Galaxy of Pen & Paper

Galaxy of Pen and Paper, Galaxy of Pen & Paper +1, Galaxy of Pen & Paper +1 Edition

26.07.2017
27.07.2017
07.04.2020
08.04.2020

Galaxy of Pen & Paper typově navazuje na hry Knights of Pen and Paper, ovšem tentokrát ve sci-fi prostředí. Opět se jedná o RPG s tahovými souboji cílené zejména na mobilní hraní. Ve hře se prolíná reálný svět s partou kamarádů sedících kolem jednoho stolu a hrajících si na vypravěče a skupinku dobrodruhů, a pak imaginární svět, ve kterém dobrodruzi cestují po celé galaxii a hrají kampaně vymyšlené vypravěčem. Na cestě na ně čekají jak neprozkoumané planety plné neznámých a nebezpečných živočichů, tak setkání s galaktickými rasami a civilizacemi. Hra se snaží evokovat styl stolních her na hrdiny, proto je většina herních mechanik navázána na hody kostkou, typicky dvacetistěnnou.

Stějně jako v předchozích hrách studia, i zde se setkáte s pixelartovou grafikou a retro stylizací - reálná část světa se odehrává v roce 1999. V partě až čtyř hrdinů si zvolíte zástupce různých ras, povolání i povahových rysů. Každý člen bude mít na výběr velké množství schopností, které můžete dále rozšiřovat speciálním vybavením. Souboje jsou tahové s pořadím určeným dle iniciativy postav, ve kterých můžete taktizovat jak s umístěním do přední či zadní řady, tak používáním speciálních schopností odčerpávající akční body. Hra opět hodně sází na humor, popkulturní narážky a bourání čtvrté stěny.

• Android 60
Po skvělých Knights of Pen and Paper 1 a 2 (KoPP) jsem se rozhodl vyzkoušet i galaktickou variantu, i když scifi tématika mi není tak blízká.

Základ hry má podobnou šablonu jako předchozí díly, ale v mnohém ji rozšiřuje. Postavy mají kromě rasy a povolání i povahu, která ovlivňuje styl hraní. Kromě základních atributů síly, konstituce a mysli mají i atribut vjemů, ovlivňující iniciativu, kritické útoky a podobně. Primární atribut postavy lze použít v rozhovorech k ovlivnění výsledku, což je skvělá mechanika. K dispozici je přehršel schopností, konzumovatelných předmětů, vybavení i udělátek použitelných v boji.

Humor a narážky na popkulturu jsou opět nedílnou součástí hry. Hra vás občas vytáhne ze scifi prostředí do pokoje, kde s "pánem jeskyně" hrajete své dobrodružství. Úvodní lokace je jak vystřižená z Hvězdných válek. Vaše vesmírná loď má pravděpodobnostní pohon, který se zlepšuje s počtem stran kostky, kterou používáte jako motor (začínáte se čtyřstěnkou). Tady oceňuji jak referenci, tak vtipné začlenění do tématu. Rozhovory mají často humor okatý a přehnaný, ale mě prostě v této sérii her sedí.

Ačkoliv zatím píšu samá pozitiva, tak jsem celkově odehrál jen několik hodin. Celkově bych své dojmy shrnul jako "příliš mnoho". Příliš mnoho všeho. Hra hodně nabobtnala do schopností postav, inventáře, atd, ale neodpovídá to možnostem hraní na telefonu. KoPP byly ideální na půl hodinu hraní v mhd, ale GoPP už nejsou. Systémy jsou složitější a rozhraní je titěrné, aby se to tam všechno vešlo. Po nějaké době už mě nebavilo mžourat na miniaturní písmo a snažit se přečíst vyskakující popisky, co se mi zrovna schovaly za palec. Na tabletu nebo na PC s myší by se to jednoznačně hrálo lépe. Tam je ovšem otázka, zda by to bylo dostatečně zábavné pro delší herní sezení a ne jen krátké seance v dopravě nebo někde ve frontě. Jak mě na mobilní hraní přišlo KoPP skvělé, tak zde mě to naopak odradilo. Autoři podle mě doplatili na pokus udělat hru ve všech ohledech větší a komplexnější.

Celkové hodnocení: Dobrá