Jane's Combat Simulations: USAF

1999

Jane's Combat Simulations: USAF je letecký simulátor, který se zaměřuje na osm letounů amerického letectva. Patří mezi ně F-105 Thunderchief, F-4E Phantom II, F-16C Fighting Falcon, F-15C Eagle, F-15E Strike Eagle, A-10A Thunderbolt II, F-117A Nighthawk a F-22A Raptor.

Ve hře jsou čtyři kampaně, z nichž dvě jsou založené na skutečných událostech (Vietnam a Desert Storm) a dvě jsou smyšlené (Red Arrow a Sleeping Giant). Mise z kampaní se odehrávají na území Vietnamu, Iráku a Německa. Hra obsahuje i samostatné mise, které se odehrávají v Koreji a na Středním východě.

Doporučuji shlédnou intro k samotné hře, viz. zajímavosti. I po těch létech je stále velmi povedené a (překvapivě) s patřičnou dávkou patriotismu. :). Lepší úvod do leteckého simulátoru jsem dosud neviděl. :) Po shlédnutí má člověk pocit, že musí jít okamžitě létat jako bojový pilot. :)

S takovým se už u dnešních leteckých simulátorů nesetkáte.

USAF byl vydán rok po vydání jeho předchůdce IAF. Měl lepší grafiku a ovládání letadel bylo přizpůsobeno ovládání joystickem. Stejně jako v IAF byla zachována ryzí hratelnost, docela obsáhlé kampaně a některé méně obvyklé letouny jako A-105 Thud, A-10 Thunderbolt a F-117 Nighthawk. Zatímco v IAF nebyl hráč nucen často ovládat na střídačku taky letadla svého roje, v USAF je tato možnost přímo povinností. Jsem přesvědčen, že bez "skákání do kokpitů" letadel svého roje hru nebylo možné dohrát, protože když jste zůstali pouze ve svém letadle, vaši spoluhráči jaksi nestíhali plnit své ůkoly, případně se nechali sestřelit. Jestli se dobře pamatuju, v jedné misi bylo možné letět z Německa nad územím ČR :-)

Hru bylo možné nainstalovat i na Windows XP. Co ovšem stojí za zmínku, jsou dvě kvalitní stažitelné modifikace. Jedna se jmenuje Cowars MiniPro, autorem je Němec s nickem Cowar, tou druhou je Super Pro 9.4, jejíž autorem je američan s nickem Slikk. I když jsem je neměl nainstalované, zmíním alespoň Super Pro 9.4. Dá se říct, že i když je to add-on do USAF, po jeho nainstalování se z USAF stane úplně jiná hra. Hezčí grafika, vylepšené exploze, důslednější letový model, nové kampaně a mise, ale co je skutečně velkolepé, je přes 500! létatelných letounů z 20 zemí, mezi nimi třeba F-14 Tomcat samozřejmě na letadlové lodi, německé Panavia Tornado, či ruský MiG-21 Fishbed. Super Pro 9.4 má objem přes 1GB dat, což je tolik, kolik má původní USAF.

Hru mohu jen doporučit, hlavně ve spojení s kvalitním add-onem.

Pro: hezká grafika; kvalitní ozvučení; zajímavé kampaně; zajímavé modifikace

Proti: nutnost občas ovládat letadla svých spoluhráčů