Guitar Hero III: Legends of Rock

28.10.2007
08.11.2007

Třetí díl úspěšné série Guitar Hero s podtitulem Legends of Rock konečně dává i PC hráčům možnost okusit pocit opravdové rockové hvězdy. Po dvou úspěšných dílech, které se objevily výhradně na konzolích, se hry neujali původní tvůrci z Red Octane, nýbrž Neversoft - ti však původní koncept významně nezměnili a třetí díl série je důstojným nástupcem s pořádným tracklistem.

Za všechny stačí zmínit Barracuda od Heart, Sabotage od Beastie Boys či Rock And Roll All Nite od Kiss. Hra poprvé obsahuje i multiplayer, jehož součástí je několik herních módů.

S otlačenými konečky prstů, opocenou klávesnicí a křečí v obou rukách jsem dorockoval na medium obtížnost a hluboce se klaním všem, kteří měli trpělivost se hodiny učit jeden song za druhým na těch vyšších.

Guitar Hero jsme hrávali kdysi dávno na střední škole o přestávkách na těžce nestíhajících noťasech a předháněli se, kdo dá lepší skóre v Dragonforce. Po víc jak deseti letech mi to už ale jako taková sranda nepřijde. Zcela zásadní problém je, že se ta hra fakt špatně hraje na klávesnici a plastovou kytarku si kvůli jedné hře pořídí fakt jenom blázen. Skladby mají nevyrovnanou obtížnost, takže někdy si jen tak pinkáte po klávesách a druhým okem máte dokonce čas sledovat, co se děje i mimo virtuální hmatník a někdy holt jenom bezbranně mlátíte do klávesnice a doufáte, že náhodou trefíte aspoň něco.

Celková grafika je příjemně stylizovaná, výběr songů je docela dobrý, hráč má menší možnosti customizace vlastního kytaristy, i když to nemá žádný efekt, protože není moc možností během hry jej sledovat. Práci si autoři měli dát s nějakou variabilitou členů bandy. Je vtipné sledovat hlavního zpěváka, jak jemně vyzpívává Black Magic Woman a následně se přepne do Disturbed :D

Dřív bych si asi dal s GH větší práci, zkusil ještě vylepšit pár výsledků, ale během likvidování klávesnice jsem si všiml, že mi hra nedělá moc dobře na hlavu a žaludek. Kolikrát jsem byl jak v tranzu, když jsem se soustředil na vybrnkávání, ale po skončení písničky se mi motala hlava, nejspíš kvůli posouvajícímu se hmatníku v popředí nějaké jiné scény. 27.6. 2008 jsem hře dal halabala 70%, ale když nad tím přemýšlím, je to za mě dodnes férové hodnocení.
Nejsem velkým zastáncem her, které ke svému hraní potřebují materiální nástavbu. Jistou specifickou, o originál se opírající, věcičku na umocnění hráčských pocitů ve všech směrech. Ale u Guitar Hero (ve svém v pořadí třetím - prvním na pc – ztvárnění) by se onen entuziastický pocit bez tohoto doplňku – kytary - skutečně nedostavil v plné míře a každému, kdo se pro tuto hudební hru rozhodne, vřele doporučuji si tento ´lá spéciale´ ovladač zakoupit spolu s hrou.

Zcela určitě se objeví mnoho těch, kteří mají nemalé zkušenosti se skutečným hraním na tento nástroj a budou namítat, že hru samotnou to celé moc nevystihuje a budou mít částečně pravdu. Nebolí vás prsty ze strun, tíha ovladače je mnohem menší, ale i tak je zde “hafo“ podobností (hmatník, nezbytnost citu pro rytmus) a hlavní je stejně spíš myšlenka - zábava v kolektivu, poslech oblíbených songů, zprostředkování hudebního interaktivna, zlepšení postřehu a v neposlední řadě zdravé soupeření (sám se sebou nebo právě v onom kolektivu). A to se tady povedlo myslím na jedničku.

Už to, že se tento díl jmenuje Legend of Rock nasvědčuje, že kytarové party se zde budou vyskytovat ve velikém počtu. Pomalejší i ty rychlejší a k tomu jako mezihry kytarové souboje proti skutečným hráčským (myšleno na nástroj kytary) veličinám (např Tom Morello z Rage Against the Machine, Slash z Guns N' Roses aj.). Tyto souboje jsou skutečnou výzvou, nezáleží u nich jenom na správném stisku dané klapky, ale také na používání sesbíraných bonusů (povolení strun, zablokování hry nebo třeba úder blesku). I když se ve hře člověk zaměřuje především na mačkání různě barevných kláves ve správný okamžik, není to tak jednoduché jak se zdá a dostat se na konec písně na nejtěžší obtížnost je poměrně fuška. V kariéře se potom za správné zahraní vybrané písně dostávají dolárky, které je možné následně použit na vzhled svého kytarového šílence.

Do jisté chvíle se tato hra jeví jako ideální zábava, zůstává jí ale pouze tehdy, když máte ovladače-kytary - dva/ě a můžete drtit spolu či proti sobě. Jinak se po natrénování stává ze hry tak trochu jukebox s možností aktivně se na skladbách podílet.

Pro: ovladač, výběr skladeb, multiplayer, souboje

Proti: postupný stereotyp

Asi jediná hra v živote, ktorá ma prinútila sa zlepšovať až na maximálnu úroveň. Hrával som na expertovi, strašne ma to bavilo. Tej hre niet čo vytknúť, je to maximálna hardcore záležitosť a bez hocjakej inklinácie k rockovej hudbe to nemá význam hrať. Kto cíti, ten hrá, kto hrá, ten cíti.

Pro: - spracovanie, návykovosť

Proti: - jediné proti je len absencia obchodu s novými skladbami

Neuvěřitelně odfláklá a zároveň neuvěřitelně zábavná hra. Původní Guitar Hero jsem nehrál, ale užil jsem si spoustu legrace s PC "klonem" Frets on Fire (kde jsem si mimochodem zvykl hrát skutečně vtipné písničky, které do hry nikdo nezařadil, "protože je to rock, a to takový, že tvrdý", ale jsou tam pouze díky vlastní výjimečnosti a zábavnosti), takže mi udělalo velkou radost, když se mi pod ruce dostala první PC hra ze série, pořízená mou sestrou za docela nekřesťanské peníze. Zklamala mě řada věcí, které vizte níže. Nemůžu říct, že čirá zábavnost původního konceptu tyto chyby vyvažuje, to zdaleka ne - přezíravost Neversoftu a Activisionu k uživatelům PC je neomluvitelná. Každopádně ale je pravda, že díky základní hratelnosti ve spojení s vybranou hudbou mě Guitar Hero III i v singleplayeru na pár desítek hodin bavil víc než kterákoli jiná singleplayerová hra za několik posledních let.

Pro: čirá zábavnost původního konceptu, skvělá hratelnost, celkově příjemný tracklist

Proti: špatná optimalizace, nepohodlné rozhraní, nedotažený arkádový element (tabulky nejlepších výsledků), nízký počet instrumentálních nebo jiným způsobem obzvlášť zábavných skladeb v tracklistu, značná omezenost on-line služeb, ovladač se občas sekne