráč ovládá jakési odstřelovací zařízení, kterým pohybuje ze strany na stranu, nikoliv už dokolečka dokola.

Levely se po nějaké době opakují, ale to už v nich je o další barvu kuliček víc a přišlo mi, že i rychlost jejich cesty byla o něco větší, ale jistý si tím nejsem. Některé levely jsou pekelně těžké a mnohokrát jsem na nich vyplýtval všechny své životy a skončil. Je mrzuté, že pak musí člověk opakovat všechny předešlé úrovně v dané stagi (levelů je v každé stagi něco mezi 5 a 10) a tak se hraní možná až zbytečně prodlužuje a dochází k frustraci. Je samozřejmě možné, že nejsem kdovíjaký přeborník, ale spíš lama :)

Každopádně po celodenním hraní mě začala celkem hodně bolet ruka od zarputilého držení myši, až tak je hra návyková. Za nějaký čas si zas vyzkouším další díly, nebo úplně jiný klon.

Pro: zábava, frustrace

Proti: některé levely jsou pekelně těžké, krátkodobá závislost

Klon Zumy? Možná. Blbý klon Zumy? V žádném případě! Pro mně osobně je Luxor lepší a hratelnější než Zuma z několika důvodů - předně mi systém ovládání Luxoru přijde mnohem lepší, než otáčení o 360 stupňů. Další důvody jsou grafické zpracování a prostředí a zajímavější powerupy. Díky těmto věcem jsem u hry vydržel mnohem delší dobu, než u Zumy - sice jsem ani jednu hru nedohrál, ale pokud bych si některou z nich chtěl zahrát znovu, tak to bude určitě Luxor.