Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Fe

68
7 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > plošinovka *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
16.02.2018 PCPS4XOneSwitch
Vývojáři:
Zoink!
Oficiální stránky:
https://www.ea.com/games/fe
Fe je exploratívna plošinovka, v ktorej je hlavným protagonistom malá príšerka Fe, pripomínajúca líšku.
Jedného dňa Fe zistí, že jej v lesnej domovine niečo nie je v poriadku. Les začnú ohrozovať záhadné bytosti zvané Silent Ones, ktoré chytajú ostatné stvorenia v lese. Fe dokáže s ostatnými živými bytosťami v lese komunikovať cez piesne. Vďaka spevu jej vtáci dokážu ukázať cestu ďalej a taktiež dokáže presvedčiť rastliny, aby rýchlo vytvorili svoje plody.

Každá rastlina i zviera má svoje unikátne správanie, atribúty i schopnosti, a všetci dokážu Fe pomôcť. Tá dokáže osloviť napríklad aj medveďov, aby za ňu bojovali, alebo srncov, aby ju nosili na chrbte. Je tu však i možnosť stealth postupu, čo predstavuje schovávanie sa v tieňoch, kríkoch, alebo lezenie na vrcholy stromov. Tam bude čiastočne v bezpečí a súčasne tam môže naplánovať svoj ďalší postup. Samotný les je plný tajných miest, skrytých artefaktov, starých ruín a rôznych skratiek.

Dôležitú zložku pri pochopení príbehu zohráva fantázia, takže základ hrateľnosti je podriadený hlavne unikátnej atmosfére.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Táto hra ma naozaj nadchla, no napriek tomu som dlhšiu dobu nedokázala sformulovať žiaden zmysluplný odsek.
Po vizuálnej stránke je ozajstnou pastvou pre oči, a takisto i hudba je pohladením pre dušu. Kombinácia polygónového sveta stvorenia Fe a priatelenie sa so zvieratkami formou špecifickej melódie na mňa naozaj zapôsobilo.

Fe je veľmi milá a neškodná oddychovka (pár hodinová záležitosť), ktorá síce má ako taký príbeh, no v podstate sa toho aj tak nič moc nedozviete. Takpovediac som bola sklamaná koncom hry, prišlo mi to také, ani to neviem opísať, jednoducho nedokončené. Ako keby ste niečo ešte očakávali, no onedlho zistíte, že chodíte už iba do kruhu po miestach, kde ste už boli predtým. Myslím si, že by vôbec nebolo zlé ak by hra mala záhadného rozprávača v pozadí, ktorý by nás týmto príbehom sprevádzal. V tomto prípade to tak však nebolo, a tak môžete byť značne zmätení, že o čo vlastne ide. Pointa je však jasná, zastaviť zlo. Klasika. Avšak čas, ktorý som pri hre strávila rozhodne neľutujem, ako som spomínala pri hre som si naozaj oddýchla. Bola to taká jednohubka, ku ktorej sa už s najväčšou pravdepodobnosťou nevrátite. Každopádne určite odporúčam aspoň ten jeden raz.
Herní výzva 2019 - "Severní vítr"

Pro: hudba, vizuál

Proti: príbeh

+12
  • PC 85
Krátký silně emoční zážitek ze světa plného různorodých a kouzelných příšerek jako je Fe - lištičce podobná potvůrka, za kterou hrajete. Hlavním aspektem hry je přátelení se s ostatními zvířaty/květinami pomocí zpěvu, zatímco se snažíte zastavit tajemné Silent Ones, kteří se objevili na vaší planetě a začali chytat ostatní zvířata a ničit okolí.

Nejvýraznější vlastností hry bude její hudba, která je opravdu krásná a dodává všemu jedinečný nádech. Samozřejmě i svět okolo Vás je nádherný, ale rozdílné oblasti se od sebe nijak extra neliší a tak vám prostředí po nějaké době hraní nepřijde tak okouzlující, jak by mohlo. To samé se ovšem nedá říct o zážitku, jaký ze hry budete mít. Jelikož v celé hře nenajdete jediného slova (až na pár tutoriálů v načítacích obrazovkách), je jasné, že jde hlavně o tlak na vaše emoce, což je rozhodně povedené. Prozkoumávat krásný svět za doprovodu úžasné hudby se prostě zavděčí snad každému a ze všech roztomilých příšerek, co potkáte, budete mít hlavu v oblacích. Po dohrání vaši mysl hra jen tak neopustí, na druhou stranu nemá k nabídnutí nic zas tak specifického, abyste nad ní přemýšleli ještě v následujících dnech.

Pro mě osobně bylo největším zklamáním chatrné vyprávění příběhu. Ačkoliv jsem hru procházela pozorně, neměla jsem nejmenší tušení, co a proč se přede mnou právě odehrálo. Příběh je totiž vyprávěn maximálně skrz kresby na kamenech, ze kterých člověku hlava stojí, anebo skrz protivně pomalé "flashbacky", ze kterých vlastně také nic nezjistíte.
Menší problémy pak byl pohyb charakteru, který Vám sem tam může přijít dosti pomalý a křečovitý. Fe si občas skáče, kam se mu zachce, anebo naopak odmítá vylézt na jasnou překážku, takže je občas trošku stresující snažit se dostat dál.

Pro: Úžasný hudební doprovod, malebný svět, zážitek ze hry

Proti: Nepochopitelný příběh, pohyb charakteru, jednolitost

+11
  • Switch 70
Fe je kouzelná hra s nádherným vizuálem, roztomilým protagonistou a frustrujícími částmi, kde musíte skákat. Na druhou stranu obyčejný pohyb, plachtění a jiné způsoby pohybu jsou natolik uspokojující, že tuhle malou metroidvaniu (která se tak na první pohled netváří) můžu doporučit všem, kteří nehledají nic složitého a chtějí si na pár hodin odpočinout.

Pro: vizuál, pohyb, hlavní lištička

Proti: frustrující skákání

+8