Lost Planet: Extreme Condition Colonies Edition

Lost Planet: Colonies

12.01.2007
26.06.2007
26.02.2008

Rozšířená verze Lost Planet: Extreme Condition, střílečky, odehrávající se na zamrzlé a nehostinné planetě. Ve hře je nově možné se kdykoliv přepínat mezi pohledem z třetí a první osoby. Přibylo několik módů a multiplayer byl rozšířen o čtyři nové mapy, pět modelů postav, deset zbraní a dále o možnost hrát multiplatformně mezi Xbox 360 hráči a PC hráči.

Nové singleplayerové módy:
Score Attack - za zničení předmětů a nepřátel dostáváte různé množství bodů.
Trial Battle Mode - boj s herními bossy.
Off limit Mode - máte k dispozici ultra silné zbraně s neomezenou municí a zrychlený pohyb postavy.

Nové multiplayerové módy:
Point Snatcher - každý hráč má na začátku hodnotu 1 bod, zabitím ostatních získává další body a to podle toho, kolik měl jeho soupeř v době smrti nasbíráno.
VS Annihilator - Každý tým má jednoho klíčového mechanoida (Vital Suit), kterého musí bránit a zároveň likvidovat toho nepřátelského.
Counter Grab - na hřišti je jeden Data Post, který se oba týmy snaží udržet co nejdéle pod svoji kontrolou.
Akrid Egg Battle - každý tým má jedno Akridí vejce a při ukořistění nepřátelského vejce získá bod. Tým s nejvíce body vyhrává.
Team Egg Bandit - na hřišti je jedno Akridí vejce a tým, co ho bude mít u sebe nejdéle, vyhrává.
Egg Bandit - totéž, ale každý hráč hraje za sebe.
Akrid Hunter - každý tým hraje za jednu rasu, přičemž Akridé se snaží zabitím lidí naplnit bitevní indikátor a lidé naopak zabitím Akridů vyprázdnit.

Lost Planet: Colonies vyšla pouze jako samostatná hra pro Xbox 360 a PC a základní hru na tuto verzi rozšířit nelze. Ani jejich multiplayer není kompatibilní.

S touto hrou jsem se setkal již při jejím vydání, ale tehdy jsem odehrál maximálně první misi. Přesto mi utkvěla v paměti, především díky umístění na ledovou planetu. Navzdory jednoduchému příběhu je atmosféra hry povedená. Celá planeta je pokryta ledem a sněhem a uprostřed pustiny má hráč pocit, že tomu tak opravdu je. Na planetě jsou kromě přivandrovalých lidí Arkidé, živočichové schopní vyrábět si vlastní tepelnou energii. Na té stojí hlavní prvek hratelnosti. Postava jí získává ze zabitých Arkidů nebo pravidelně rozmístěných dobíjecích věžiček. Energie stále klesá, výrazněji při léčení, takže je nutné stále postupovat. Není tak možné dlouho prozkoumávat mapy ani zabíjet všechny nepřátele na dálku - teplo se po chvíli vytrácí. Za pozitivní považuji i nápad se zranitelným místem na těle Arkidů - místem uchovávání tepelné energie.

Pohyblivost a bojovou výkonnost zvedá použití VS - Vital Suit. To jsou řiditelní roboti s velkou palebnou silou a dokonce s omezenou možností létat. Přechod z a do robotů je plynulý a není tak problém měnit styl i během hektičtějších situací. Obecně technické zpracování i grafika je na svou dobu dobré. Hezky působí především animace postav a efekty sněhových vánic. Obtížnost je nastavená příjemně, až na bosse v šesté misi, ten mi dal opravdu zabrat. Boj je celkem dlouhý, několika fázový a stačí celkem malá chyba a jede se od začátku. Finální boss není zdaleka tak hrozný. Jedenáct úrovní je tak akorát, hra nezačne být stereotypní. Příběhových animací je vzhledem k jednoduchému ději a postavám, které jsem si moc neoblíbil, celkem dost a jsou i poměrně dlouhé.

Na Windows 10 mi hra asi 4x spadla, vždy v pozdějších misích. Naštěstí většinou celkem na začátku úrovně, takže nevadilo začínat od píky. Celkově jsem si hru užil a pokračování dám určitě šanci.