FIFA 13

FIFA Soccer 13

25.09.2012

FIFA 13 pokračuje v úspěšné sérii FIFA, která v posledních letech dokazuje, že má na trhu nejdominantnější postavení, co se fotbalových simulátorů týče. Tak jako každý rok, i letos nám vývojáři slibují lepší animace, fyziku míče, lepší umělou inteligenci, reálnější pocit ze hry a tak dále.

Mezi nejvýraznější prvky patří jistě First Touch Control, neboli rychlá práce při zpracování balonu a následné přihrávky či plynulejší pohyb míče na kopačkách. Hráči mají být důraznější jak s balonem, tak i bez něj. Lepší umělá inteligence se postará o nabíhání do prostoru spoluhráčů nebo o tvrdší obranu. Změny se dočkal také management a bude mnohem těžší verbovat nové posily - hráči totiž mají i vlastní pocity a názory a dostat je z jejich milovaného týmu bude těžké.

Pro českého fanouška je smutnou zprávou absence Gambrinus ligy, dobrou je však možnost zvolit si český komentář Jaromíra Bosáka a Petra Svěceného a návrat národního týmu.

FIFA 13? Série fotbalových simulátorů hraji od doby, co za něco začaly stát, tudíž zhruba od roku 1998. Začínal jsem na PSX na ISS pro 98 a pak pokračoval s FIFou 2000 a 2001 a tak dále až doposud. Rok co rok hraji fotbalové hry a musím říct, že s předchozími komentáři nesouhlasím. FIFA 13 je to nejlepší, co nám fotbalové hry kdy přinesly. Poprvé jsem snad souhlasil se sloganem v traileru a to "Best damn FIFA yet". KONAMI zaspává dobu čím dál tím více a EA? To konečně sáhlo do hloubi svého vědomí a svědomí a stvořilo simulátor, který je naprosto nepřekonatelný. Že se oproti loňsku nic nezměnilo? Kdo tohle mohl říci? First touch control je důvod, proč jsem se vykašlal na FIFA 12 a už bych jí znovu nehrál. Míč už nemá ani ten nejlepší hráč prostě přilepený k noze a chce to trochu cviku a citu, než to člověk ovládne. Dělá to fotbal fotbalem, dělá to celkový dojem ze zápasu a hlavně díky tomu není žádný zápas stejný... za další AI doznala také velkých změn. FIFA 12 byla po AI stránce celkem v pohodě, až na to zatracený nabíhání... Někdo by mohl říci "úúú nabíhání, to je toho", ale to je další, co zvyšuje dojem a fotbalovost hry jako celku. Je vidět zě pánové z EA na tomhle makali, jak pes a je to sakra poznat. Kdo to nevidí, je tupec. Kolizní systém? Další lahůdka. Maličkost, ale zase... dojem maximální. Co je na tom herně špatného, že si hráč zakopne o vlastní nohu? To se sakra přece stává! Já nevím, co ostatní, ale já chci co nejrealističtější zážitek a ne týpky, kteří jsou mnohem dokonalejší, než jejich reálné předlohy... tenhle záměr je vidět i v dřívější implementaci křečí v zápasech. A co je nejdůležitější.. Mnozí nevidí tu horu malých detailů, které ve hře jsou a dělají ji skvělou. Jsou to opravdu prkotiny, ale to je přesně ono, ty malé detaily dělají hru reálnější a uvěřitelnější. A kdo říká, že FIFA 13 musí být hrána příliš realisticky? NA internetu je spousta videí, kde jsou nereálně přebaletěna celá hřiště freestylovými triky, ale zase nikdo vás je nenutí dělat. Ve hře si prostě najdete svůj styl a podle herního stylu zde lze pozant i jednotlivé hráče. A menu? Při vší úctě viděl jsem X menu a v menu FIFA 13 by se vyznal i podprůměrně inteligentní šimpanz, jen to chce trochu tu hru sledovat a dívat se na ni trochu jinak, než jako další dojnou krávu EA sports. Za další soundtrack je další přívětivá věc, nejsou zde skladby na jedno brdo jako už X let v NHL. Každý si zde najde to své. Už to nejsou jen exotické taneční rytmy ve stylu úvodních písní MS a ME a variace na to. Ve hře FIFA se prostě každý byť jen trochu fotbalový nadšenec musí naprosto vydovádět a najít. Dle mého názoru je málo věcí, které se FIFě dají vytknout a upřímně mě žádné nenapadají. Jako jsem dříve býval PES fanda, tak jsem nyní fanda FIFA 13, jen tisícinásobně větší...

Pro: Grafika, hratelnost, různorodost zápasů, vylepšená AI, First Touch Control, kolizní systém, myšlenka a pojetí simulátoru

Proti: na PC špatná podpora Gamepadů, Messi místo Ronalda na obálce :-D

HRÁNO NA XBOX 360

Další ročník fotbalu, který se dokázal vymotat z negativních i pozitivních ohlasů(jako u každé hry). Messi, Oxlade-Chamberlain a Joe Hart na obálce. Ronaldo je kde?!!!

Od Fify jsem toho moc nečekal, sice EA slibovalo hodně nových vymožeností, ale stejně jsem nepoznal nic nového oproti novým dílům. Možná to má v sobě nějaké skryté kouzlo.

Ale přeci jen jsem byl přijemně nadšen! Uvidím, jestli budu i tak překvapem u F14.

Po delším - nudném úvodu a představení hry jsem se hned vrhl na první zápas. Marně, ale opravdu marně jsem hledal českou ligu(ač nestojí za to), byl jsem zklamán, přeci jen český národ ocení svou ligu a její hratelnost v celosvětově úspěšné hře. Bohužel, tak či tak jsem musel hrát za ČR(českou reprezentaci).Hlavně že Jížní Korea má vlastní ligu :(

Už při prvním zápase jsem poznal výrazné chyby ve hře. Někdy hráči ani nehráli, ba dokonce na světovou třídu(obtížnost) nedokázala obrana odolat tlaku nepříteli.

Bohužel, pokud nejste stratég nebo význámný bojový veterán z Afghánistánu, tuhle hru na nejtěžší úroveň nehrajte. Netvrdím, že je to obtížné, ale sám jsem to nedal, ač mám ve Fifě velké zkušenosti(a v přehledu fotbalu též). Mě se ale líbilo uvažovat takticky, není to jen fotbal, ale v Trenérském režimu výjméčný fotbal! Zraní se mi hráč, musím ho nahradit někým dobrým, ne šuntem co kopne soupeři míč.

Někdy mě frustrovalo,když si hráči stěžovali za nedostatek příležitostí. Chápu je, fotbalem se živí, ale když nezapadají do mé taktické sestavy, musí to pochopit a když má odehraných 18 zápasů za 6 měsíců, to mu nestačí?

Komentátoři jsou skvělí, dostali nové hlášky a reagují skvěle na dění.
Stejně tak jsou skvělé novinky, hráč chce odejít, protože se mu v klubu nelíbí, nebo má daleko domov, prostě situace, které hráče nechají v napětí a nejednou.

MENU hry nebylo moc přehledné, alespoň pro mě ne. Někdy jsem marně hledal hodně věcí, ale vše zachraňuje trenérský režim. Sice si nemůžu vybrat obličej a znetvořit mého trenéra jako v jiných dílech, ale aspoň mám víc možností.

Trenérský režim je vlastně směs manažerování a trénování. Můžete koupit hráče, ale taky prodat, přičemž prodeje i koupě je přehledně realizováno, můžu koupit hráče s tím, že bude vědět, jestli bude sedět na lavičce nebo bude aktivné hrát. Někdy trvá vyjednávání opravdu dlouho, ale tak či tak se dohodneme. Taky mě bavilo, že můžu trénovat národní tým(jaký chci, ale záleží jaké podávám výsledky ve svém stávájícím týmu).

Zápasy jako celkové jsou skvělé, počasí, atmosféra, fanoušci, komentář, nádhera, dokonce je zde vylepšeno i rozehrávání přímých kopů, a to velice ocením.

Vše jsem nezmínil, teda mám pocit, že ne, ale neměl jsem možnost hru objevit v plné kráse, jednoduše - nechci!

Verdikt:
Heuréka! Naši vědci z EA objevili další klenot fotbalu. Chytlo mě to na půl roku a doufám, že to vydrží ještě dýl.
90%

PS: HRÁL jsem za můj nejoblíbenější tým Manchester UTD(režím kariéry - jinak řečeno trenérský režim). Trénoval jsem Belgickou reprezentaci, po rezignaci jsem trénoval Anglii a u té jsem zůstal dodnes :-)

Pro: režim kariéry, engine, dojem ze hry, atmosféra, vylepšené přestupy, trénování nároďáku,neomrzí(trvanlivost), novinky

Proti: bugy v enginu, nepřehledné menu, absennce české ligy

Od minulého dílu se na FIFĚ 13 nic moc nezměnilo.
Hru jsem poprvé spustil a je to skoro stejné jako minulý rok.
V přestupovém období je změna jedné věci a to, nabídnete hráči smlouvu do vašeho klubu a může vědět zda bude hrát v základu nebo bude na lavičce(ovšem je pravděpodobnost, jestli bude na lavičce nemusí ke klubu ani přestoupit)...
Soundtrack není moc můj styl, ale dá se to poslouchat.

Verdikt? :
Pokud vlastníte předchozí díl, klidně ho hrajte dál. Ve Fifě 13 není moc velká změna.

80%

Pro: Vylepšené přestupy, nic víc.

Proti: Trošku obtěžuje hudba, nic nového