Inner Chains

18.05.2017

Inner Chains je hororová strielačka z first-person pohľadu, ktorá sa odohráva v surrealisticky ladenom svete. V ďalekej budúcnosti ľudstvo už takmer úplne zmizlo z povrchu zemského, ale zanechalo po sebe svoju technológiu. Tá sa za milióny rokov už stala súčasťou prírodného vývoja a tak vznikla planéta plná biomechanických tvorov a rôznych mutantov. Tejto novej, temnej epoche dominujú ruiny dávnych chrámov a iné zvyšky civilizácie. Ale aj smrteľný a vražedný svet, ktorý predstavujú nielen rôzne zvieratá alebo rastliny, ale aj humanoidné beštie.
Vašim cieľom je navždy opustiť tento prekliaty svet, odsúdený na zánik. K tomu je však potrebné dosiahnuť miesto príznačne nazvané ako "Posledná nadej". O tomto mýtickom mieste učia kňazi vládnucej kasty, ktorá tyransky ovláda tamojšie spoločenstvo preživších.

Hra sa dotýka aj takých aktuálnych tém, ako sú viera, útlak alebo náboženská manipulácia. Aby ste prekonali nástrahy tohto zvláštneho sveta, budete musieť bojovať o prežitie, čeliť nepriateľskej faune i flóre, a ostražito sledovať svoje blízke okolie. Pri odhaľovaní tajomstiev herného sveta závisí prežitie na vašej pozornosti, logickom úsudku, rýchlych reflexoch a schopnosti využívať prostredie ku svojmu prospechu.

Inner Chains je jako velmi atraktivní dívka, do které se na první pohled zamiluje každý malý hoch na základní škole. A dospělý si se slinami u pusy promašťuje pod textilem džagona. Onen první pohled je totiž vizuálně velmi úderný. Na propagačních materiálech vidíte ten hrůzně krásný Lovecraftovský sen, který jako by z obrazovky šeptal: "pojď se bát, pojď mě obdivovat, jsem jediná svého druhu" ano, výborné. Jenže ta atraktivní dívka se VELMI brzy ukáže jako prohnilá, nesympatická, mentálně zaostalá, nevonící, zablešená bestie s visícím překvapením navrch.

První věc, která mě překvapila bylo nesmírně strohé menu, kde nešlo nadefinovat tlačítka K/M a grafické nastavení se omezovalo jen na "nižší/vyšší" Aha. Už je vidět, že tady si dal někdo práci. Tak dáme novou hru - začne intro a vypravěč s přednesem a šarmem Morgana Freemana vás uvede do obrazu příběhu, intro končí a má postava se probouzí. Vycházím ven a vidím tu fajnovou holku, jak mne láká smyslným olizováním rtů....ale moment...něco je špatně. Zvuk ně nějak potichu, najednou mě "blesk sound sample" z freesound.org donutí odhodit sluchátka. Ale to není jediná věc, které jsem si povšiml. Ta hra jede jako šnečí mrzák v letním Saharském podnebí, tak snížím detaily na "nižší" .......""fuj! Kdo se mi to vyprázdnil na monitor?" Teď to jede dobře, ale zase nerozeznám lidskou hlavu od šutru. Výborně, priorita vývojářů zřejmě optimalizaci a zvukové efekty lehce minula.

"Ach, to je nuda. Kde je nějaký příběh" říkám si. Žádný tu není. Střílení je herní agonie. Pohybujte se rychlostí lenochoda s artrózou a osteoporózou kosti a střílíte na nepřátele s inteligencí nakládaný okurky.

Časem vidím, že art design, level design a light effect jsou fajn, ale modely postav a některé textury jsou z roku 2005. Porovnejte si uroven detailů s takovýmOutlast 2. Není to zábava hrát, není zábava objevovat. Hra není ani dobrý horror, vlastně to není vůbec horror. Prach bídné ozvučení a absence ambientního ozvučení neevokuje zhola nic, leda tak tížení očních víček v návalu neuvěřitelně nudy.

Tým, jenž má ve svých řadách výborný výtvarný talent má i lidi, kteří pravděpodobně nikdy nehráli žádný horror nebo střílečku. Inner Chains je napohled do zlata zabalená čokoláda, po jejiž ochutnání se vám rozvine v ústním otvoru chuť análního výtvoru.