Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Heaven's Vault

92
3 hodnocení Platformy
Žánr:
adventura > 3D adventura *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
16.04.2019 PCPS4
Vývojáři:
inkle
Oficiální stránky:
https://www.inklestudios.com/heavensvault/
Když archeoložka Aliya Elasra pátrá po ztracené robotické jednotce, nalezne starobylou zapomenutou civilizaci, která se však dorozumívala dodnes neznámým jazykem. Právě ten je klíčem ke všem tajemstvím. Aliya spolu se svým robotickým společníkem Sixem putuje po měsíci Nebula a okolních planetách, aby jazyk rozluštila a odhalila tak zapomenutou minulost.

Primární náplní hry je luštění jazyka, které je poskládáno hned z několika prvků. Hledáte příbuzná slova a soustředíte se jak na vizuální, tak gramatickou stránku písma. Fiktivní jazyk je inspirován egyptskými hieroglyfy, čínštinou, ale například i němčinou. Špatné vyluštění slov vás však může poslat na zcela špatnou cestu.

Stylizovaná vizuální stránka hry kombinuje 2D ručně kreslené postavy zasazené do 3D prostředí. Ve hře je v mnoha lokacích možný volný pohyb. Pro vývoj hry byla použita poslední verze speciálního narativního programu Ink, který známe z předešlých her studia inkle, 80 Days nebo Sorcery!. NPC a hra samotná si pamatuje veškerá vaše rozhodnutí a podle nich hru upravuje a ovlivňuje tak příběh, který se k hráči dostane.


Poslední diskuzní příspěvek

No však Tvá recenze na steamu byla jednou z těch, co mě utvrdily v radostném očekávání :-) (spolu tady s boovolovým skvělým komentářem a pár…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Shodou okolností se mi na přelomu minulého a aktuálního roku dostaly pod hráčské pařáty dva netradiční tituly, které spolu sdílejí spoustu společného, ačkoli se oba vyznačují vlastním osobitým přístupem. Kromě recenzovaného Heaven's Vault mám na mysli sci-fi trampovinu (nikoli trumpovinu!) Outer Wilds.

V obou hrách cestujete vesmírnou lodí po planetách a měsících a objevujete pozůstatky starobylých civilizací, noříte se do fragmentů textů, které po sobě zanechaly, a postupně si skládáte obrázek, co se vlastně dělo a proč se ksakru právě děje to, co se děje. To vše ve stylizované grafice doplněné nadmíru kvalitním ozvučením.

Potud některé podobnosti. Na rozdíl od Outer Wilds je Heaven's Vault typičtější adventurou, ve které nelze zemřít, kde lze sbírat předměty a které dominuje přehršel dialogů. Grafika je hodně jednoduchá, ale pro vytvoření jakési snové, až esoterické atmosféry naprosto dostačující (v kombinaci se zmíněným kvalitním ozvučením).

Oproti Outer Wilds tu nejste vybaveni žádným překladačem, ale luštění starobylých textů je jedním z dominantních prvků Heaven's Vault, a nutno říci, že mě neomrzelo po celou délku hry. S odkrýváním jednotlivých, dávno zapomenutých lokací nebo sbíráním předmětů v opuštěných rozvalinách rozesetých po mlhovině postupně odkrýváte stále více a více slov, ačkoli celkem často narážíte na složitější texty, které představují docela služnou výzvu, takže i s obsáhlejším slovníkem máte pořád co dělat.

A když je řeč o lokacích pamatujících dávné časy, ty jsou zřejmě největším tahákem hry. S napětím, které by se dalo krájet, budete procházet starobylé ruiny a odkrývat jejich tajemství. Budete dedukovat a spekulovat a hledat vodítka pro vaši další cestu. Budete vést sáhodlouhé dialogy se svými parťáky, k čemu sloužilo tohle a co bylo tamto. Což je vlastně ještě jedna podobnost s Outer Wilds – nedá vám to, dokud všechny záhady nevyřešíte. Až na poněkud zdlouhavé průlety mlhovinou (hlavně kvůli zmršené navigaci) se nebudete moci odtrhnout od monitoru, dokud nevyluštíte, co to vlastně je ten Heaven's Vault.

Přihoďme ještě pro adventury nepříliš typickou (i když omezenou) nelineárnost, kdy vaše volby opravdu podstatným způsobem ovlivňují průchod hrou, a máme pěknou porci kvalitní zábavy na několik večerů, ačkoli jako vše lidské není ani Heaven's Vault bez chyb a radost kalí především občasné bugy, místy zdlouhavost a...no přiznám se, že okouzlení ze hry ještě neopadlo a zápory se mi hledají jen těžce. Tak jako tak, pro mě rozhodně jedno z nejpříjemnějších překvapení minulého roku.

Pro: Atmosféra, dialogy, částečná nelineárnost

Proti: Sem tam bug, občasná zdlouhavost

+21