Jusant

31.10.2023

Jusant je horolezecká akční fantasy adventura od francouzských tvůrců Don't Nod, kteří jsou hráčům jistě známí díky hrám jako Remember Me (2013) nebo Life is Strange (2015). Tentokrát se však vydali poněkud jinou tvůrčí cestou, než jsme zvyklí a přináší zážitek spíše připomínající tvorbu studia Team Ico nebo novější RiME (2017) s tím, že důraz je kladen především na zmíněné horolezecké prvky.

Hráči se vžijí do role mladého chlapce, který se snaží vyšplhat na jakousi věž, která může odhalit tajemství dávno zaniklé civilizace. Nebude na to však sám, neboť doprovod mu dělá malé stvoření jménem Ballast, přičemž právě ve spojení s ním se projevují největší fantasy prvky hry, neb Ballast dokáže probouzet přírodní živly, což je velmi užitečná schopnost při zdolávání oné věže. Prim však hrají vaše horolezecké dovednosti a využití různých nástrojů, přičemž je vždy potřeba sledovat ukazatel staminy. Ve hře nechybí průzkum různorodého prostředí a jeho fauny a flóry za doprovodu atmosférického soundtracku, za nímž stojí skladatel Guillaume Ferran, a samozřejmě ani početné logické hádanky. Příběh je pak vyprávěn zcela beze slov.

@Paul (18.03.2024 20:55): Nedávno jsem to dohrál na Xboxu a byla to ideální oddychovka po náročném dni. Nikam to nespěchá, nepřátelé nejsou, zemřít nejde. Občas se taková hra hodí.