Na jRPG trošičku(i když v Breath of Death a Anachronoxu neměli žádní japonci prsty), na emulátory vůbec.
To jsem čirou náhodou hrál (stejně jako ostatní pre-VII FFka). Vypadalo to z nich nejlépe.
U ZoE je dobrá zejména dvojka, zvlášť ve vylepšené EU verzi. Hudebně jsou ale oba díly dost japonsky standardní, vyčnívá jen pár písniček. OST SotC je oproti tomu geniální (The Opened Way).
Ještě k té hudbě - Před pár dny jsem dohrál "Shadow of Colossus" a tam se Otani pěkně předvedl... OST jsem stáhl po hned po prvním kolosovi...:))

Zato "Zone of the Enders" bylo zklamání, jak herně tak hudebně...:/
Hmmmm nemám rád metalové hoblovačky, skôr atmosférický metal. A spomenul som si, že The Black Mages majú celkom fajn prerábky FF vecí.
CROW'SCLAW jsou dobří... mám od nich rád jejich verzi hudby z Fate/Stay Night a Melty Blood....:)
Už v X, sprasenej X-2 alebo XI bolo od Uematsua toho máličko. To Zanarkand je veľmi fajn, z X si už pustím len inštrumentálnu verziu Suteki Da Ne.
V FFVI není vůbec špatný a v desítce si občas pustím jen To Zanarkand a Someday the Dream Will End. Ve FFXII nedělal hudbu Uematsu a tuhle změnu jsem uvítal, aspoň konečně něco originálního.
Man with the Machine Gun bol bojový motív pre Lagunu a spol. Ja mám odtiaľ dosť rád The Oath, The Blue Fields, Fisherman's Horizon, Find Your Way atď...
Najradšej mám soundtrack k FFVI. Tie od FFX a ďalšie už nemusím takmer vôbec.
Zrovna FFVIII mám ze všech FF soundtracků rád nejmíň. Pokud si vzpomínám, tak Man with the Machine Gun nebyl ústřední battle theme, takže oposlouchat se moc nedalo a Don't Be Afraid jsem se naučil nenávidět.
Tak vždy šlo skôr o témy postáv a prostredí, resp. tie považujem za tie smerodajné, problém bojových tém bol aj v tom strašne nízkom počte paradoxne na obrovské kvantum bojov v sérii. Ale zas na druhej strane taký Extreme alebo The Man with the Machine Gun z FF VIII mám dosť rád.
Tak problém u Uematsa je, že sa opakuje, napr. jeho hudba z posledných rokov (Blue Dragon) sa jednoducho nemôže rovnať napr. soundtracku k Final Fantasy VI.
Já osobně mám daleko radši Megura (Persona) než Uematsa. Uematsu se mi líbí na první poslech, ale časem se dost oposlouchá. U Megura je to právě naopak.
Hmm v tom prípade mea culpa, i keď to skôr vyzerá, že tá hudba bola hlavne v prípade Kanno skôr licencovaná, čiže je to ako tvrdiť, že John Williams robieva hudbu pravidelne do Star Wars hier. :)
Tulareanus (sakra, tvůj nick mi pořád připomíná "Tulo'stenaloor" z Legacy of the Aldenata) - Hisaishi už dělal hudbu pro hry...:) Minulý rok - Ni no Kuni. A Yokko Kanno dělala hudbu pro nějakých 16 her (nebo přinejmenším v některých byla její hudba použita). A Hikaru Nanase... dělala několik theme songů pro nějaké japan-only hry... počítá se to? :))
Marcusss: Tak práve Hisaishiho a Kanno som tam nespomínal, lebo to neradím pod vg music. :) A Kanno je samozrejme celkom ojedinelá v tom prepájaní a striedaní žánrov. v tomto je celkom fajn i Ichiko Hashimoto.
Nemyslel som to tak, že všetci sú rovnakí, ale väčšina má ten štýl v určitých archetypoch - jemná akustická, sláčkmi podporená balada, epická pompézna orchestrálna titulná téma a podobne. Čím nechcem tvrdiť, že tá hudba je zlá, mám ju rád a dosť napočúvanú, ale jednoducho tam je málo priestoru pre experimentáciu, u mnohých tých autorov. Hovorím o tom jRPG. V porovnaní s nimi je taký Kow Otani dosť originálny.
Tulatranus - Na jedno brdo? Ono to bude spíš tím, že pro většinu známých jRPG dělal hudbu Uematsu (nebo se na ní podílel, nebo to dělal jeho žák), ale když si projdeš širší spektrum her, tak tam dokážou být docela rozdíly. Série Persona je hudebním stylem úplně na druhé straně vesmíru, než Uematsu. A když jsi zmínil ty ostatní autory (z nichž část dělá hlavně hudbu pro anime), tak ti jsou taky hodně rozdílní - porovnej takového Joe Hisaishiho s Yoko Kanno a Hikaru Nanase (doporučuju OST z Noein) = všichni dělají hlavně monumentální orchestrální hudbu, ale všichni jinak, - nebo třeba takovou Kajiuru Yuki se zbytkem...

O tom Lawrence jsem nevěděl, díky...
Problém jRPG hudby je, že je to proste jeden a ten istý štýl, hoci mám ľudí ako Nobuo Uematsu a ich hudbu rád, je v tom i kus gýču. Kdežto na západe sú aj také kúsky ako hudba v Myst III & IV, Fallouty, Assassin's Creed I & II, Arcanum, Advent Rising, Diablo II, Dune 2000, Morrowind, QFG séria, Risen atď.

Z japonských vg ostčkárov mám rád Nobuo Uematsu, Akira Yamaoka, Koji Kondo, Kow Otani (i keď jeho najlepšia vec je podľa mňa ost k Haibane Renmei), Yasunori Mitsuda, Norihiko Hibino, Rika Muranaka.

Čo sa týka spomínaných vecí, tak väčinou súhlasím, ale čo sa týka PoP, tak soundtrack je veľmi obmedzený, omielajúci pár jednoduchých nevýrazných motívov dookola a ten jediný výrazný hlavný motív, je vykradnutý Lawrence z Arábie.
Je pravda, že Japonské hry mají výrazné OST - dál bych zmínil třeba Legend of Zelda (hlavně "Ocarina of Time" má úžasnou hudbu), Chrono Trigger, Metal Gear Solid a z těch novějších stylů bych doporučil třeba Persona 3.

Ale západní tvorba má taky svoje výborné OST - Planescape Torment (zrovna tohle "Fall-from-grace" theme mi hodně připomíná hudbu z anime "Mushishi" - mimochodem opravdu špičkové anime se skvělou atmosférickou hudbou, doporučuju!), hudba z Halo je imho jediná dobrá věc na této sérii, Mass Effect 2, Monkey Island, Outcast (!!!!), Prince of Persia (2008) (imho nejlepší OST ze všech PoP her), BGE (jeden z nejzajímavějších OST vůbec) a z úplně nových her bych zmínil třeba Jamestown.
Když klikneš na ty deviantart stránky, tak jsou tam odkazy na stažení všech 4 disků...:)
Jasně že jo, vždyt je to po FF druhý nejlepší RPG na SNESu :) Ale hrál jsem jenom úplnej začátek, v tý době jsem měl čerstvě dohráno FFV a nějak chut do dalšího jRPG nebyla. Ale v budoucnu s jeho dohráním určitě počítám, hned po FFVI :)
4Drolin - Zkusim to sehnat, ale obavam se ty casovy narocnosti. Kdysi jsem hral demo FF8 a bylo to super, jinak s japan RPG jsem zacal kdysi hluboko v 90. letech, kdy jsem dohral Knights of Xentar.:0)

Zajimavy je taky preudo JRPG Septerra Core, asi na to napisu komentar.
90210: Však jsem ji hrál na emulátoru :) Na ePSXe běží obstojně a navíc lze ukládat kdekoliv. Jinak si jí určitě zahraj. Možná je ale lepší začít s JRPG Chrono Triggerem než s FF sérii. Tam totiž nejsou tak časté náhodné souboje.
Pry je lepsi FF7 prohnat PS emulatorem, protoze PC verze neni nic moc.

Tuhle hru si nechavam na duchod, ted na ni vubec nemam cas. Chci si ji zahrat uz dlouho...
Tak konečně po půl roce dohráno :) Výborná hra, jen se musí přetrpět první polovina.
No, nejdřív musím dohrát XII, pak taky ještě kousek X a skoro celou X-2 (ta mě tenkrát moc nebavila, ale hlavně jsem ještě neměl X) a technicky vzato jsem vlastně ani nedohrál VII ani VIII (s hraním jsme se střídali s bratrem a tenkrát ani jeden z nás neuměl anglicky :D). No prostě sérii FF jsem nikdy moc nepřekousl až do konce, u mě to jsou dlouhodobé záležitosti (víc než Spellforce :D).
No vidiš, já zas dohrál jen 4 a 5, 6ku jsem začal :) 1,2,3 jsem přeskočil, bo to nemá příběh co jsem tak četl a to já bych nemohl hrát. Ale teda ten čtvrtej díl by sis měl střihnout, možná za to může ta nostalgie, díky níž jsem zapomněl na to negativní, ale prostě na to vzpomínám jako na jednu z nejlepších her co jsem kdy hrál :)
Tak jsem se konečně dostal k Final Fantasy XII a dle prvních 8 hodin hraní to vypadá, že pozice sedmého dílu jako toho nejlepšího je silně ohrožena.

A nějak nechápu, co všichni měli s tím kopírování Star Wars. Ano, jsou tu určité znaky, ale i takový Harry Potter nebo Eragon je nemálo "kopírují" :-). Navíc Square-Enix by i 100% kopii třeba Pána Prstenů zabalili do svého světa tak, že by to nikomu ani nevadilo.
to je jedno jestli PC nebo PS ... hrál jsem FFVII nejdřív na PS pak na PC a první varianta je lepší. Hra je jinak v podstatě stejná a naprosto super. Jedna z mála u které sem mosel zamakat na své angličtině, abych se s tím sžil, protože tato hra k tomu dotlačí:-)