Hook

logická > nezařazeno *
25.01.2015 PC
14.03.2019 Switch
, (sekundární)
Hra pôvodne publikovaná na online hernom portáli Kongregate, vychádza v službe Steam za symbolickú cenu. Minimalistická logická hra ponúka 50 levelov s veľmi mierne sa zvyšujúcou obtiažnosťou. Každý jeden level je ako informatické mikádo, v ktorom klikáte na spínače. Tie rozmotávajú prepletenú mapu s tým, že jednotlivé časti do seba nikdy nemôžu naraziť. Kompletne rozmotať všetky "mapy" trvá približne hodinu. Hra nesie podtitul, ktorý ju označuje ako relaxačné puzzle. Tomu zodpovedá grafika skladajúca sa z dvoch farieb a pokojná hudba.

Hook je malá, ale zato moc příjemná hra. Začíná velmi zlehka, takže má hráč dost času pochopit základní principy. Přirovnal bych to ke staré hře Mikádo, kdy se odebírají plastové tyčinky z hromádky. Postupně se přidává více objektů, křížovatky, otočné výhybky a nakonec wifi (což je brutální nápad). A hráč musí pokaždé upravit svoji strategii řešení. V závěrečné fázi (tuším posledních 10 levelů) autoři usoudili, že by bylo moc těžké dát celý level na jeden pokus - na level tedy máte tři "životy".

Někdy jsou do sebe vodiče pořádně zapletené a není vůbec snadné zjistit, co kam vede. Ale je to logické a nakonec byla mým největším nepřítelem moje vlastní netrpělivost. Hook vás donutí postupovat metodicky, s rozmyslem, ne zbrkle "pokus omyl". To považuju za nejsilnější stránku hry.

Ke všemu tomu klikání a přemýšlení hraje nevtíravá ambientní hudba. Zase až tak relaxační to pro mě ale nebylo, protože jsem si párkrát sám vynadal do debilů a pitomců, když "jsem to prostě zkusil" a ono to samozřejmě nevyšlo. Graficky hra vypadá stejně, jako prototyp na Kongregate. Občas nějaký záblesk barvy by tomu ale myslím neuškodil (třeba tak, jak to bylo v Circuits).

Hra obsahuje na Steamu jediný achievement - za dokončení. Kdyby tam byl ještě jeden za dokončení celé hry na jeden zátah bez jediné chyby, asi bych si to hned zahrál ještě jednou. Herní doba je přibližně 1 hodina.

Pro: Jednoduchý a dobře zvládnutý koncept, rozumná obtížnost, je skoro zadarmo, má flashové demo

Proti: Hodně jednoduchá grafika, krátké

Původně se mi do hraní Hook moc nechtělo, bála jsem se, že ta obtížnost bude šílená. Nakonec jsem si řekla, že to prostě zkusím a byla jsem dost překvapena. Nevím jestli je to tím, že mám za sebou hodně logických her nebo je ta hra tak sestavena záměrně, ale zahrála jsem ji na jeden zátah bez nutnosti opakovat jediné kolo.

Měla jsem za úkol rozplést postupně změť do sebe zaklenutých tyček. Některé jsou i na několika místech zohýbané. Musela jsem postupovat tak, abych vždy vytáhla tu správnou, která se nezasekne o okolní tyčky. Asi bych hru mohla přirovnat ke známé hře Mikado. Zde je to však mnohem složitější. Abych mohla tyčku „vytáhnout“ musím k tomu použít spínač, který je napojen na více tyček. Musím proto projet celou trasu spoje od tyčky až po spínač a postupně zajistit, aby spínač ovládal jen tu danou tyčku, kterou potřebuji.

Ve vyšších levelech se objeví dokonce wifi spojení, což je velmi pěkné zpestření hry. Ke konci jsou tyčky už opravdu hodně propletené a také jednotlivých spojů rapidně vzroste, takže jsem měla co dělat, abych poctivě projela očima všechny spoje a ujistila se, že neudělám chybu.

Myslím si, že hru zvládne každý a určitě poslouží jako rychlá oddychovka. Možná bych zkusila zvýšit obtížnost tím, že by se přidal časový limit.

Pro: rychlá oddychovka, princip je snadno pochopitelný, chytlavá hra

Proti: mohla by být delší, přidala bych časový limit