Tu je napr. ten reverz v Et Tu z Fixtu na vanilla správanie s tými ghoulmi v Necropolise -> https://github.com/rotators/Fo1in2/commi ... 02569ed03e5cc61c8467

Ono ja netvrdím, že vo Fixte nie sú žiadne zmeny. Ale ten systém, ako sneak funguje by mal byť totožný, lebo je to zafixované v engine. Možno Fixt zmenil nejaký flag pri queste, uhladil nejaké "assassinate" riešenie questu. Niečo v štýle, že ak zabiješ toho obchodníka v Hube so zapnutým sneakom, tak jeho bodyguardi na teba nezaútočia. To som si teraz samozrejme vymyslel, ale max niečo také by som očakával. Toho obchodníka sa dalo zabiť steatlth cestou aj vo vanille, ale bolo to také.... neuhľadené :)
@emxd (04.11.2021 00:35): jj, treba awarness perk, ze kteryho se vsichni (tedy alespon kolega Jones) muzou kaknout mi pripada uplne na prd ... ja uz tenkrat pochopil, ze nepotrebuju vedet kolik ma kdo presne zivotu, kdyz ho stejne chci nakonec zamordovat ...
@ntz (04.11.2021 00:14): Ja ti rozumiem, pre mňa tie návody Pera Jones boli svojho času biblia :). Tie návody sú perfektné po obsahovej stránke, keď chceš vedieť questy a ich rôzne spôsoby riešenia. Ale zároveň sú mizerné po mechanickej stránke - v tej dobe proste Fallout komunita vychádzala z trial/error metódy. Za posledných 5 rokov ale už došlo k posunom, Fallout engine je v podstate komplet zreverzovaný a dnes už presne Fallout komunita vie čo a ako funguje. Ostatne v zato, v tom linku čo si postol sneak algoritmus - ten algoritmus je z reverzu. Sneak je silný a bol silný aj vo vanille, len človek musí pochopiť logiku za tým systémom, inak sa ti ten sneak systém môže zdať príliš náhodný. V skutočnosti ale pri sneak skille 100 je plne deterministický.

A takých mechanických nepresností je v tých Jonesnových návodoch viac, napr. Living Anatomy perk - skoro každý Jonesov build ho obsahuje, pritom ten perk je totálny s**t. Sám som si ho pred 20timi rokmi bral - lebo Jones :). Je s**t, pretože ten bonus dmg je pridaný na koniec dmg výpočtov, t.j. critical hity ho nemultiplikujú. A takisto burst dmg ho pridáva iba raz do výpočtu. Atď, dalo by sa pokračovať.
@emxd (04.11.2021 00:02)

ad.a vo vanille si už hral sneak build?) na tohle je tezka odpoved ... je mi 40+, kdyz jsem chodil na gympl a pak na vejsku, tak jsem se nahral falloutu 1 a 2 stovky hodin ... sneak jsem zkousel, ale on ten sneak v ty vanille fakt opravdu nefungoval .. to je az skoro takovej konsensus .. asi to zni blbe, ale za nas (za me - my to hrali tenkrat vsichni kamaradi), se sneakovaci buildy nehraly .. nerikam, ze to neco znamena, ale spousta takovej tech fallout 1 a 2 guidu vc. napr. tehlech asi nejslavnejsich

proste tvrdi, ze sneak je ve svete Falloutu na prd ... tak to vzdycky bylo .. takze nemuzu rict, ze bych mel nejake zkusenosti (na urovni presnym exaktnich informaci) z drivejska abych je dokazal srovnat s tim, jak to hraju ted s Fixtem ...

tady najednou cumim na drat, pac mi ten sneak build zacal fungovat ... (ps driv jsem na kazdy mape povrazdil vsechno do posledni krysy a promluvil se vsim, co melo pusu, ted to tak nejak vic roleplajuju, do vaultu 15 jsem pronikl bez vrazdeni, v Junktownu jsem odmitl (odmitla) zaplejtat se do mistnich problemu, apod .. v Hubu jsem akorat prodal trochu kramu, abych nemel tak tezkou bagaz ....)
@ntz (03.11.2021 22:07): No a vo vanille si už hral sneak build? Necropolis vault sa dá určite presneakovať aj vo vanille. Inak Fixt mení správanie ghoulov v Necropolise, ale pokiaľ viem, tak by to malo byť v zmysle, že sú viac agresívni. Konkrétne ak vo Fixte zoberieš water chip z toho ich Vaultu a neopravíš im to ich vodné čerpadlo, či čo to tam majú, tak by na teba mali zaútočiť :). Viem to len pre to, že v Et tu to bolo zreverzované na vanilla správanie (po zobratí water chipu sú ghoulovia stále chill a spacifikovaní).
@emxd (01.11.2021 19:19): tak beru zpet ... musim rict, ze ten sneak fakt funguje skvele asi od 75 .. jsem ale presvedcenej, ze to v tom fixtu je fakt vyznamne upraveny, protoze jsem fallout celej dohral urcite vic nez 10x, mozna jeste vickrat a driv mi prislo, ze ten sneak proste nefungoval jako ted ...

napriklad ted jsem se sneakem 75 prosel celej vault 15 (ten pod Necropolisem), vsechno posbiral a nemusel jsem vubec bojovat, neb zadnej ghul na me nereagoval ani kdyz jsem kolem sel v uzke chodbe a potkani to stejne ... pouze ti velci reagujou vzdy, asi maj nejakou velkou perception ... (mel bych teda rikat "prosla" abych byl korektni .. ja totiz vsechna RPG hraju za zensky postavy ... to neni divny, ne ?)
@Tarhiel (01.11.2021 17:02): To skôr nie, ale môžeš si ten príspevok "založiť" :). Iba dodatok k tomu "exploitu", pri zmene mapy alebo pri reloadovaní sa tie štruktúry v pamäti resetujú. Čiže ak použijes napr. 2x jet na súpera, savneš a reloadneš, Jet efekt zmizne. Takže to musíš dať bez savescummingu.
@emxd (01.11.2021 13:17): Aj keď teraz pozerám ešte raz ten link s algoritmom a očividne to zníženie perception rangeu o 33% pri neúspešnom sneaku funguje iba v F2, nie v F1. Takže oprava :)
A potom v F2 a v F2 engine hrách môžeš znižovať PE nepriateľom cez alkohol. V F2 drogy fungujú tak, že ak aplikuješ drogu na nejakú postavu, tak jej efekt je aplikovaný na všetky postavy toho typu na mape. Teda napr. v F2 ak aplikuješ Jet 2x na nejakého Metzgerovho týpka, vyspíš sa 10 minút, tak ten týpek bude mať tuším -8AP či koľko to je, ale spolu s ním aj všetci ostatní (okrem Metzgera, ten je iný typ). Je to tak, pretože v pamäti si hra zapamätáva iba efekty drog podľa typu postavy, nie podľa konkrétnej inštancie toho typu. Toto je opravené v sfall 4.1.7 a novších.

Raz som tak vyzabíjal Military Base s unarmed v Mad Max bunde. Skoro všetci supermutanti sú tam rovnakého typu -> znížiš PE alkoholom jednému, znížiš PE všetkým. V mysli som mal ten build zafixovaný ako Drunken Master build, podľa Jackieho Chana :). Je to samozrejme exploit, ale vtipný.
@ntz (01.11.2021 14:33): Sneak používam na 3 veci>

1. Steal ak to hrám na Ironman (toto ale skôr v F2)
2. Ak sa chcem preplížiť bez boja (teoreticky by si okolo tohto mohol vytvoriť nejaký "pacific run", kde bez boja prejdeš hru). Napr. v F2 tak môžeš bez boja urobiť ten ich "broken mine" quest.
3. Ak chcem dávkovať nepriateľov po jednom

Sneak 65 je dosť málo, zvýš si to na 100. To dávkovanie môžeš vyskúšať napr. keď chceš vyzabíjať Raiders v F1. Najprv vyzabíješ tých, čo sa nachádzajú na kraji mapy a postupne sa dostávaš do stredu mapy až k tomu leaderovi.

Dávkuješ tak, že si zapneš sneak (pri sneak skille 100) a necháš sa "načapať" nejakým raiderom na kraji mapy, on na teba zaútočí ale ty namiesto útoku ho "vytiahneš" na kraj mapy (proste prejdi povedzme 20 hexov, tak aby bol ďaleko od ďalších raiderov). Potom ho na kraji mapy proste zabiješ. Je to cheap, ale taký je Fallout.

Neskôr keď máš lepšie zbrane (napr. ako má ten týpek v tom videu čo si tu dal) už nemusíš "ťahať" súperov, proste ich odsniperuješ z diaľky ako v tom videu.
@emxd (01.11.2021 14:21): ok diky za info ... nemohl bys mi teda prosim presne napsat, jak se ten sneak pouziva - resp. jak ho pouzivas ty ?

mam tedka sneak 65 a zkousim jestli ne nejakej rozdil pri pohybu mezi ruznejma potvorama a pripada mi, ze zadnej rozdil mezi zapnutym a vypnutym sneakem neni ... zda se mi, ze reagujou uplne stejne ...
@ntz (01.11.2021 14:09): To video by sa malo dať urobiť aj vo Fixte a dá sa to urobiť aj bez alarmu (v tom videu je už spustený alarm, všimni si blikajúce červené svetlá na stenách). Ale inštalovať Fixt si teraz nejdem :). V Et tu sa to dá urobiť 100%, keďže teraz som hral Et tu a vyzabíjal som Military Base bez alarmu.

V Fallout1 ti stačí sneak 100 (alebo pre istotu 101), pôvodne som si myslel, že 120, ale to iba v F2 engine.

Fixt mení iba skripty, sneak je ale správanie na úrovni enginu a Fixt nijako engine nemení (eh, mení ho sfall, ktorý Fixt obsahuje, ale sfall nijako sneak nemení a mimo sfall sú Fixt iba skripty).

A hlavne v F1 je veľmi užitočný stealth boy. Zbehni do katedrály po stealth boy a potom choď vyzabíjať Military Base.
ja myslim, ze ten sneak v tom fixt se fakt zmenil ... bohuzel nevim jak pac nemam to srovnani jak to fungovalo pred tim ... pokud tomu rozumim dobre, tak tohle uz by nemelo fungovat ..

hlavni vyhoda sneaku je imho (coz fakt funguje), ze pokud s nekym bojuju a utecu mu dost daleko (typicky 10 hexu a vic) a mam zaplej sneak, tak jde exitnout bojovej mod a on me prestane pronasledovat a jakoby na me zapomene ... jak to funguje v realu v ramci plizeni se mezi neprateli furt nevim .. a hlavne kolik teda potrebuju ? mam to naboostit na tech 120 ??? pripada mi divny, ze by to 0-120 nefungovalo .. ze by nebyl rozdil mezi sneak ja nevim 40 a sneak 60 a sneak 80
@emxd (01.11.2021 13:17): Wow, to mi přijde jako dost divný algoritmus. Sneak jsem docela často používal, aspoň ve F2, a nikdy mi nepřišlo, že by nefungoval, ale aniž bych tu mechaniku zkoumal, tak jsem žil tím, že tma ovlivňuje úspěšnost plížení. Zřejmě má ale tma vliv jen v tom smyslu, že je tam na to nějaký perk, který ve tmě zvyšuje sneak skill (resp. v noci). Je to o to divnější, že tam ovlivňuje úspěšnost zásahu zbraní.

Ale možná je to hardwarově efektivní, což by to vysvětlovalo.
@ntz (01.11.2021 12:07): Sneak funguje aj vo vanille aj vo fixte. Fixt by na sneaku nemal meniť nič. Ten link, čo si postol je správny, máš tam aj celý algoritmus. Vo všeobecnosti nepriatelia v nejakej perióde dookola volajú funkciu, ktorá checkuje, či sa tvoja postava nachádza v ich perception range. Ak sa tvoja postava tam naozaj nachádza, enemáci ťa detegujú so 100% pravdepodobnosťou, ak sa tam nenachádzaš, tak ťa nedetegujú. Jedine čo môžeš meniť je, v akom polomere (v hexoch) sa nachádza ich perception range.

Ak si zapneš sneak, vykoná sa skill check voči 1d100, teda so sneak skillom 100 by si mal mať 100% úspešnosť pri tomto skill checku. Ak je skill check úspešný, detection range sa zmenší o 75%. Ak je neúspešný, detection range sa zmenší o 33%. Čiže aj neúspešný sneak skill check ti zníži detection range. Ďaľšie veci ktoré môžeš manipulovať na správny sneak sú:

1. PE stat, ak nepriateľom znížis PE nejakou drogou/alkoholom, klesá aj ich perception range. Vo Fallout 1 toto až tak dobre nefunguje, keďže zníženie PE alkoholom trvá iba pár minút, ale v F2 a v F2 total konverziách alkohol trvá 1 hodinu (tak isto v Et tu).
2. Facing - Sneak zozadu je efektívnejší
3. Stealth boy = detection range znížený o 50%
4. Sneak skill > 120% = detection range znížený o 1 hex (funguje iba v F2 engine, nie v F1).

Osvetlenie na sneak nemá žiadny vplyv. Ten systém je dosť deterministický, ak si mimo threat range, nebudú ťa detegovať, ak si v threat range si detegovaný so 100% pravdepodobnosťou.
dal jsem si znovu fallout ... hraju samozrejme s fixt .. funguje teda nejak ten sneak ? Nikdy driv jsem sneak nepouzival, protoze mi neprislo, ze by fungoval dobre ... da se vyguglit nekolik clanku po internetu kde kazdej tvrdi neco jineho (napr. ze tam je hardcoded 120 level viz tohle) .. jine clanky zase tvrdi, ze ve fixtu je ten sneak predelanej ze funguje dobre (lip/tak jak ma) ..

muzete mi prosim rict vase dojmy jak a jestli teda funguje ten sneak v FO (specialne s fixtem) ?
@emxd (11.10.2021 00:18): Tyjo, tak na to mám taky chuť... ale dám si chvilku pauzu - teď jsem dohrál Olympus 2207, chci dát zvona Ressurection, Fallout et tu, Nevada... musím si to dávkovat postupně a šetřit si to :)
@John Mirra (10.10.2021 22:55): Nevada je z tých TC asi najviac ambiciózna, boje idú do pozadia a do popredia sa dostáva skill systém/adventúrna zložka. Ja som to hral za jednu z predpripravených postáv a tagnuté skilly mala IIRC sneak, lockpick a steal a z traitov mala tagnuté Skilled (perk každý 4. lvl) a pohoda :)

Je to veľká TC, možno aj väčšia ako F2. Silne adventúrna. Tak trochu iné ako štandardný Fallout.
Já mám výhodu v tom, že F1 tolik nahraný nemám - rozhodně ne tolik jako dvojku... ale vlastně... F2 bych si taky s chutí projel v případě, že by tam bylo byť jen pár nových věcí :) Holt je to jedna z mých nejoblíbenějších her, které můžu hrát pořád dokola...
Ja to zrovna teraz finišujem, :). Je to fajn, ale pre mňa je pôvodná F1 über alles. Et tu by bolo zaujimavé, keby sa našiel nejaký ruský moder, čo vytvorí mutáciu/perturbáciu v štýle Heart of Fury. Niečo, čo je dostatočne vzdialené od pôvodného F1. Teraz to je tak trochu na rázcestí, jednak sa to snaží byť ako pôvodný F1, ale zároveň je to iné, pretože iný engine.
@John Mirra (10.10.2021 13:35): Par questiku je malo, zbytek jsou jen kosmeticke frobnosti :) Ja uz F1 hrat nemuzu, kdyz to rozjedu, bavi me to do prvni vesnice. Pak si zacnu vzpominat jak to presne bude dal a prestanu hrat :)

Nepatrim k tem, co hrajou za milion postav dokola a bavi je to. Trochu jim zavidim, ze si to dokazou znovu uzit, ale ja mam hot smolika :)
@Zx Atari 500 (10.10.2021 13:20)Možná si říkáte, že enginy jsou si VELMI podobné a že to skoro ani nestojí za námahu, ale to rozhodně není pravda.

Při srovnání s klasickým Fallout 1 nabízí Fallout et tu následující výhody:

01) Hra dostala mnohem vyšší HD rozlišení.

02) Současný engine je MNOHEM stabilnější, takže s pády už si nemusíte dělat starosti.

03) Je možné strkat do společníků, takže se už se nebudou plést pod nohy.

04) Když už mluvíme o společnících, tak přibyli dva noví.

05) A u společníků ještě zůstaneme, protože ti nyní mění vzhled podle nošené zbroje a dostávají i nové úrovně.

06) Přibyly dvě nové romance.

07) Bratrstvo nabízí novou operaci.

08) Obtížnost byla lépe vybalancována po vzoru F2, takže elitní mutanty už nezabijete jedinou ranou.

09) Nový a originální dopravní prostředek.

10) Některé zbraně z F2 byly přidány do hry, ale nic co by rozbilo balanc hry.

11) Spousta nových dialogů, nějaký ten nový quest a pár nových NPC.

12) Nové menu, které jsem tam dal já sám, abych nahradil dnes již zastaralý obrázek v nízké kvalitě.

13) Jako hratelná postava přibyl černoch (černoch, punkerka, zrzka) z rozšířené verze Fallout 2.

14) Obchodníci (ti technicky zdatní) vám nyní budou moci některé zbraně vylepšit.

15) Nyní během předávání věci mezi společníky vidíte svou i jejich nosnost.
Na Madbrahmíně je počeštěný Fallout et tu. Testoval jsem a zatím vše funguje. Dobrá záminka zahrát si znovu FO1 :-) Snad se teď Edvin vrhne na tu Nevadu.
Já hrál už Level verzi a to že Fallout padá bylo normální. Postupem času s digitální verzí a patchi už se to lepšilo, ale pořád jsem ukládal do různých slotů a odlišoval jsem savy mimo a v tahový systém. Pád co 20 minut asi zas tak nemrzí, když do pětí sekund jsi tam, kde ti to padlo.
Ja používam vcelku čistú bugfix verziu + sfall na nejaký bazálny quality_of_life. Ak boh dá, bude to stačiť rozbaliť do adresára s hrou. S predošlými saveami pravdepodobne nekompatibilné.

Ale keď ti to padá každých 20 minút, tak neviem. Máš to blbé :)
Mě teda jednička padala i s módem, ale asi tak o 90% méně :)
Proces by měl být - nainstalovat hru, nainstalovat FIXT mód, hrát hru.
@Cobot (27.08.2021 09:42): Človeče, možno to niekde na fórach bude zdokumentované, ale teraz som v práci a nedohľadám to.

Je to blbosť - ale očividne Bethesda urobila nejaké zmeny (resp. vrátila do pôvodného stavu) a GOG s tým nič neurobí.

Samého by ma zaujímalo, aké presne rozdiely sú tam, len viem, že tá pôvodná by mala byť stabilnejšia.
@Tarhiel (27.08.2021 08:51): Tak to je dobrá magořina řešit (před bethesda) verzi a (bethesda) verzi...

Je to někde zdokumentované? Přeci není problém porovnat dvě verze a najít rozdíly. Myslím strukturu a velikost souboru aspoň.

Každopádně stejnak se do Falloutu cpou odjakživa neofiko patche.

A mimochodem steam verze je funkční a od gog verze se podle mě nelisila. Ono já bych ten gog zas tak nepredcenoval. Někdy na to taky kašlou. Já třeba kupoval Codename: Outbreak na gogu a nejede. Rozpadají se textury a snad ani menu nefunguje.
@Bosper (27.08.2021 08:13): Dôležitá otázka: máš GOG verziu z predtým, než tie hry odkúpila Bethesda, alebo až potom?

Pár rokov dozadu odkúpila aj tie pôvodné Bethesda a pri tej príležitosti, predtým, než ich zarezali, dali ich na GOG zdarma, bolo z toho vtedy veľké haló.

O nejaký čas sa pôvodné hry na GOG objavili, ale to už neboli tie isté:

Totiž ak ich máš PO - tie verzie sú horšie, sťažujú sa na to aj ľudia na GOG, že ak si stihol kúpiť Fallout trilógiu ešte za vlastnenia Interplay (InXile?), tak tá verzia má v sebe nejaké dodatočné fixy a vraj funguje dobre + je to aj samostatná položka v backlogu, zatiaľ čo tá Bethesdácka je asi "as-is" a potrebuješ k tomu nejaké fan fixy.