Jane's Combat Simulations: Israeli Air Force

1998

Jane's Combat Simulations: Israeli Air Force je letecký simulátor se zaměřením na izraelské letecké síly. Ve hře se nachází několik kampaní založených na skutečných střetech, ve kterých se izraelské letectvo angažovalo, například šestidenní válka v roce 1967 nebo "Operation Opera", ve které Izraelci leteckým útokem zničili jaderný reaktor v Iráku.

Ve hře se nachází celkem děvet pilotovatelných letadel, mezi které patří Mirage III, F-4E, F-4 2000, Kfir C-7, F-15 2000, F-16D, Lavi ATF, MiG-23 a MiG-29 (poslední dvě jenom v multiplayeru). V kampani se nachází ještě množství ruských letounů, se kterými už ale není možné létat (mají je pouze nepřátelé) - MiG-17, MiG-21, MiG-25, Su-17 a Su-24.

Multiplayer obsahuje variace módů deathmatch a team deathmatch.

Nenechte se zmást mým relativně slabým hodnocením 70%. Tento simulátor pro široké masy s patchem 1.1 (který znatelně vylepšuje letové modely a AI) je skvěle hratelný i dnes. Kde jinde zažijete boje na středním východě v tak realistickém podání a s tak místy emotivní radio komunikaci.
Příklad: není nad to když Vám během letu k cíli věž oznámí, že přístav Haifa se stal terčem útoků člunů obsazených teroristy a Vy v F-16 máte za úkol ty čluny zastavit dříve než dorazí k pobřeží.
Tomu říkám motivace! Vy víte, že bojujete za svou vlast a někde tam dole jsou nevinní civilisté. Takových momentů je v simulátoru celá řada a neskutečně to šponuje atmosféru do závratných výšin!
Dogfigty v této hře jsou neuvěřitelně zábavné a mimochodem na rozdíl od celé řady leteckých simulátorů AA rakety zde nelétají po odpoutání přímo na cíl ale naberou kurz tak aby zasáhly cíl v bodě kdy se s ním mají setkat. Tzn. že nesledují čistý stíhací kurz ale létají jako reálné AA rakety. To je jedno z dalších velkých plus tohoto špičkového leteckého simulátoru, který ani po těch 20 letech neztratil nic ze své atraktivity.

Jen tomu intru o 450 sestřelených letadel bez jediné ztráty, apod. příliš nevěřte. Dnes už se to ví, i Izraelci měli ztráty které dříve oficiálně odmítali přiznat a řada F-4, A-4 a dalších byla sestřelena arabskými piloty v Mig-21/23.

S hrou IAF jsem se poprvé setkal na CD českého herního časopisu. Byla to demoverze a pokud si pamatuju, bylo možné hrát jen 2 mise a volný let. Byl jsem tehdy uchvácen na tu dobu skvělými zvuky, hezkou grafikou a zdařilým letovým modelem.

IAF má jednu velikou nevýhodu, a to je nemožnost instalace na jiný operační systém než je Windows 98. Na Windows XP se IAF nedá nainstalovat nijak jinak, než pomocí emulace jiného operačního systému. Jeho mladší bratr USAF se na XP nainstalovat dá, jen to nejde tak jednoduše.

Když jsem se setkal s plnou verzí hry, po její instalaci u mně začala posedlost létáním. Jako první, čím jsem byl uchvácen, bylo úvodní intro. Film zobrazuje mix animovaných sekvencí vzdušního souboje několika letounů se skutečnými záběry útočících izraelských letounů a do toho hraje chytlavá úderná hudba. Mezi leteckými simulátory patří intro IAF k tomu nejlepšímu a kvalitou obsahu bych ho přirovnal k intru Need for Speed: Porsche 2000.
Další pozitivní šok je silná atmosféra v kampani. Je až neuvěřitelné, jak tvůrci dokázali přenést do hry víc izraelských konfliktů s tak napínavou atmosférou. Zdánlivě pohodové mise se kolikrát pár minut po vzletu kvůli změně bojové situace mění na nervy drásající peklo, kdy hráč musí kromě dokonalé znalosti palubních systémů být taky stratégem a velitelem roje. Velení a zadávaní příkazů členům letky tvoří podstatnou část většiny misí v kampani. Hra dále umožňuje ovládání všech letadel roje, což se v praxi provede tak, že hráč se ze svého letounu přenese do kokpitu dalšího letounu svého roje, zatímco letoun se kterým misi začal, pokračuje v letu podle autopilota po přednastavené trase.
Velkým pozitivem je pestrý výběr letadel, ze kterých bych vyzdvihl pro mě tehdy exotické typy, jako Kfir, Lavi, MiG-23 a MiG-29. S MiGy bylo možné létat ve volném letu a v misích vytvořených v editoru misí. I když je hra popisována jako simulátor, výsledek letových vlastností, a toho co můžete provádět s letadlem, je na pomezí mezi arkádou a simulátorem. Kupříkladu v jedné misi musí hráč přistát na cizí letiště, přirolovat k hangáru, a tam pomocí kanónu zničit hangár a parkující letadla, což by simulátor neměl dovolit kvůli blokování zbraní při vysunutém podvozku.
Hra podporovala i připojení analogového joysticku, ale já jsem ji bez problémů dohrál z klávesnice.
Později byl vydán patch upravující letové vlastnosti letounů a inteligenci nepřátel.

Ještě bych měl pár poznámek k politickém aspektu hry. Mnoho lidí tuto hru odsuzuje kvůli tomu, že je prý politicky motivována a je v ní překroucená realita izraelských konfiktů. Tento aspekt jsem nikdy neřešil, protože neznám politické pozadí konfliktů státu Izrael s okolními státy a ani mne nezajímá. Jediné, co mně zajímá je, kolik emocí dokáže vyždímat IAF z hráče, a těch je požehnaně.

Hru bych doporučil všem virtuálním retro letcům, kterým sedí období konfliktů od šedesátých po osmdesátá léta, a zaměření hry spíš na atmosféru leteckých soubojů, než přesnou simulaci letových vlastností a zbraňových systémů.

Pro: silná atmosféra; vyvážená obtížnost; exotické letadla Kfir, Lavi, MiG-23, skvělé intro; špičkové ozvučení včetně hudby v menu; slušná inteligence soupeřů

Proti: nemožnost instalace na nové operační systémy