Hired Guns: The Jagged Edge

19.10.2007

Hired Guns: Jagged Edge je akýmsi duchovným nástupcom klasickej hry Jagged Alliance 2, a teda ako jeho predobraz, i táto hra je mixom stratégie, taktickej hry a RPG. Hra sa odohráva vo fiktívnej africkej zemi zvanej Diamantové pobrežie ovládanej tvrdou rukou diktatúry. V zemi bolo vyhlásené stanné právo, a neustále sa nachádza na pokraji vojny. Hráč bol kontaktovaný kýmsi, kto tvrdí, že je bývalým prezidentom zeme, a chce aby sa veci dali správnym smerom.

Tak ako Jagged Alliance i táto hra je rozdelená na dve časti. V strategickej časti – nad mapou zeme – sa hráč presúva, najíma, cvičí svojich zverencov, stará sa o prísun potrebného kapitálu, či vysiela svoje jednotky do akcií. Žoldnieri a väčšina komunikačných akcií sa prevádzajú – podobne ako v JA2 – cez notebook a internet. Žoldnierske služby tu ponúka organizácia so skratkou I.M.A. S počiatku nebudú chcieť niektorý so žoldnierov s hráčom spolupracovať, keďže nemá dostatočnú reputáciu, a naopak, niektorí nedokážu spolupracovať medzi sebou navzájom. Na vyzbrojovanie slúži stránka Dickie Jay, kde nájdete vhodné hračky pre vašich žoldnierov. Rovnako ako nechýba ani profilová agentúra, kde si vytvoríte vlastného žoldniera.

Taktická časť prebieha v reálnom čase, až do doby než je hráč konfrontovaný s nepriateľom. Každá postava má „akčné body“ (AP), ktoré im dovoľujú vykonať niekoľko akcií za kolo (streľba, nabíjanie, presun, práca s inventárom atď.). Po skončení kola nasleduje kolo protivníka.

Po shlídnutí traileru k Jagged Alliance 3 jsem dostal strašnou chuť si zase nějakou JA zahrát. JA2 a JA2 UB už znám zpaměti, a ve svém archivu jsem objevil právě Hired Guns, které jsem si kdysi před lety koupil u Xzone za pár korun. Tenkrát mě to moc neoslovilo, ale teď jsem tomu tu šanci dal a hru jsem rozjel a tak nějak mě chytla a už nepustila.:-D Tenkrát to opravdu mělo být přímé pokračování, regulérní třetí díl JA plně 3D, ale bohužel pak autoři přišli o licenci, tak se hra přejmenovala (narážku byste určitě nepoznali:-D).

Hratelnost je dobrá, souboje zábavné a návykové, hra neobsahuje bugy ani glitche, je česky, čeština je velmi kvalitní a podobností s Jagged Alliance 2 je spousta. Vytvoření vlastního žoldáka podle testu osobnosti, najímání dalších žoldáků, vybavování lepším materiálem, vylepšování statistik, osvobozování sektorů, cvičení milicí. Tak proč to vlastně nevyšlo a hra se neprosadila? Když už jsem napsal, že hratelnost soubojů je parádní? Jsem dalek hodnotit grafiku, protože to po deseti letech ani nejde, ale na nejvyšší detaily a v nejvyšším rozlišení nevypadá špatně ani dnes..

Inu.. hra působí strašně ploše a podle mě zejména nedodělaně. Na bugy a glitche jsem ve hře nenarazil, přesto máte při hraní pocit, že hře něco chybí. Něco, co tam bylo původně zamýšleno, ale pak na to nebyl buď čas, peníze a nebo chuť. Tak například:

1) Ve hře jsou celé dva questy. Paráda. Hned v prvním sektoru dostanete úkol od průvodce, že se bojí nějakých místních povstalců, kteří mu škodí. Hra obsahuje i možnosti, jak quest splnit. Buď mu zaplatit, aby mohl i s rodinou uprchnout ze země, uplatit povstalce, aby mu dali pokoj, vystřílet je, s vysokým vůdcovstvím je snad možná i překecat, aby mu dali pokoj (nevím, neměl jsem). Druhý úkol je hned ve druhém sektoru. Povstalci zatkli ministra, který se snaží uprchnout ze země, ale bývalý diktátor ho chce živého. Opět máte možnost povstalce zabít, uplatit, domluvit se s nimi, že si s ministrem jen promluvíte a dál ho můžou věznit. A to je všechno. Do konce hry na další quest nenarazíte. Teda vlastně úplně na konci je náznak, kdy Vám přijde zpráva, že se s Vámi chce Váš chlebodárce před útokem na palác sejít, ale je to past. Údajně ji na Vás přichystal bývalý zaměstnavatel a musíte to prověřit, ale jaksi to vyzní do ztracena..

2) V celé hře se kromě prvního sektoru nevyskytují žádní civilisté. Sakra, koho to vlastně osvobozujeme?? Tím pádem není s kým pokecat, není u koho nakupovat, není kde prodat kořist z bojů. Nakupovat lze pouze přes e-shop, prodávat nejde..

3) Při vytvoření postavy je možné získat spoustu specializací, které jsou sice stejné jako v JA2, ale v Hired Guns nemají absolutně význam. Je libo specialistu na noční mise? - hra neobsahuje denní dobu, všechny boje se odehrávají ve dne, bez ohledu na čas. Nebo snad specialistu na vrhací zbraně? - ty ve hře vůbec nejsou. Nebo specialistu na páčení zámků? - žádné dveře ve hře nejsou zamčené. Hra neobsahuje ani páčidlo či paklíč. Nebo byste rádi Trenéra? No, milice se hře netrénují. Teda aspoň ne tak, jak bylo v JA2. Z testu Vám vyjde i charakter, kdy moje postava byla Klaustrofobik, ale nebojte se, žádné uzavřené prostory ve hře nejsou. Těch pár bambusových chatrčí, do kterých nepřátelé stejně nelezou, se asi nepočítá.. Moje první postava byla specialista na nože, které na začátku nedostanete, v eshopu se neprodávají a nepřátelé je nepoužívají, takže z nich ani nepadají. Jediná možnost, jak získat nůž, je najmout jednoho ze čtyř žoldáků, který má nůž v základní výbavě, vzít si ho od něj a pak ho můžete v klidu propustit.

4) Obrazovka mapy obsahuje u každého sektoru vlaječku, komu patří a vedle seznam dostupných frakcí. Tohle mi na začátku přišlo skvělý. Samozřejmě jsem nečekal nějakou politiku, ale aspoň nějaké přelévání síly a boj i mimo Vás by byl asi fajn. Přece jen Hráč, Klient, Diktátor, Povstalci, OSN a nějaký domorodý kmen - mohlo to působit zajímavě. V praxi to vypadá tak, že Hráčův je první sektor, kde začíná, povstalci mají druhý sektor, kde je ministr, OSN mají jeden sektor, kde je údajně nemocnice, zbytek je Diktátor, po osvobození sektor připadne Klientovi. Na domorodce jsem za celou hru nenarazil. Když povstalce vystřílíte, je sektor opět Klienta. Sektor OSN obsahuje chatrč, heliport a asi tři nereagující vojáky s modrými barety.

5) Outro je úplně stupidní. Nastupujete do letadla, že jste osvobodili zemi, v letadle Vás někdo zastřelí. Žádné vysvětlení nečekejte.

Jako benefit působí jistá správa sektorů, kdy kupujete milici a potom různé budovy, které zvyšují denní příjem (na letišti další hangáry, heliport pro turisty - v přístavu místo pro nákladní lodě - v dolech další důlní vybavení atd.), ale opět - po osvobození sektoru jen naklikáte těch pár budov a jdete dál.

Nechci, aby můj komentář vyzněl po posledních odstavcích negativně, hra mě opravdu bavila, jen je strašně plochá a jednotvárná. Přirovnal bych jich k Silent Storm - velmi zábavné a návykové souboje, které Vás u hry udrží, ale nečekejte absolutně žádnou nástavbu a hra začne být brzy opravdu velmi repetetivní.

Pro: Zábavné a návykové souboje, vytvoření vlastního žoldáka, vylepšování, kupování lepšího vybavení

Proti: Ploché, jednotvárné, brzy repetetivní, spousta nedomyšlených nápadů

Hired Guns je absolútny klon Jagged Alliance 2, možno to má na svedomí fakt, že táto hra bola vyvíjaná istý čas ako pokračovanie tejto hry, avšak po istých problémov bolo od licencie odstúpené. Tak ostala táto hra, ktorá je naozaj duchovným pokračovateľom tejto legendárnej hry od Sir-Tech. Po pravde, nechýba jej nič, čo by ste od podobnej hry očakávali. V prvých momentoch ma celkom zaskočila vyššia obtiažnosť – prvú misiu som opakoval niekoľkokrát – neúspešne. Nie, chyba nebola na strane hry, ale na strane subjektu nachádzajúceho sa medzi monitorom a stoličkou. Stačilo zaťať zuby, dokonale si obzrieť terén, vypracovať plán – resp. to správne umiestnenie vašej malej skupinky žoldnierov, a hneď išlo všetko oveľa jednoduchšie. A podobným štýlom to vlastne pokračuje aj po zvyšok hry. Narazíte i na pár misií, ktoré sú časovo obmedzené, či na niekoľko prekvapení v rámci príbehu. Nie všetko je také jasné, ako sa zdá na prvý pohľad.

Hired Guns: The Jagged Edge má relatívne voľný priebeh – máte síce daný cieľ, avšak človek sa môže sám rozhodnúť ako sa s nastatou situáciou vyrovná. Samozrejme, hneď zo začiatku nebude možné najať si najlepších žoldnierov – a nejde hlavne o otázku ich ceny, ako toho, že ako hráč nemáte dostatočnú reputáciu. Hra sa odohráva na fiktívnom Diamantovom pobreží, a tak hlavným zdrojom príjmu bude obchod s diamantmi. Okrem diamantovej bane však bude treba ovládnuť aj nejaký ten dopravný uzol, aby ste ich mohli predávať do sveta, a tak financovať svoju menšiu revolúciu.

Skrátka Jagged Edge sa vydarila, i keď zo začiatku som mal pocit, že interface by mohol byť prehľadnejší, po hodinách hrania som si na neho zvykol. Ďalšou nepríjemnosťou sú občasné bugy – hlavne sa mi stalo, že pár krát akoby vypadla AI protivníkov. Či chýbajúce percentuálne zhodnotenie šance na zásah.

Pro: sympatická hudba, obstojné grafické spracovanie, zábavný taktický režim, skrátka dôstojná pocta Jagged Alliance 2

Proti: z počiatku mierne neprehľadné, občasné výpadky AI, chýbajúce percentuálne zhodnotenie šance na úspech streľby