Haimrik

19.06.2018

Hra Haimrik je zasazená do minimalisticky nakresleného a v sépiově hnědé barvě stylizovaného středověkého světa, ve kterém nechybí fantasy prvky jako například draci, válečníci, kouzelníci a na dracích létající kouzelníci-válečníci. Ujmete se mladého písaře Haimrika, který získá krví psanou magickou knihu, jež jej přenese přímo do příběhu. V něm se mu při cestě zhmotňují slova a se skupinou přátel musí zachránit své zapadlé městečko před tyranským režimem zlého krále a jeho generálů. Připravte se na vydatnou porci černého humoru, brutálních smrtí, výstředních postav a všudypřítomné nadsázky.

Svou postavou se pohybujete do stran a na obrazovce vám běží vyprávění ve formě textu, z něhož si vytahujete a zhmotňujete slova a tím překonáváte překážky stojící v cestě dále. Aktivováním správných slov z nabízených vět dostanete předměty, s jejichž pomocí řešíte logické puzzly, nebo zbraně pro potyčky s protivníky. Naopak jiným slovům je třeba se vyhýbat, protože jejich zhmotněním si zajistíte krvavou smrt. Hra obsahuje i akční souboje s nepřáteli a bossy, přičemž někteří mohou používat slova proti vám.

Výborné puzzly, skvělá stylizace a vydařený buildup, který ale efektivně zabíjí závěr a (a)morální poselství příběhu. Je to škoda, protože po většinu herní doby to byla zábavná směs Undertale, DLCček k Alanu Wakeovi a Avatara. Finále je však moc rychlé, vágní v tom, co z něj má plynout, a neuspokojivé. Mimoto pro mě veškeré twisty byly docela očividné, i když zrovna to mi ani tolik nevadilo, protože to příběhu na efektnosti neubíralo. Doporučit ale můžu, na odpoledne to zabaví krásně a vyplní se tím jedna kategorie v herní výzvě.

Začnu tím nejlepším: hra má výbornou stylizaci. No, a teď se můžeme volně přesunout k negativům. Tím nejzávažnějším je nejasná hratelnost. Když se vám totiž něco nepovede, často nevíte, jestli jste udělali něco blbě, nebo to prostě nejde. Také si nejste vždy jistí, co po vás hra přesně chce, protože to, co fungovalo jinde, teď fungovat nemusí a obráceně. Máte nepřítele zabít přímo, obejít, či na něho něco shodit? Je to různý. Na dost věcí tak nepřijdete jinak, než metodou pokus/omyl, což může způsobit občasnou frustraci, protože když uděláte nezvratnou chybu nebo zemřete, musíte celou úroveň opakovat od začátku.

Nejvíc mi ale drásala nervy hudba. V každém levelu to je párvteřinový track, který se opakuje donekonečna a je to často nemelodické, nerytmické cosi, co musí každého s hudebním sluchem podráždit, zbavit zdravého rozumu a vyvolat poruchy nervového systému a střev. Ukázka zde.

Shrnutí:
Upřímně hra docela uteče a když vám hratelnost nehází klacky pod nohy, ujde to. Jako celek je to ale nekonzistentní a značně nedotažené. A s naprosto příšernou hudbou!

2. bod herní výzvy 2021 (hardcore)