Grow: Song of the Evertree

16.11.2021

Grow: Song of The Evertree je sandboxový simulátor života od tvůrců Yonder: The Cloud Catcher Chronicles. Odehrává se v magické říši Alarie, která kdysi vzkvétala díky Věčnému stromu, z jehož větví vyrůstaly celé nově světy. Pak však nastal úpadek vinou záhadné šířící se nemoci zvané Withering. Jediný, kdo může s touto chorobou bojovat a obnovit Věčný strom, je poslední z linie alchymistů. Této výsady se zhostíte vy, přičemž vaším úkolem je navrátit zemi do jejího původního stavu.

Herní náplň spočívá především v opečovávání titulního stromu a managementu nedalekého městečka. To se skládá z tradiční výstavby a opravy různorodých stavení, navazování vztahů s místními obyvateli, plnění úkolů, osazování dekorací a celkového zvyšování úrovně štěstí místní komunity. Za což je hráč krom nových možností odměňován také alchymistickými přísadami pro semínka budoucích světů, z nichž vyrostou celé nové biomy a ty pak lze prozkoumávat. Dle toho, jaké přísady namícháte, se pak vygenerují celé nové světy, v nichž můžete cestovat, řešit hádanky, prolézat dungeony, sbírat minerály i bylinky, chytat ryby, kamarádit se s různými potvůrkami a provádět další aktivity. Aby však takový svět vyrostl do krásy, musíte jej postupně zbavovat nákazy a likvidovat její projevy.

Velmi odpočinková hra ve které se dá utopit hodiny času i když po jisté době se stane hrozným stereotypem. O hru jsem zavadil pouze náhodně a dost mně zaujala svou “jiností”.

Na první pohled působí hodně nintendo stylem, což hře ale vůbec neubírá.

Hrajete v hlavní roli, za alchymistu, který se snaží pomoci věčnému stromu zbavit se zlé nákazy, která je zde symbolizována trny. Hra má dvě úrovně a to jak budovatelskou stránku ( tvorba vesnice), tak řešení rébusů při získávání fragmentů písně.
Dále pak pomocí kouzelného kotlíku vytváříte vajíčka světů, které po zasazení ve vyšších patrech stromu nabudou a stávají se zahradami, na kterých zasazujeme rostliny a čistíme od nákazy, sutin až po čištění nákazy od “zvířat”.

Hra obsahuje časový úsek, kdy se mění den a noc. V noci lze pracovat, jen ve vesnici a tak můžeme dospat noc v posteli, aby zase bylo ráno a my mohli pracovat.

Hru doprovází asi jedna z nejlépe zkomponovaným hudebním podkresem, kdy světe div se, ale o hudbu se staral Český symfonický orchest…

Hře ubírá jen ten stereotyp, ale nějáká větší koncepčnost, ale jde o indie studio, tak se to dá pochopit.

Celkově jde o velmi zajímavou hru, která mě dokázala zabavit a přitom se honosila příjemnou cenovkou a proto za mně 90%

Pro: Hudba, prostředí, jedinečnost

Proti: Stereotypní činnosti