Firestarter

05.04.2004

V daleké budoucnosti, v roce 2010, se počítačové hry hrají ve virtuální realitě. Ale co dělat, když tuto realitu napadne zákeřný virus a vy co by jeden z hráčů jste přikován ke hře? Přece prostřílet se jako virtuální gladiátor přes tisíce monster až nakonec. Bezhlavá střílečka, která se dá svou permanentní akcí přirovnat třeba ke hrám Serious Sam nebo Painkiller.

Můžete si zvolit ze šesti herních postav. Mariňák se drží ve všech schopnostech průměru. Agentka má mimořádně vyvinutou akrobacii (skákání a bezbolestné pády), její primární zbraní je puška. Policista může používat dvě zbraně najednou, oblíbená zbraň brokovnice. Gangster, přesný a mrštný, upřednostňuje laserové pušky. Cyborg, neohrabaný, ale s těžkou zbrojí a minigunem. Mutant, velmi agresivní a brutální postava, se čtyřmi horními končetinami a rychlou regenerací zdraví, jeho milovaná je pila.

Za zabitá monstra získáváte zkušenostní body a občas přijde i úroveň. Postavě vylepšujete základní vlastnosti (zdraví, brnění) a také přidělujete speciální schopnosti. Na výběr je z 27 dovedností o několika stupních.

Projdete celkem 16 levelů rozkouskovaných na několik arén. Zastřílíte si z 19 zbraní na zhruba 20 typů monster. Multiplayer obsahuje 4 módy (Deathmatch, Kooperace, Lov, Boj o přežití) a lze hrát až ve 32 lidech.

Poprvé když jsem hru pustil a prošel první level, říkal jsem si známou otázku. What the fuck!? Vypadalo to skoro jako Quake 3. Bylo to rychlý, někdy. Hra se totiž zpomalí, jakmile se k vám dostane nepřítel dost blízko. A sbírání checkpointů na čas? Které se objevily vždycky někde v řiti? Nechtělo se mi orientovat podle nějaké mapky. Chtěl jsem jen v klidu střílet.

Naštěstí si to po pár úrovních sedlo. Orientoval jsem se celkem v pohodě a na nepřátele jsem našel pohodlnou taktiku běhání od nábojů k lékárnám a brněním. Takové kolečka přežití. Stále mi vadilo blbé zpomalování hry v blízkosti nepřátel. Dynamika tím dost trpí. K tomu mě ještě začali brutálně snímat nepřátelé s ohnivým útoky. Naštěstí to vyřešila RPG schopnost. Odolnost proti ohni. Hra používá stejný RPG model jako třeba HoMaM. Dost jí to přidává. V kombinaci s výběrem postavy a dalšími schopnostmi si můžete nastavit styl střílení jak potřebujete.

Vadilo mi, že hra diktuje, z jaké mám střílet zbraně. Vykosíte skupinu nepřátel, zpřístupní se nové cesty, objeví se nový checkpoint a nová zbraň. Už nemůžete vzít náboje do předchozí zbraně.Tenhle fašistický přístup je dost k ničemu, protože zbraně jsou jinak pěkně udělané a pěkně se z nich střílí. Na pytel je taky nemožnost přehodit si manuálně používané střelivo. K některým zbraním je totiž několik druhů nábojů.

Firestarter umí být adrenalinový a rychlý. Koneckonců k tomu hraje dynamická muzika. Všechno to ale kazí zbytečné zpomalování hry. A jestli přemýšlíte nad něčím odpočinkovým, tak pozor. Na obtížnost normal může poslední úroveň trvat klidně 2 hodiny a natrvalo se v průběhu úrovně nedá ukládat. Chvílema mě to bavilo. Ale na to, jak je hra rychlá, je dost pomalá. To je často dost k vzteku a frustrující. Agónii smrti si totiž užijete dosytosti.

"Lidem vstup zakázán"

edit: 23.3. 2022: Vzhledem ke Kwokyho upozornění, že ve hře jde vypnou zpomalení času, ignorujte věty o zpomalení času. Zaslouží si díky tomu i vyšší hodnocení.

Pro: RPG prvky, hezké zbraně, v jádru dobrá střílečka, slušná rychlost

Proti: moc nalajnovaný postup, některé zbytečně natahované úrovně