Nenechte se zmást mým relativně slabým hodnocením 70%. Tento simulátor pro široké masy s patchem 1.1 (který znatelně vylepšuje letové modely a AI) je skvěle hratelný i dnes. Kde jinde zažijete boje na středním východě v tak realistickém podání a s tak místy emotivní radio komunikaci.
Příklad: není nad to když Vám během letu k cíli věž oznámí, že přístav Haifa se stal terčem útoků člunů obsazených teroristy a Vy v F-16 máte za úkol ty čluny zastavit dříve než dorazí k pobřeží.
Tomu říkám motivace! Vy víte, že bojujete za svou vlast a někde tam dole jsou nevinní civilisté. Takových momentů je v simulátoru celá řada a neskutečně to šponuje atmosféru do závratných výšin!
Dogfigty v této hře jsou neuvěřitelně zábavné a mimochodem na rozdíl od celé řady leteckých simulátorů AA rakety zde nelétají po odpoutání přímo na cíl ale naberou kurz tak aby zasáhly cíl v bodě kdy se s ním mají setkat. Tzn. že nesledují čistý stíhací kurz ale létají jako reálné AA rakety. To je jedno z dalších velkých plus tohoto špičkového leteckého simulátoru, který ani po těch 20 letech neztratil nic ze své atraktivity.

Jen tomu intru o 450 sestřelených letadel bez jediné ztráty, apod. příliš nevěřte. Dnes už se to ví, i Izraelci měli ztráty které dříve oficiálně odmítali přiznat a řada F-4, A-4 a dalších byla sestřelena arabskými piloty v Mig-21/23.
Pro všechny příznivce leteckých simulátorů mám naprosto fantastickou zprávu!

Jak všichni víte, staré, dobré a svým způsobem dodnes nepřekonané Jane's IAF a USAF lze více méně velmi snadno nainstalovat (a to platí obecně pro všechny Jane's simulace) na moderní OS jako Windows 7/8/8.1 a Windows 10, jen občas je třeba zvolit na instalačním .exe souboru Kompatibilitu a vybrat starší OS aby bylo možné instalaci dokončit. Mě se například IAF podařilo nainstalovat na Windows 7 bez modu kompatibility.

Speciálně Jane's IAF a USAF má ale ten problém, že se nezobrazuje správně UI, tedy menu ve hře, takže nelze jednoduše zvolit grafiku, ovládání, misi, popis mise, atd. protože ve hře uvidíte jen část menu, což je dost frustrující. Řešením dosud bylo nainstalovat a hrát IAF + USAF pod OS Win 9x, tzn. Windows 95/98/98SE/Millenium ale ruku na srdce, ne každý má dnes doma kompatibilní HW a ne každý může mít doma druhé PC pro pár starých ale dobrých her z různých důvodů.

Naštěstí existuje UI FIX pod kterým lze bez problému hrát Jane's IAF a USAF pod moderními OS. Vzhledem k tomu, že tyto simulátory nejsou zdaleka náročné na naučení se létat, ovládat zbraně, radar, atd. jsou velmi vhodné pro piloty začátečníky nebo sváteční piloty ale stále se nejedná o arkády jako H.A.W.K, apod.
Oba disponují neopakovatelnou atmosférou (ručně vytvořené mise dle reálného historického pozadí a radio komunikace), jakou prostě v dnešních simulátorech jen tak nenajdete.

Přestože starší bratr, IAF, má horší grafiku než jeho modernější nástupce USAF, mám jen osobně raději.
Grafika v IAF/USAF se pochopitelně dá vylepšit tím, že zapnete v ovladačích Anizotropní Filtrování na 16x a Anti Aliasign na max. co to jde. Hra pak vypadá o něco lépe a vlnění textur terénu, speciálně u IAF je tak snesitelnější.
endura: Tak jsem to intro sem přihodil, ať víme o čem je řeč... ;-)