Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter a Tajemná komnata

KnowWonder •  Eurocom Entertainment Software (PS2, Xbox, NGC)
08.11.2002
15.11.2002

Herní zpracování (herní série Harry Potter) druhého Harry Potter filmu je podobné předchozímu dílu - hopsačka pro děti. Novinka oproti prvnímu dílu je například volnost pohybu po Bradavicích, čtyři nová kouzla nebo sběratelské karty, které se rozdělují na zlaté, stříbrné a bronzové - 10 bronzových zvýší počet životů a za 10 stříbrných obdržíte jeden z klíčů k tajné místnosti, ve které budete na čas sbírat zlaté karty.

Vtipné. Zatímco u prvního dílu to nebyl problém, tady AutoHDR nerozchodím, kdybych se rozkrájel. I když hra jede v DX11 (zkoušel jsem jak DGVoodoo, tak M212, což je úplně nový renderer pro celou hru - doporučuji), Windows ji prostě nevidí jako AutoHDR kompatibilní.
Ke hře samotné - přibyly nějaké polygony a pár efektů, takže to vypadá o chlup lépe, byť rozlišení některých textur (koberce) je stále děsivé.
Zatím sháním ingredience na mnoholičný lektvar a tak mi přijde, že tvůrci chtěli všeho víc a nevím, zda je to ku prospěchu věci. Ta obscese fazolemi, které se sbírají po stovkách.... no nevím. Gameplaywise je to skoro stejné. Uvidíme, jak se to bude líbit dál.
A přibyl proti jedničce prostorový zvuk, resp. je noc, tak jsem jel jen se sluchátky, ale Windows Sonic to zjevně házel kolem mě dle zdroje zvuku. PCGamingwiki přitom tvrdí, že by tam být neměl. Zajímavé.

Větší, originálnější, temnější, zábavnější a hlavně - lepší než první díl. Zatímco filmové zpracování je mnohými považováno za nejslabší snímek z celé série, to herní je naopak nejsladší jahůdkou. Vcelku zajímavé je i to, že když jsem hru v roce 2003 dohrál, tak při četbě nově vydaných dílů jsem si Bradavice pokaždé představoval tak, jak jsou vyobrazeny zde, nikoliv z filmového zpracování. Holt ta hra má fakt duši.

Bradavice se zde úžasně rozrostly. Harry může mrknout do velké síně, sklepení, své společenské místnosti, ale především do parádní schodišťové haly, která mi jako malýmu opravdu vyrazila dech. K průzkumu je toho tu opravdu hodně, nicméně hra hráče neošidí ani o další vychytávky... Ku příkladu na bodech zde tentokrát opravdu záleží, za prachy (fazolky) můžete vyzvat jiné studenty na velice zábavné kouzelnické duely, plus famfrpál zde má konečně koule. Hratelnost sice opět není nejlepší, ale hráč ho může aspoň už prohrát. Tak si dejte záležet! Největší radost však bylo hledání kouz. karet, tomu se říká uspokojivý collectibles! Plus jejich pročítání je vždycky milá pohoda. Atmosféra je zde na špici. Doplňuje jí opět skvělá Soulovo hudba, která umí být kouzelně milá a příjemná, ale taktéž tajemně temná až děsivá. Herní Bradavice opět dýchají svým vlastním duchem, čemuž i nadále přispívá ten fakt, že hra bere v potaz i knižní předlohu.
Potter se zde už konečně naučil mluvit. Furt si ale nechá diktovat od těch svých dvou "kámošů", aby veškerou těžkou práci udělal on. Manipulátorští parchanti...
Některé mise jsou opět úsměvně nelogické a směšné. Očividně každý člen zmijozelské koleje musí překonat zákeřné propasti smrti a hrozivé potvory, aby se mohl natáhnout na gauč ve své spol místnosti. Fakt lituju ty chudáky, co si na hodinu zapomenou vzít nějakou učebnici :( Taktéž Goyle má podivný zvyk spát ve stodole, kolem které je plno obřích pavouků, dřevěných lidožroutů a jedovatých masokytek. A prej že Bradavice jsou nejbezpečnějším místem v Anglii. Ha!

Druhý díl je zlatou érou Potterovských her. Impériem, které vrací úder. Pro mě osobně nejlepší díl ze všech. A ten fight s Baziliškem je epic jak prase, fakt že jo.

Pro: Atmosféra, hratelnost, hudba, kouzlo Bradavic, nebere jenom film přes kopírák

Proti: bugy, časový limit u zkouškových misí,

Rozhodně nejlepší hra ze série Harry Potter, kterou jsem v dětství dohrála nesčetněkrát. Kromě hlavního příběhu je zde i spousta dalších vedlejších dobrovolných úkolů, jako je famfrpál (který sice za moc nestojí), sbírání karet či kouzelnické duely. Obtížnost hry není vysoká, (prostě tak, aby ji zvládly i malé děti) ale to vůbec nevadí. Oproti ostatním dílům se mi také líbilo, že se průběžně učíte kouzla ne jen na parádu a vyplnění času, ale abyste je později využíly při prohledávání ukrytých míst v hradu a pozemcích.

Pro: Harry Potter, hudba, grafika

Proti: odfláknutý famfrpál

Je to vlastně poprvé, co jsem se s herní sérií Harryho Pottera setkal a zrovna právě u tohoto dílu. Přítelkyně mi ho tenkrát doporučila, když ho jako malá hrála s tím, že ho dohrála a moc jí bavil. A já se jí ani nedivím.

Tenhle díl se moc příjemně hraje, všecko poctivě ubíhá, všecko, co nasbíráte má ve hře účel a to je na tom to zábavné. Můžete se vylepšovat kartičkami, které sbíráte. Užijete si do toho skvělý příběh Harryho Pottera pro změnu na počítači, pokud Vás už knížka nebo film nebaví a hlavně se u toho kolikrát i nasmějete. Co víc má dítě chtít :-) Ale pozor...já si taky fajnově zaskákal. Trošku mi to připomnělo doby s Crocem :-D

Docela by mě zajímalo, jak se následně rozjely i další díly? Zdali také stárly s tím, jak s nimi stárnul hráč, stejně tak jako kniha stárla s čtenářem a ke konci z ní byl slušný horor. Pokud tomu tak je, tak by poslední herní díl mohlo být vcelku slušné GTAčko z Bradavic :-)

Pro: Hudba, milé zpracování, souboje, logické nápady, hratelnost

Dle mého názoru se jedná o velice dobrou hru na téma Harry Potter, alespoň pro mé dcery (věk 4 a 8 let). Hru jsme společně dohráli několikrát, a až na závěrečné pasáže (nemají rády pavouky) jsme hráli vždy společně.

Pro: Dobrá hra pro děti

Proti: Grafika i na rok 2002 nic moc

Druhý Harry Potter bere solidní základy z prvního dílu a posouvá vše úplně na novou úroveň. Hra je hned na první pohled větší, propracovanější a důmyslnější. Zároveň také mizí většina problémů, který první díl měl.

Jednou z nejzásadnějších novinek je větší otevřenost světa a možnost volného pohybu po Bradavicích. Je tu více tajných místností. Některé můžete otevřít hned, jiné až po naučení konkrétního kouzla. Pro hráče, kteří rádi prozkoumávají všechna zákoutí úrovní, je tak Tajemná komnata rájem. Sběratelské karty tentokrát navíc mají i praktické využití. Zatímco bronzové vám zvyšují maximální životy, za posbírání všech stříbrných se vám odemknou tajemné dveře. S tím se pojí i fazolky. Tentokrát neslouží pouze jako prank na Snapa, ale můžete si za ně kupovat přísady do léčivých lektvarů, nebo právě karty, které se vám nepodařilo najít.

Velkého zlepšení dosáhla také obtížnost, která je více vyvážená a hra je přístupnější pro cílovou kategorii. Jako pozitivum beru také to, že famfrpál je nyní pouze vedlejší aktivitou. Byl sice zjednodušen (možná až příliš), ale i tak si myslím, že by minihra, jež má naprosto odlišnou hratelnost, neměla být součástí hlavního příběhu. Přibyla navíc také druhá vedlejší aktivita, konkrétně kouzelnické souboje.

Pozitivem také je, že příběh zde hráči dává smysl i v případě, když neviděl film ani nečetl knihu. To by sice mělo být samozřejmostí, avšak vždy tomu tak není, jak jsme se ostatně mohli přesvědčit u Kamenu mudrců.

Mými největšími problémy jsou snad jen finální boss fight, který bohužel v podstatě nevyužívá žádná kouzla, co se Harry v průběhu hry naučil, a absence kouzel z prvního dílu. Některá se zde učíme v podstatě znova, jen mají odlišný název, jiná chybí úplně.

Jak plyne z řádků výše, hru jsem si velmi užil. Doporučil bych ji tak nejen fanouškům tohoto universa, ale také milovníkům novějších retro her, protože Harry Potter and the Chamber of Secrets si vaši pozornost rozhodně zaslouží.

Pro: otevřenost světa, systém sběratelských karet, vyvážená obtížnost, vedlejší aktivity v podobě famfrpálu a kouzelnických soubojů, funkční příběh

Proti: finální boss fight, absence kouzel z prvního dílu, možná až příliš zjednodušený famfrpál