Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Jane's Combat Simulations: F-15

F-15 Strike Eagle IV

24.03.1998
83
4 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Titul Jane's Combat Simulations: F-15 byl ve vývoji více jak dva roky. Autoři do hry implementovali velmi reálný letový model s velkou možností nastavení realismu, takže si na své přijdou jak začátečníci, tak zkušení letečtí profesionálové.

V kampani narazíte jednak na fiktivní konflikt USA s Íránem a také na skutečnou válku v Iráku, označovanou jako první válku v přímém přenosu. Pro potřeby hry bylo vymodelováno a otexturováno téměř 8 miliónu čtverečních kilometrů členitého terénu, ve kterém převládají pouště a hory tak, jako na skutečném Středním východě. Jak už název napovídá, hráč usedne do kokpitu železného oře F-15E Strike Eagle. Potěší plná interaktivita přístrojové desky, takže odpadají desítky zadávaných příkazů přes klávesové zkratky. Nyní už můžete jednotlivá tlačítka v kokpitu ovládat pouze kliknutím myši. Zpracován je dokonce i kokpit kopilota/zbraňového operátora. V dynamické kampani si budete muset hlídat počet strojů v letce, stejně jako dostupnou výzbroj - v krajním případě se může stát, že nebudete mít s čím letět do boje.


Poslední diskuzní příspěvek

Odzkoušel jsem to pod Windows XP 32 bit s 3Dfx Voodoo 2 (Glide) a úplně bez problémů. :)

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 85
Tento letecký simulátor, respektive jeho demo z časopisu SCORE jsem hrál už v roce 1998. Tenkrát jsem neměl samozřejmě 3Dfx Voodoo 1, protože za těch 6000 Kč - což byl tenkrát můj celý plat v hrubém! - to prostě nebylo možné zakoupit bez dlouhodobého šetření. Díky tomu si teď plně uvědomuji jak je dnešní HW levný. Komponenty stojí v dané třídě +/- stejně jako tenkrát ale dnešní platy jsou někde jinde. :)

Naštěstí JF-15 byl velmi dobře hratelný i bez 3Dfx a na mém tehdejším "dělu" AMD K-6 233 MMX, S3 Virge DX/GX 4MB to demo bylo naprosto plynulé.
Už tenkrát mě Orel učaroval. Byl to Neuvěřitelně propracovaný letecký simulátor a mám pocit, že v našich kotlinách tak trochu (neprávem) pozapomenutý. Ve své době, tzn. v době vydání v roce 1998 to byl bezkonkurenčně nejrealističtější letecký simulátor a nebýt DID EF2000 s 3Dfx patchem nebo DID F-22 Air Dominance Fighter a, o rok později s famózním F-22 Total Air War tak by se dalo stručně říci, že v roce 1998-1999 nebyl na světě realističtější letecký simulátor.

Ono stačí se začíst do rozhovoru s jedním s vývojářů aby člověk získal přehled. Viz odkaz Pokud se někdo orientuje v dané problematice rychle z hraní pochopí, že tvůrcům nešlo o nic jiného než o max. realističnost.

Vše o Janes F-15 viz odkaz

90 léta 20. století byla zlatou érou leteckých simulátorů, respektive konkrétně roky 1995 až 2000 a Janes F-15 patří mezi ty nejlepší a já mu budu věnovat svůj čas, protože tohle dílo mě uniklo v době vydání a později jsem přeskočil JF-15 a začal dlouhý běh s Falcon 4.0 a Super Packy.....až dodnes s Falcon BMS.

Každému kdo nehrál a nedohrál doporučuji si zahrát a dohrát. V mnoha ohledech dodnes tento sim nemá konkurenci a ani vousatá 3Dfx grafika nic nezmění na faktu, že to je stále v mnoha ohledech nepřekonána klasika.

Proč má smysl i dnes 18 let od vydání hrát Janes F-15 a ne např. některý z modulů DCS World? Odpověď je následující.

Předně je to dosud jediná a stále nejrealističtější simulace F-15 E Strike Eagle! Dále je možno zažít Operaci Desert Storm v roce 1991 v Iráku na vlastní kůži a plnit přesně ty úkoly jako osádky tehdejších úderných Orlů. To prakticky nenabízí žádný jiný letecký simulátor snad až na Jane's Combat Simulations: USAF kde je taky možné bojovat v Iráku v 91.
EDIT: pro Falcon 4.0: Allied Force existuje taky operace Desert Storm.

Avionika je neuvěřitelně propracovaná a prakticky do vydání Falcon 4.0 to bylo nejrealističtější a nejdetailnější zpracování avioniky moderního bojového letadla v běžně prodejném bojovém PC simulátoru.

Co je naprosto famózní a v určitém ohledu to překonává i F-22 Total Air War je komunikace. Tady prostě ve sluchátkách slyšíte svého WSO (Weapon Systems Operator) na zadním sedadle který nejenže téměř nezavře pusu ale má fantastické hlášky, které v boji umocňují neskutečně atmosféru. Tohle musíte zažít na vlastní kůži.

Grafika bez 3Dfx je slušná s 3Dfx, později po patchi s D3D je samozřejmě o level výše. Grafika není sice tak propracovaná jako v DID F-22 Total Air War ale svoje kouzlo má a především je velmi rychlá. Famózní jsou noční lety, ostatně takový let na Bagdádem s trasírkami AAA skutečně připomíná záběry z CCN z Iráku. Světelné efekty při odpálení střel nebo výbuchy také stojí za to.
Snad jediné co bych grafice mohl vyčíst je fakt, že terén je vykreslován jen do určité vzdálenosti a pak už vidíte jen jednolitou plochu, což působí trochu rušivě ale dá se na to zvyknout. Tohle je samozřejmě omezení dané dobou a např. už ve zmíněném F-22 TAW to nepůsobí na první pohled tak rušivě, paradoxně je ale v JF-15 dohlednost o chlup delší.

Pro: Nejlepší simulace Strike Eagla, dodnes. F-15 E, grafika, avionika, komunikace, realističnost, Operace Desert Storm

Proti: Fakt, že Janes už bohužel neexistují. O chlup slabší 3Dfx grafika než u konkurence.

+12