@jvempire (07.08.2023 18:46): Tohle je blbé porovnávat, protože ty hry mají to score v rámci nějakých aspektů, alespoň já to tak vnímám. Conquest of Camelot jsem dal 80% a Gobliins 2 85%, ale tak nějak to neznamená, že je to stejných 80% a 85% v rámci nějakého okruhu her. Conquest of Camelot jsem 80% ohodnotil v rámci všech Sierrovek, oproti třeba Gabriel Knight 1 a 2 musel jít o 20% níže, ale neznamená to, že by jej Gobliins 2 o 5 % převyšoval, protože jej řadím spíše k takovým těm logickým hříčkám a v tomhle směru je i ten Gobliins 2 pro mě ikona a není moc konkurence v tomhle směru. Navíc neskutečná nostalgie z první poloviny 90. let, kdy jsem měl jen demo a pořád dokola jsem jej hrál :-)
@Ringo (07.08.2023 18:32): 70% pořád beru jako dost nadprůměrnou hru. Snažím se hodnotit vůči ostatním hrám, alespoň v rámci žánru. Po těch letech to sice už nesedí úplně přesně, ale dát hodnocení jako má třeba Conquests of Camelot nebo Star Trek: Judgment Rites prostě nemůžu :-)
@adam.kulhanek (07.08.2023 14:49): Hodinu bloumat mi ještě nevadí, když je hra povedená. Ale když je chyba třeba jen v načasování činnosti nebo u jiných her téměř neviditelné předměty, tak je návod rozumnější.

@Ringo (07.08.2023 15:00): Zatím také považuji jedničku za nejlepší a upřímě třeba z dvojky jsem si ani nic moc nepamatoval. To také o něčem svědčí.

Uvidíme jak s tím zamíchají díly 3,4 a hlavně 5.
@jvempire (07.08.2023 14:06): Trojka je objektivně nejlepší z hlediska příběhu a komplexnosti, je to už více taková questová adventura než jen snůška logicko nelogických úkolů na jedné obrazovce nebo v jedné lokalitě. Ale je to taky pekelně těžké, nakonec jsem po pár prvních úspěšně prolezlých lokalitách bohužel vyštráchat návod musel.

Nejraději mám ale asi navždy první Gobliiins , které se mi povedlo dohrát bez návodu a bez jediné nápovědy, v dvojce a trojce jsem po návodu už sahat musel.
@Pluto (07.08.2023 14:38): JJ, přesně. Adventury v mém okolí nikdo moc nehrál a návod jsem v časopisech nikde nenašel, takže mi ani nic jiného nezbývalo. :) Navíc jsem těch her ani tolik neměl, tak jsem měl další důvod, proč se snažit dál. V dnešní době, kdy mám tuny her a minimum času, tak se raději po chvíli kouknu do toho návodu, než abych hodinu bloumal, co dál. Ale to se tu v diskuzích už jistě několikrát probíralo. :)
@jvempire (07.08.2023 14:06): Trojka je taková "nejepičtější". Hrál jsem ji ještě v devadesátkách a ten vzestup produkční kvality je znát hlavně ze začátku, byť ke konci to vypadá, jak kdyby jim došly peníze. Co se týče hádanek, tak určitě byly těžké, ale jestli si to dobře pamatuju, tak mi přišly logičtější (v rámci toho potrhlého světa samozřejmě).

@adam.kulhanek (07.08.2023 14:31): Já jsem jako první hrál jedničku a po ní třetí díl. Dvojku jsem jen vyzkoušel a pořádně ji hrál právě až po mnoha letech. Ale jak jsem psal, taky se mi líbila, byť jsem ji nedohrál. Hodnotil bych ji asi taky těmi 75%.
@adam.kulhanek (07.08.2023 14:31): Ono je to i o dobovém kontextu. Když se tyhle hry hrály v době vydání, tak byl internet v plenkách. Takže když se hráč zasekl, tak to mohl buď vzdát, zkusit se poptat (osobně) kamarádů, dohledat nějaký časopis, kde je návod, a nebo to prostě zkoušet dál, dokud se to nepodaří. Teď je to jiné a když se hráč zasekne, pořád má v hlavě zafixované, že se ten problém dá vyřešit během pár minut otevřením prohlížeče a nalezením správného řešení.
@Artran (07.08.2023 13:59): Když tahle přehnaná obtížnost rychle přestane bavit. A co vím, tak nejsme zdaleka jediní kdo sáhl po návodu nebo nepokračoval. Jako některé hry jsou těžké a už na ně třeba osobně nemám, ale tohle je natolik časté, že už to beru jako chybu hry. Trojka se dá bez návodu?
@jvempire (komentář): Gobliins 2 jsem se snažil dát před pár lety bez návodu jako první díl, ale vytuhl jsem nakonec v Throne Roomu, kde už jsem mlátil hlavou o zeď (měl jsem pocit, že jsem vyzkoušel už naprosto vše), a dodnes to nemám dohráno. Jsou tu opravdu pekelně těžké puzzly. Jinak mě ale vlastně bavili ještě víc, než ten první díl (nejlepší je ale určitě trojka).
Tedy, některé ty hádanky (zvlášť ty založené na správném načasování) jsou vážně tragédie. Logikou moc neoplývají a hlavně dost často postavy nereagují jak mají, anžto stačí zareagovat o sekundu dříve/později a akce neproběhne (třebaže by z čistě logického hlediska měla). Kouzlo a originalita jedničky už jsou také zčásti fuč, ale stále to rozhodně není špatná hra, určitý styl si to stále drží, nadto hlavní postavy jsou sympaťáci :p.