FIFA 19

28.09.2018

FIFA 19 je již 26 díl populární fotbalové série FIFA. Největší lákadla tohoto ročníku jsou licence na Ligu Mistrů a Evropskou ligu, které okoření prakticky všechny herní mody dostupné ve hře.

Licenci k Lize Mistrů využili vývojáři i v režimu Cesta, kde sledujeme další vývoj talentovaného Alexe Huntera a snažíme se s ním vyhrát právě nejslavnější klubovou soutěž světa. Mimo Alexe se opět setkáváme i s jeho sestrou Kim, která se chce prosadit v národním týmu USA a zahrát si na Mistrovství světa. A svou část příběhu si odvypráví i Alexův kamarád Danny Williams.

Hratelnost obsahuje množství novinek. Systém aktivního zpracování míče vylepšuje způsob vedení a kopání do balonu, díky čemuž je možné kreativněji vyřešit dané situace. Další novinkou je načasované zakončení, které se spouští při druhém zmáčknutí tlačítka pro střelbu. Právě správné načasování je klíčovým prvkem a rozdílem mezi výstavním gólem a střelou na tribunu. Správné provedení znamená bonus k přesnosti a razanci střely a tím pádem i vyšší šanci na gól. Třetí novinkou je 50/50 battles, kdy se v souboji o míč nezapočítávají jen vlastnosti hráčů, ale i samotná reakce uživatele.

Novinkou jsou také Dynamické taktiky, kdy si každý hráč může nastavit rozestavení, tlak i taktiku pro jakoukoliv situaci ve hře. Ty pak může při zápase přepínat přímo na ovladači, takže není nutné tak často pauzovat hru a chodit do menu.

Několika drobných změn se dočkal i populární FIFA Ultimate Team, tou největší je nový mod Division Rivals, který prakticky nahrazuje Online sezony ve FUT z minulých let. Ten hráče na základě jeho schopností v rozřazovacích zápasech zařadí do jedné z divizí. Poté se již snaží klasickým vyhráváním zápasů a dovednostmi při hře dostat do vyšších divizí a získávat co nejlepší týdenní odměny. Z tohoto modu se lze také kvalifikovat do Víkendové ligy.

Změny jsou i v režimu Výkop, kde si lze nastavit si i vlastní pravidla, jako je například hra bez pískání offsidů a faulů, zlatý gól či vyřazení náhodného hráče z týmu, který právě skóroval. Mimo to jsou zde i nové typy utkání, mimo jiných pohárové finále či minisérie na několik utkání. Hra také ukládá statistiky, které si pak lze porovnávat s přáteli.

FIFA 19 obsahuje i tři české kluby - Spartu, Slavii a Viktorii Plzeň.

@Zoltan (23.02.2019 11:08): Konkretne ja uz serii FIFA odepsal. Hral jsem jen Online Season a ta uz v 19 neni. FUT jsem zkusil tusim ve FIFA 14 nebo o neco pozdejsich a po hodine jsem ho vypnul. Je to pro me neco tak neskutecne nudneho. Posledni FIFA, ktera me osobne hodne bavila, byla 15 a tu si dodnes cas od casu zahraji.

• XOne 75
Po skoro roce píši další komentář, snad jsem nezapomněl, jak se to dělá. Jelikož jsem si pořídil svoji první herní konzoli, první z her, co šla do košíku byla nová FIFA.

Do hry jsem se pustil bez nějaké velké znalosti předchozích dílů, vlastně poslední díl, co jsem si tak letmo zahrál byla FIFA 14 na PS3. Ale z videí jsem vydedukoval, že FIFA 18 byla dosti rychlá a prosprintovat celé hřiště nebyl vůbec žádný problém. To v této fifě je to mnohem těžší, ne-li vůbec nemožné. I takový Mbappé s rychlostí 97 může být s klidem dostižen hráčem, který má 60 rychlost. Kromě toho je hra plná náhodných odrazů, kdy absolutně nevíte, co se to před vámi děje. Takových WTF momentů je v této fifě mraky. Stačí se podívat na youtube a je o zábavu postaráno. Korunuje to pak naprosto úžasný videorozhodčí, který buď ukazuje naprosto jasnou situaci, nebo se totálně ztrapní a je z toho velký fail.

Co se týče herních módů, první jsem zapl Journey. Nesledoval jsem počínání Alexe v předchozích dílech, ale to vůbec nevadí. Dá se to i bez toho. Journey je samozřejmě příběhové béčko, prošpikované spoustou klišé, wow momentů je po čertech málo a po nějaké době začne začarovaný kruh trénink, zápas, trénink, zápas,cutscéna, zápas, trénink a takto pořád dokola. Nicméně Journey jsem dohrál, ale nejspíš se k ní už nevrátím. U Be A Pro ani u kariéry manažera jsem moc dlouho nevydržel.

No a teď přichází zrůdnost všech zrůdností. Mašina na tahání peněz z natěšených hráčů, kdy si koupí za FIFA pointy balíčky, kde z nejlepšího balíčku ve hře padne jako nejlepší karta Aritz Aduriz. Vítejte ve FIFA Ultimate Teamu. Zpočátku mě tento mód vůbec nebavil. Nemohl jsem se pořádně rozjet, FIFA pointy jsem si kupovat nechtěl a hraní on-line vzhledem k mým skillům nepřipadalo v úvahu. Nakonec jsem se přes to přenesl a přišly první zlaté karty a můj tým z Premier League (nejlepší fotbalové ligy na světě) se už začal rýsovat. Nejdřív tu byl tým za 10K coinů, potom za 50K no a dnes má můj tým hodnotu cca 750K coinů (přičemž jsem do FUT neinvestoval ani korunu). Dokonce jsem měl štěstí a padla mi ikona Paul Scholes, která sice patří k těm nejlevnějším, ale co, ve fifě musíte být rádi za všechno. Že se vám on-line zápas nesekne ani jednou (speed-up lagy mě děsí v mých snech, něco tak odporného jsem dlouho nezažil), že máte štěstí a padne vám hratelný, nebo alespoň drahý hráč, zkrátka že všechno funguje jak má, no moc často to není, ale co už.

Co se týče samotné hratelnosti, hra se mi hraje dobře. Zpočátku se nejlépe dávaly góly z tzv. finesse shot, střely, která byla dobře načasovaná a zároveň umístěná. Kdo tohle ovládal, měl vyhráno. Nedávno tyto střely ale nerfnuli, což znamená, že z těchto střel nedáte už gól vůbec, což mi až tolik nevadí, neboť jsem se to stejně nenaučil. V tuto chvíli je nejefektivnější dávat góly z centrů, podobně jako ve FIFA 14. Za těch zhruba 500 zápasů, co sem ve fifě odehrál jsem vypozoroval pár zajímavých věcí. Až nepřiměřeně často končí střely na tyčích. Není vyjímkou že v zápase dvě střely z deseti končí na tyči nebo na břevně. Další věcí jsou brankáři. Je celkem jedno, jestli máte v bráně Heatona, Szczesnyho, nebo Llorise. Všichni chytají stejně. Jeden zápas chytí vše, druhý zápas jsou schopni dělat takové minely jako Loris Karius. Poslední věcí je nastavení. I když se hra nepřerušuje, nevstřelí se žádný gól, tak v 90% případů se nastavují dvě minuty, občas se nastaví tři a jedna minuta, nebo žádné nastavení je vzácností.

Grafika je celkem na pohodu. Podobizny hráčů odpovídají (u těch známějších), tráva je zelená, diváci nejsou 2D a dresy vypadají moc pěkně. Atmosféra ze stadionu přímo číší, komentář je průměrný a po chvíli velmi opakující se, soundtrack se dá celkem poslouchat. Ale abych tuhle dlouhou patlaninu shrnul. FIFA 19 je dobrá hra. Fotbálek je to pěkný i když je tu odíračka jménem FUT i když je to vlastně totální sračka, kterou nevím proč hraju, vždycky si najdu důvod, proč ji zapnout znova.

A kurňa, teď už ten Messi musí padnout ksakru...
  • XOne 75
Hned na začátek musím zmínit, že poslední vydání mnou odehraného čutacího šílenství proběhlo jářku před 6-ti lety u série PES 2014. Je jasné, že za tu dobu proběhlo spoustu finále a naše reprezentace šla s kvalitou lehce nahoru a já můžu říct, že se herní vývoj zase posunul o pár metrů dopředu.

Nemůžu posoudit, jak moc je hra bohatší oproti svým předchůdcům z posledních dejme tomu 5-ti let, ale určitě se mi líbil mód Journey, který jsem se všemi třemi aktéry projel do konce ( sice někdy už to trochu bylo do zblbnutí stejné, ale bavilo ) přirozené pohyby hráčů, nahrávky a celkový pohyb mužstva ve formacích. Horší je to už se střelbou, kdy úspěšně napálíte do konstrukce tak 2 střely z 10-ti, zato z centru se málokdy minete při dobrém načasování.

V rámci kariéry jsem se taky dokázal slušně zabavit a po čase přetavit úspěšnou bilanci v klubu do nároďáku a šupky dupky na mistrovství kontinentů. Oproti hokejovému konkurentovi nabízí FIFA víc herních módů, takže za mě slušný naprůměr a uvidíme co další edice - 75 %