Ford Racing 2

28.10.2003
03.11.2003
08.12.2003

Po prvním dílu Ford Racing je tady pokračování. Ve hře najdeme 3 herní módy a multiplayer, který je oproti předchůdci novinkou. Nejvýznamnější herní mód nese název Ford Challenge, kde si postupně odemykáte auta do samostatného závodu. Na výběr tu máte 7 skupin aut jako je offroad (terénní auta), koncept (auta, která nebyla nikdy sériově vyráběna) atd. Na vás je vždy zvítězit v závodě a přidat si tak další auto do vaší sbírky. Nejsou tu jenom závody typu start-cíl, ale i zpestření v podobě závodů K.O., závodu na čas nebo ideální stopa, kde se musíte co nejvíce držet na čáře signalizující ideální stopu jízdy. Pokud z ní sjedete, hra vás nemilosrdně penalizuje. Na výběr je celkem 39 aut od nejstarších veteránů až po novější kousky. Grafická stránka hry je slušná. Zřejmě největší mínus je absence modelu poškození, což hře ubírá na atmosféře.

Poměrně nenápadná propagační hra, která je ale zábavnější, než by se mohlo zdát. První díl kolem mě prošuměl pouze ve formě dema, ale u tohoto druhého už jsem strávil slušnou porci času. V rámci oživení vzpomínek jsem si dal opáčko a můj názor se po těch letech naštěstí k horšímu nezměnil.

Kariéra, sloužící k postupnému odemykání obsahu, není pouze hromada stále stejných závodů proti oponentům (těch je tu naopak docela minimum). Ale obsahuje i neokoukané kousky typu driving skills (projíždění mezi kužely, každé projetí přidá vteřinky k časovému limitu), drafting (cílem je udržet se chvíli ve větrném "pytli" za autem), seconds out (sbírání přesýpacích hodin, které ubírají vteřinky z času, do kterého se musíte vejít) nebo racing line (tady název hovoří za vše, každý výlet mimo ideální stopu přidá čas). Díky tomu kariéra příjemně odsýpá, není totiž tak dlouhá, takže se dá dokončit během pár hodin a tím pádem nezačne nudit. Všechny herní módy z kariéry se samozřejmě dají hrát i samostatně. Kromě klasických silničních závodů jsou tu i offroadové.

I po těch letech mě překvapuje, jak výborně hra vypadá. Grafika je velmi slušná i na dnešní dobu, rozhodně se z ní nikomu nebude dělat špatně. Modely aut (a je jich tu poměrně dost) měly pochopitelně prioritu, jsou tu obsaženy i tři prototypy známé z NFS II (Mustang MkIII, Indigo a GT90). Ale na interiéry už nezbylo? Pohled zpoza volantu tu citelně chybí, takže k dispozici je pouze chase a bumper cam. Ale ani tratě a jejich okolí nezaostává. To u budgetovek rozhodně nebylo pravidlem a tady pánové z Razorworks odvedli výbornou práci - včetně optimalizace, hra tenkrát běžela i na hodně fousatých sestavách.

Jízdní model je čistě arkádový, ale v tom nejlepším slova smyslu. Každé auto se chová trochu jinak, ale nikdy nepředvídatelně, takže osahat si ho je otázkou jednoho kola. S tím jde ruku v ruce i design tratí, nejsou to žádné zákeřné šílenosti, takže hraní je pohodové. A líbí se mi takový ten arcade feeling, kdy tratě vyloženě evokují klasické automatovky (např. jeden tunel jako by z Ridge Racera vypadl). Včetně blikajících naváděcích šipek v zatáčkách :-)

FR2 je prostě příjemná závodní hra, která nemá zapotřebí si hrát na něco, co není. Nejsou tu stovky aut, jen ty zásadnější modely z historie Fordu. Tratí je tak akorát a všechny jsou zpracované kvalitně. Herních modů je dost na to, aby hra pár hodin zabavila. A to mi v tomto případě ke štěstí úplně stačí. Jen škoda těch chybějících interiérů, to by člověk u propagační hry nečekal.

Pro: grafika, tratě, obsah, hratelnost ve stylu arcade závodů

Proti: chybějící interiér aut

Pohodová závodní hra s podobným tématem jako u Mercedes-Benz World Racing nebo Need for Speed: Porsche 2000. Na hře mě nejvíce překvapilo zdařilé ovládání vozů, které je mezi arkádou a simulátorem - přesně tak to mám rád. Hra obsahuje pěkné rozmanité tratě, celkem jich je 16. Nejkrásnější mi přišly pouštní tratě. Vozů je zde dostatečné množství, jsou kvalitně zpracované, jen mi chyběl pohled z interiéru. Ford Racing 2 nabízí velké množství modů, některé jsou originální a zábavné. V klasickém závodě se jezdí pouze proti 5 počítačovým soupeřům, což je docela málo, naštěstí na nejvyšší stupeň obtížnosti jsou soupeři opravdu dobří.

S živým počítačovým soupeřem je možné soupeřit pouze pomocí split-screenu, což mně, když jsem tento titul hrál, bohatě stačilo. Ještě teď si pamatuji jak jsme s kámošem sváděli velké bitvy v závodech, byla to dobrá zábava. Jen škoda, že ve hře není doprava a policie.

Pro: pěkné vozy, tratě, mody, přehledné menu, nízké HW požadavky, jízdní vlastnosti vozů, cena

Proti: málo pohledů kamery, krátká herní doba, pouze legální závody bez dopravy a policie, po čase začne nudit

Tématicky podobné NFS Porsche, ale místo poršáků zde najdete jen vozy značky Ford. Hrát se tahle hra určitě dá, bohužel zábavnost se vytrácí po pár závodech. Ono fordy jsou trochu něco jiného než poršky, za připomenutí stojí pouze prototypy, z nichž některé vypadají opravdu zajímavě.

Pro: Vozy značky Ford, prototypy

Proti: Nuda

Solidně hratelný čistý relax, u kterého lze vypnout skoro všechno. K dobru autorům budiž přičteno to, že si hra nehrála na žádný komplexní, výjimečný neřkuli přelomový moto-titul, od začátku se poslušně posadila na prdel ve vodách budgetu a tam taky tiše zašla.

Ani nevím přesně, jestli jsem to tehdá dohrál, nebo ne. Traťě a fyzika Fordíků mi každopádně celkem vyhovovaly, takže jsem se vyloženě nenudil.