Vytvořit vlastní stadion bych komplet nechal na "editoru" a až by byl hotov tak bych ho zařadil mezi již existující.
Změnu v karieře bych zařídil asi takhle: Pralesní týmy by hrály na cca 10 různejch vymyšlenejch stadionech (jestli si někdo všimnul tak takhle už to funguje i u předchozího ročníku) na který by se nevztahovaly žádný autorský práva a měly již přednastavenej určitěj postup vývoje podle úspěchů v ligách. Př.: Zpráva od vedení klubu: "Díky úspěchům z minulé sezony jsme si mohli dovolit modernizovat náš stadion. Hodně štěstí do další sezony". Vývojovejch stupňů by mohlo bejt nepříklad 5 až 7 ;-)
Já jsem reagoval především na argument že ve Football Manageru taky nestavíš stadion. To mi přišlo mimo mísu už z uvedených důvodů. Jinak Fifa klidně může mít hru bez jakékoliv "customizace", vylepšování a třeba i bez nákupů, můžem se bavit jestli to je nedostatek nebo koncepce. Já vylepšování stadionu v kariéře rozhodně v seznamu "to do" u Fify a PES mám.
@Red (04.10.2012 00:22): Ještě podotýkám, že se celá debata i tvé příspěvky posunuly od přístupu "Je chybou FIFY, že si v ní nemůžeš navrhnout vlastní stadion", proti němuž jsem já vystoupil, k přístupu "Rozšiřování (přestavování) stadionu by v ní klidně být mohlo", proti němuž v zásadě nic nemám. Nepochybně mohlo, stejně jako by tam mohl být třeba výběr hudby, kterou budou moji hráči poslouchat v šatně před zápasem.
@Red (04.10.2012 00:22): Když chceš nějaké hře vytýkat nějakou chybějící herní možnost, měla by to být herní možnost zapadající do těch ostatních herních možností, resp. do konceptu dané hry. Ve FIFĚ se staráš o klub pouze v hráčské rovině, jinak nerozhoduješ o jeho směřování, ekonomické ani provozní stránce (akorát dostaneš od vedení peníze na přestupy a platy); uniká mi proto, proč je její chybou, že neobsahuje možnost navrhnout si vlastní stadion. Tato možnost do tvých kompetencí ve FIFĚ naprosto nezapadá.
Nikoho, ve Fifě žádná role není. Tak jinak podle tvý oblíbený hry. Lidi si stěžujou že v KOTOR III si nemůžeš sázet na závody kluzáků. Ty jim řekneš že to nevadí a jako argument použiješ že v Star Wars: Episode I - Racer si taky nemůžeš sázet. Já se ozvu že přece v závodech kluzáků máš jasně danou roli pilota zatímco v KOTOR III klidně sázení být může. Ty oponuješ že v KOTORu je role hráče pazaaku, pilota, jediho atd.
@Red (03.10.2012 16:44): První polovina tvého posledního příspěvku je pro mne naprosto nesrozumitelná.

Před chvílí jsi psal, že role architekta manažerovi nepříšluší, proto ve FM není ani vytváření stadionu, ani nastavování vstupného a podobných hovadin. Zároveň jsi psal, že ve FIFĚ by to být mohlo.

FIFU však ovládám jako hráč, trenér a částečně manažer. Do pravomocí koho z nich tedy role onoho architekta spadá, když by dle tebe vytváření či rozšiřování stadionu ve FIFĚ být mohlo?
@Ajantis (03.10.2012 13:49): Ano hraješ za někoho jinýho, což sis určitě při tom cvakání ovladačem musel při hraní všimnout. Ve FM je to hranice která ho dělá manažerem, u Fify je to věci rozhodnutí bo opravdu není fotbalovým manažerem. A jak řikám, ve FM můžeš rozšiřování stadionu ovlivnit, samozřejmě z pozice, která ti přisluší - žádostí představenstvu. Rozhodnutí přísluší majiteli. Pokud si to chce EA uspořádat ve Fifě podobně, proč ne. Ale podle toho co slyším tam nefunguje ani to.
@Red (03.10.2012 11:58): Copak ve FIFĚ 13 hraješ za někoho jiného než za manažera? Nevšiml jsem si, že bych mohl v posledních třech ročnících FIFY dělat něco převyšujícího běžné manažerské možnosti (např. i to zvyšování cen vstupenek).

Nadto "rozšiřování stadionu" se zde v diskusi objevilo až později, já jsem reagoval na výtku, že se v nové FIFĚ opět nedá "navrhnout vlastní stadion".
"Vyčítat však FIFĚ, že nemůžeš navrhnout vlastní stadion, mi nepřijde na místě - to neumožňuje ani Footballl Manager.."
Ve Football Manageru se stadiony rozšiřují běžně, tady jde spíš o to že role architekta manažerovi nepříšluší, proto tam není ani nastavování vstupného a podobných hovadin. Naopak ve Fifě by měl hráč mít víc volnosti a stadion přestavovat podle svého gusta.
Co se týče těch úprav stadionu tak s Abelem určitě souhlasim. Přesně jak řiká. Ve Španělsku vytáhnu tým z pralesa do finále ligy mistrů a oni furt hrajou na stadionu kde jim půlka osvětlení nefunguje a kapacita je asi tak 5 tisíc lidí. Ale nesouhlasim s s tim, že hráče nemůžeš posunout kam chceš v rozestavení. To jde. Další věc je, že přesto že EA Canada je to velký studio, dělá jak Fifu tak NHL a na každej ročník maj 12 měsíců (!!!) to je prostě v hernim průmyslu strašně málo na to aby přišla rapidní změna. Vždycky jsem si řikal, že by si třeba mohli dát pauzu na tři roky a pak vydávat kalitnější hry ale EA jede na kvantitu to už se ví pěknejch pár let...
@Sinister (02.10.2012 14:12): Tak ony ty známé stadiony už mají i ve hře nějakou vyšší úroveň (často i max), takže o jejich úpravy by se nejednalo. Já tu ale mluvím o klubech, které vytáhneš zbahna Xtých lig na vrchol. A u těch mě nebaví pořád koukat na hříštítko, za kterým vyčuhují paneláky a kurníky od slepic:-)
@Kovi81 (02.10.2012 14:31): Jak říkám, pro mě španělská vesnice. Sportovní hry jdou, stejně jako sportovní přenosy, zcela mimo mě. Dokud mi někdo na PC nedodá solidní simulátor boxu, MMA či UFC, tak mi to nemá co nabídnout. A konzoli si kvůli těm třem kupovat nehodlám.
@Abel (02.10.2012 13:46): Nejsem právník, ale nebyla by třeba úprava stadionu proti licenci? Případně neovlivnila by její cenu? Je to jako s navrhováním kompletně vlastních dresů pro reálně existující kluby - to nikdo nedovolí.

@Ajantis (02.10.2012 12:26): Já právě slyšel od kamarádů, že je to dobrý fotbálek, který se konečně může alespoň trochu srovnávat s PES. Osobně sportovní hry nehraju a ani mě nijak zvlášť nezajímají, ale Abelovo hodnocení mě trochu zmátlo.
Co se těch inovací týče, tak mě osobně, coby bývalého fotbalistu, ve videích zaujala fyzika balonu. Přijde mi, že se konečně chová jako balon a ne jako zaměřovač v FPS.
@Abel (02.10.2012 13:46): Kdyby sis mohl rozsirovat realny stadion, tak by to vypadalo strasne divne. Neumim si predstavit, jak by treba na Stamford Bridge umele pridelali nejaky dalsi tribuny.

Jinak souhlasim s Ajantisem, ty zmeny celkem ovlivnuji hratelnost a i kdyz jeste 13ku nemam, tak misto 12ky hraju radsi demo 13ky, protoze ten rozdil tam proste je citit. A ty rozdily rozhodne nepostrehnes z par zapasu.
@Ajantis (02.10.2012 13:38): FIFU 13 bych hodnotil mezi 5-10 procenty. Nesmyslné mi to nepřipadá, jelikož to zhruba postihuje míru inovací, které přinesla.
Proč by tam nemělo patřit navrhování vlastního stadionu? Když si můžu upravit cenu lístků atd., tak bych mohl mít možnost při zvětšování stadionu třeba vybrat si ze tří různých tribun, jiného osvětlení atd. Nemusel by to být nějaký propracovaný editor - stačí jen výběr možností, jak si své hřiště ozvláštnit, aby to nebylo pořád to samé.
To je jen jeden nápad, jehož implementace by zabrala třeba pár dní a ani na něj se EA za 20 let nezmohlo. Kdyby to byl datadisk, nebudu ho tak přísně hodnotit. Ale každoročně vydávaná stejná hra za plnou cenu?
Jinak z impact enginu moc na větvi nejsem. Realitě se stejně těžko přiblíží a s tím odskakováním míče, zakopáváním si o vlastní nohy atd. se to imho akorát hůř hraje.
Co se týče recenzí - dávat pořád tomu stejnému skvělé hodnocení mi příjde dost úplatkem zavánějící.
@Abel (02.10.2012 13:14): Přístup EA k inovacím je po celou dobu vydávání jejich sportovních her špatný, o tom snad není sporu. Nejvíce patrné je to v mimozápasové části FIFY, která byla propracovanější i u některých dílů z minulého desetiletí. Vyčítat však FIFĚ, že nemůžeš navrhnout vlastní stadion, mi nepřijde na místě - to neumožňuje ani Footballl Manager a do konceptu FIFY to ani moc nezapadá. (Výtku s puntíky ve formacích nechápu; nejblíže oněm "puntíkům" jsou asi jednotlivé pozice hráčů, a ty se editovat dají.)

Letošní FIFA obsahuje několik podstatných a několik drobných změn, kvůli nimž se hraje podstatně lépe než její předchůdkyně, a já bych se k FIFĚ 12 už nevrátil. To sice není takové množství vylepšení, jaké od podobné hry očekávám, ale pořád je to víc než u mnoha dílů v minulém desetiletí, které se od sebe daly sotva rozeznat.

Po několika desítkách hodin hraní by ode mne dostala 60 %, tj. mezi sportovními hrami (!) nadprůměrné hodnocení. Úzus hodnocení těchto her v recenzích je jiný, ale v jeho rámci těch 8/10 odpovídá. Tvoje hodnocení 5 % mi přijde ještě nesmyslnější než to recenzentské.
@Ajantis (02.10.2012 12:26): No ten můj komentář vychází právě z PS 3 verze. Na PC jsem hrál jen demo a mám štěstí, protože jsem si ani jednu nemusel kupovat. Já nepopírám, že v partě kamarádů je to zábava, ale pořád je na lepší úrovi stolní fotbálek, pokud je možnost volby. To, jak EA pořád přešlapují na místě mi vážně nejde na rozum. Člověk by si třeba řekl, že tak stupidní menu je kvůli konzolím, ale pak si to zahraje na PS a zjistí, že se to ovládá snad ještě blbějš než na PC...
Zkoušel to někdo na konzoli? Po zkušenostech s několika posledními NHL, dokud vycházely, se srovnání nabízí.
To, že nový díl sportovních her od EA SPORTS nepřináší oproti předchozímu mnoho nového, je po těch téměř 20 letech překvapivé zjištění.

Tento ročník alespoň přinesl tři opravdu podstatná vylepšení: 1) nový systém zpracování míče; 2) vylepšenou umělou inteligenci, zejména v útočné fázi: spoluhráči si konečně nabíhají; 3) dovednostní trénink.
Ja som skúšal demo na PS3 a je to super. Ovládanie som prakticky mal hneď v ruke...
Len to, že všade je Messi ma trochu štve :/
@Kovi81 (14.09.2012 19:52): Chtěl bych si letos zahrát obě hry, z dema se blbě hodnotí a FIFA potenciál má, jenže když to člověku furt padá, má naprd nastavenou klávesnici a podobně, tak ani není chuť :D Ty klíče fungujou vlastně jak?

Gólmani ve vanille byla tragédie, patche je trošku vylepšili, ale alespoň do průměru je dostali až modeři :)
@Kovi81 (14.09.2012 19:03): Vylepšení tam jsou - gólmani jsou o dost lepší než loni, i když na FIFu se zatím ani zdaleka nechytají. Letos je PES spíš takový update dvacnáctky, vylepšeno bylo všechno, ale ten pravý PES bude až s novým enginem za rok či dva, u kterého doufám mimojiné právě ve vylepšení gólmanů. Balon rapidně vylepšoval nějaký tool, u 13 tomu bude určitě taky tak.

Každopádně se mi PES hraje o moc líp než FIFA. Nemůžu si pomoct, pocit ze hry je daleko lepší. A je levnější :)
@Zoltan (14.09.2012 17:32): Ja prave v letosnim Psovi nevidim prakticky zadny pokrok oproti lonsku. Animace hracu sou porad stejne otresne, stejne jako golmani a fyzika balonu porad zustala u delove koule :D.
@Zoltan (14.09.2012 17:32): S těma šipkama jsem měl taky problém. Po prvnim alt+F4 to ale pak už nastavit šlo. Bohužel i druhej problém u mě přetrvává a to je neustálý padání ale asi je to crackem (crack je tam kůli originu kterej při spuštění vyžaduje registraci! :-///).
@Drolin (14.09.2012 14:26): @ugraugra (14.09.2012 15:42): Ox je na obalu jako zástupce největšího anglického talentu :P

Demo jsem zkoušel, furt mi padá, nejde mi nastavit hraní na šipkách, na gamepad nejsem zvyklý, ale asi se to budu muset konečně naučit.
Co do hratelnosti, není to špatné, překvapivě. Ale PES se mi líbí daleko víc :)