Shodou okolností se mi na přelomu minulého a aktuálního roku dostaly pod hráčské pařáty dva netradiční tituly, které spolu sdílejí spoustu společného, ačkoli se oba vyznačují vlastním osobitým přístupem. Kromě recenzovaného Heaven's Vault mám na mysli sci-fi trampovinu (nikoli trumpovinu!) Outer Wilds.

V obou hrách cestujete vesmírnou lodí po planetách a měsících a objevujete pozůstatky starobylých civilizací, noříte se do fragmentů textů, které po sobě zanechaly, a postupně si skládáte obrázek, co se vlastně dělo a proč se ksakru právě děje to, co se děje. To vše ve stylizované grafice doplněné nadmíru kvalitním ozvučením.

Potud některé podobnosti. Na rozdíl od Outer Wilds je Heaven's Vault typičtější adventurou, ve které nelze zemřít, kde lze sbírat předměty a které dominuje přehršel dialogů. Grafika je hodně jednoduchá, ale pro vytvoření jakési snové, až esoterické atmosféry naprosto dostačující (v kombinaci se zmíněným kvalitním ozvučením).

Oproti Outer Wilds tu nejste vybaveni žádným překladačem, ale luštění starobylých textů je jedním z dominantních prvků Heaven's Vault, a nutno říci, že mě neomrzelo po celou délku hry. S odkrýváním jednotlivých, dávno zapomenutých lokací nebo sbíráním předmětů v opuštěných rozvalinách rozesetých po mlhovině postupně odkrýváte stále více a více slov, ačkoli celkem často narážíte na složitější texty, které představují docela služnou výzvu, takže i s obsáhlejším slovníkem máte pořád co dělat.

A když je řeč o lokacích pamatujících dávné časy, ty jsou zřejmě největším tahákem hry. S napětím, které by se dalo krájet, budete procházet starobylé ruiny a odkrývat jejich tajemství. Budete dedukovat a spekulovat a hledat vodítka pro vaši další cestu. Budete vést sáhodlouhé dialogy se svými parťáky, k čemu sloužilo tohle a co bylo tamto. Což je vlastně ještě jedna podobnost s Outer Wilds – nedá vám to, dokud všechny záhady nevyřešíte. Až na poněkud zdlouhavé průlety mlhovinou (hlavně kvůli zmršené navigaci) se nebudete moci odtrhnout od monitoru, dokud nevyluštíte, co to vlastně je ten Heaven's Vault.

Přihoďme ještě pro adventury nepříliš typickou nelineárnost, kdy vaše volby opravdu podstatným způsobem ovlivňují průchod hrou, a máme pěknou porci kvalitní zábavy na několik večerů, ačkoli jako vše lidské není ani Heaven's Vault bez chyb a radost kalí především občasné bugy, místy zdlouhavost a...no přiznám se, že okouzlení ze hry ještě neopadlo a zápory se mi hledají jen těžce. Tak jako tak, pro mě rozhodně jedno z nejpříjemnějších překvapení minulého roku.

Pro: Atmosféra, dialogy, částečná nelineárnost

Proti: Sem tam bug, občasná zdlouhavost