Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Diskuze

@M.a.t.t. (20.06.2021 11:37): z mé strany (snad) poslední poznámka - já vnímám rozdíl mezi tím, když se normálně bavíme a ty bys mě poslal do zadku, čímž by se z diskuze stal zbytečný flame, a mezi tím, když sama diskuze začne očerňováním někoho, kdo se v podstatě ničím neprovinil a ani není přítomen aby se mohl bránit. A ačkoliv Kovarexovu prvotní reakci považuji za chybnou, lidsky ji chápu.
@Frank Underwood (20.06.2021 11:16): Áno nezhodneme, tak ako sa názorovo nezhodli vývojár Factoria s ďalším vývojárom. No skutočne si nemyslím, že keby som ti teraz napísal, aby si svoj názor strčil do zadku, že by si to bral ako chybu oboch strán. Naopak, ja by som bol ten zlý a nielen z pohľadu tvojej osoby (a úplne oprávnene).

Tak či tak, diskusia sa už poslednými príspevkami točí v kruhu a je na čase ju uzavrieť. Vďaka.
@Kunick (20.06.2021 11:21): Pasivní agresivita tam fakt není.
Je tam opatrnost. Přidáva "probably" aby nechal Kovarexovi volný prostor. Píše "it might be worth considering" a ne "you should consider" - to by bylo pasivně agresivní.
Je tam "benefit of the doubt" v uznaném předpokladu, že o té kontrovezi Kovarex neví.
Jazyk který je použitý je zřetelně jazyk který chceš použít když někoho chceš o něčem slušně upozornit.
Jediné co je lehce moralizující, je ta poslední věta, ale ta je také zřetelně projevem osobní preference.
@M.a.t.t. (20.06.2021 11:06):  nejsem si úplně jistý, zda upozornění fanouškabylo zcela nevinné. Přijde mi ze se tam dopouští spousty pasivně agresivních obratů. Ale může to být mojí neznalostí jemných nuancí angličtiny.
@M.a.t.t. (20.06.2021 11:06): Já věřím ze vývojář si je kontroverznosti Uncle Boba vědom. Jen je proste problém ze v dnešní době stačí málo aby někdo reagoval podrážděne i na slušne upozornění pokud jde o tento druh temat u kterých je poněkud vypjata atmosféra.
@Frank Underwood (20.06.2021 10:46): Bolo ti tu jasne zdôvodnené, že problém nie je v danej osobe, ktorá na niečo upozornila a to slušným spôsobom ale hneď v prvej reakcii vyvojara, ktorá bola naopak vcelku agresívna. Je úplne jedno, na ktorej strane barikády stojíš (hoci každému v tejto diskusii to bude úplne jasné), ale pokiaľ niekto nezvláda ani len základy slušne vedenej diskusie, za následnú kritiku si môže len a len sám a nie takzvaní šíritelia dobra. Tým ti chcem i slušne naznačiť, že je na čase sa posunúť ďalej od tejto témy, všetko podstatné už bolo povedané.
@Frank Underwood (20.06.2021 10:46): Žádná ostrakizace ale není přítomna. Pouze upozornění na kontroverznost Uncle Boba. A kontroverznost tam je. Kontroverze znamená "názorový spor". Nezáleží na tom jestli opodstatněný nebo ne.
Uncle Bob je kontroverzní osoba. A upozornit na to je zcela v pořádku.
Nadále předpokládáš záměr v textu kde ten záměr není přítomen. To je argumentační klam.
Je jedno jak se Kovarex snažil upřesnit svá slova, i když z toho co jsem viděl nebyla ta snaha o nic míň agresivní než jeho prvotní reakce.
A je to právě jeho agresivní reakce, která udala tón následné kritice.
Ano, skutečný zdroj problému se eventuelně ztratí a Kovarex bude kritizován víc za své názory než za své chování.
Ale je to právě to chování, které to spustilo. A to je jen a jen jeho chyba.
@Marcusss (20.06.2021 10:07): ne, prasárna je ta ostrakizace na základě..prakticky ničeho. O hitlerovi se tu opravdu nebavíme. Že článek hodnotí jakoby pozitivně je opět docela běžná taktika těchto pachatelů dobra, funguje to na zmatení lidí jako ty. A mimochodem Kovarex ten (jak jsem uznal, takticky chybný) komentář upravil a rozepsal. Ale to už pachatelé dobra ignorují, od teď je Factorio vyvíjeno odporným rightwingerem jenž bránil zlého mysogina Uncle Boba. Klasika. Dan Vávra už je mezi těmito dobráky také zcela vylhaně zapsán jako Nazi. Všechno je to stejná mentalita.
@Frank Underwood (20.06.2021 09:18): Jak jsem řekl, zcela nepodložené předpokládání záměru. V textu to není, naopak text byl zjevně upřímný a začal pozitivním ohodnocením obsahu článku. Zakládat sprostou odpověď na domnělém záměru komentáře a pak tím ještě omlouvat svoji sprostost je prasárna.


@TombSpirit (20.06.2021 09:31): Jako, určitě by bylo záhodno starat se o to aby "studenti" byli informovaní o těchto aspektech těchto "matematiků". Přinejmenším v případě, že daní "matematici" jsou stále naživu a nadále finančně profitují ze své práce (a používají tento profit k např. finanční podpoře své politiky). Tím neříkám, že by měli být tyto zdroje nějak agresivně blokovány. Ale myslím, že lidé mají právo být o takovýchto věcech být informováni a mají mít vlastní svobodu se rozhodnout o tom jestli danou osobu/korporaci chtějí finančně podporovat. Na tom není nic "cancel culture".


V případě Uncle Boba sám, z toho co jsem si přečetl, nevidím extra problém.

A osobně si ani nemyslím, že bylo špatně, ŽE Kovarex odmítnul (by(t souhlasím s tím, že disclaimer by nikoho nezabil).

Problém je ten JAK Kovarex odmítnul.

Kdyby napsal: "Chápu jak se cítíš, ale osobně si nemyslím, že Uncle Bobova politická a sociální osobnost má jakýkoli efekt na jeho technickou expertýzu. Věřím také, že mí čtenáři jsou dostatečně vzdělaní a inteligentní na to aby tyto elementy jeho osobnosti byli schopní oddělit, a aby si udělali vlastní obrázek v případě, že na téma jeho kontroverze narazí. Děkuji za upozornění, ale nemyslím, že je potřebné vzhledem k obsahu mého článku."

Tak by imho bylo vše v pohodě a veškerý následný outrage by byl nefér ze strany dalších případných komentářů.

Ale on měl potřebu říct "Vem si svoji cancel culture mentalitu a nacpi si ji do prdele.", a následky toho si zaslouží.
By mě zajímalo, jaký mají rasistické / sexisticke názory uncle Boba vliv na jeho práci / názory o vývoji SW... Kdyby Hitler / Stalin / nějaký jiný psychopat byli geniální matematici, tak u jakékoli čistě matematické diskuze budeme furt dokola řešit, kolik lidí zavraždili?

Edit: Ale je fakt, že disclaimer by nikoho nezabil, aby byli všichni happy.
@Marcusss (20.06.2021 00:55): ne. Ten Uncle Bob se totiž ničím neprovinil, a to co ten "slušný" fanoušek dělá a ty schvaluješ, je zkrátka odporná ostrakizace a snaha vyvolat pocit viny asociací. Takové to "that's a nice game you got here, shame if..". Buď opatrný než budeš psát o jeho práci, nebo..." a povídačky o tom jak ubližuje minoritám..ne. Je to zmrdství.
"First off, thanks for the insights! As a developer myself, fully agree that it's very desirable to be in a place where refactorings are encouraged.
You probably need to be a bit more careful about promoting Uncle Bob though. I believe you probably haven't heard of it yet, but while his teachings certainly have their merits, he as a person is... controversial.Here's one summary but once you start searching there's a lot more to be found.
I know I know, politics and games don't mix well, but promoting a controversial person without any reservations _is_ a political act. So it might be worth considering to add a disclaimer. His actions and words have hurt a lot of (typically) underrepresented people and I'd personally prefer to avoid more people getting hurt by promoting him."

Imho v tom co napsal není nic "cancel cultury" ani kokotského. Je slušný a pouze informuje a navrhuje.
@Frank Underwood (20.06.2021 00:06): Nesouhlas. Ten fanoušek ani nebyl nijak specificky antagonistický proti Uncle Bobovi. Vše co napsal bylo, že je to kontroverzní osoba a přidal link k více informacím. Nic víc.
Prakticky jen varoval, že nezmínit to může samo o sobě vést ke kritice.
Takže ta odpověď kterou mu vývojář dal byla řádně mimo mísu.
A nejen že byla řádně hulvátská, byla taky hodně neprofesionální.
@Marcusss (19.06.2021 23:45): přesně naopak, "fanoušek" ostrakizuje člověka jenž toho v životě dokázal nesrovnatelně víc než on a jehož jediné (domnělé) "provinění" jsou jiné názory na pár dnes v americe kontroverzních témat (například si dovolil tweetnout, že defund the police je špatná metoda řešení) a pár nekorektních vtipů (za něž se omluvil).

Každopádně s příspěvkem o Factoriu to nemá co dělat. Kovarex tuto odpornou cenzurovací kreaturu poslal do prdele právem, jakkoliv to od něj bylo takticky chybné (killing with kindness by bylo účinnější). Každopádně kokotství jako první přednesl onen fanoušek - a poté spousta dalších těchto idiotů, jež by očividně nejraději žili v Black Mirror epizodě White Christmas.
Z tohodle pohledu máš úplnou pravdu, v tom odkazu žel tahle pointa je dost upozaděná. BTW kvůli cancel kultuře bych určitě podobné výrazy pro hulváta veřejně nepsal... abys nebyl za sexistu:)
@Kunick (19.06.2021 22:35):

Osobně jsou mi jeho názory vcelku ukradené. Ale všechno co mu ten fanoušek napsal bylo víceméně "Hej tenhle člověk (Uncle Bob - Robert C. Martin) je vcelku problematická osoba, možná by se hodilo k tomu linku v tom článku přidat upozornění pro čtenáře."

Neřekl bych, že odpovědět na docela přátelské a slušné upozornění (a bylo to pouze upozornění, ne požadavek nebo vynucování) slovy: "Vem si svoji cancel culture mentalitu a nacpi si ji do prdele." je zbytečné generalizování a navážení se do US. Je to sprosté buranství proti fanouškovi, který to zamýšlel dobře. Jinými slovy kokotství.
Som si dnes zahrala asi prve 4 tutorialove scenare. Priznavam sa, hrala som to uplne ako spomalena. Pokial som si predstavila ako mam všetko do seba pekne zapojit,tak ma aj rozbolela hlava. :) Asi to chce cas a prax. V kazdom pripade mi to pride ako riadne premakana hra a paci sa mi aj ako vyzerá.
Tak už mám i těch 20 Mega obvodů. Stačilo postavit pár linek a přes noc hotovo :D ... jen teda produkce 18K obvodů za minutu vyžaduje i fakt velkou továrnu na bedny.
Tak jsem dokončil první pokus o speedrun achievement :) Vybaven několikanásobným shlédnutím světového rokerdu a zápisky kolik a jakém pořadí stavit jsem zvládnul hned několik achievementů..... resp. skoro všechny. Zbývá jen mega farma na obvody a odpálení rakety do 6 hodin. A to myslím, že jsem neměl uplně optimální mapu.

Taky přemýšlím, jestli nezvednout hře hodnocení na 100% :D
@mazar1234 (20.10.2020 22:54): myslím, že to nebylo s exploitem, jediné co bylo, tak si vypnul agresivitu u nepřátel a tak nemusel řešit obranu. Nicméně ve hře je achievement dohraj hru za 8 hodin a prý to s trochou plánování a zkušeností není problém
@mazar1234 (20.10.2020 22:35): Neváhaj! Komplexní to je jak sviňa, ale an rozdíl třeba od Dwarf Fortress je to uživatelsky příjemné. A škáluje to intuitivně. Co v daný okamžik potřebuješ tak pochopíš, a dokud Ti to stačí tak nemusíš přidávat další vrstvu.

Navíc je Demo.. vyzkoušej a udělej si názor sám. A taky podpoříš tuzemské vývojáře.
Jinak, kdyby měl někdo zájem, tak bych klidně vyzkoušel multiplayer a zkusil splnit ten achiev "Vyhraj za 8 hodin", ve víc lidech to bude snažší.
Tak v rámci hry "po dohrání" jsem začal používat osobní roboport... Hodně příjemná věcička. Díky stavení přes Shift už neřeším otravnou hlášku "Mimo dosah" :D
@Kunick (11.10.2020 17:25): Celkem už koukám 200, v tomto pokusu 73. Já akorát rozjel svoji vysněnou automatizovanou výrobu všeho, opatřenou milionem robotů :D Ale samozřejmě to strašně žere železo, tak teď navrhuju nějakej dobrej design zdi, kterej budu stavět kolem nových vzdálených dolů. Jako zastávek mám tak 20, solární pole kam oko dohlédne, nově už jadernou elektrárnu a solidní PAIN TRAIN, který jede občas na výlet do vzdálenějších oblastí rozsévat bolest a utrpení. Kupodivu je pořád co vymýšlet :D
@Steve (11.10.2020 16:24): A kolik máš nahráno hodin? Pokud to je teda už 5. pokus. Pavouka ještě vubec nemám :D Zatím jsem se obehnal megazdí, s 2, řadami laserovych věží, solární farmou na umělém ostrově - to jsem nevěděl, že na solar neutočí, a 4 zastávkami vlaku. A teda chybí mi vyzkoumat posledních cca 10 věcí (mezi nima právě ten pavouk).
@Kunick (11.10.2020 14:51): Já to samozřejmě totálně překombinoval a k raketě se ještě nedostal :D Zato si chystám solidní pavoučí armádu hehe. Jinak rozehrávat znovu asi nedoporučuju, ten začátek, hlavně když všechno poháníš uhlím, je podle mě spíš trochu opruz, jak už to znáš. Ale když už, tak si nageneruj nějaký specifický svět, nebo zkus nějaké módy. Je jich tuna a některé ti to mohou dost oživit
Tak jsem konečně odpálil raketu! Jako ještě to chce nechat chvíli uležet, ale komentář se už pomalu rýsuje. A upřímně... nevím jestli pokračovat nebo začít hrát znova a vše líp naplánovat.
@Kunick (23.08.2020 00:20): no já jsem uhelnej magnát a to je asi ten problém :D Teď svůj asi pátej play through se snažím nějak víc naplánovat. Vyhrotil jsem rychle dostatek modrých science packů abych měl vyzkoumaný základní věci a teď to rozmontuju a postavím pořádně
Na blackouty to chce oddělený sítě a napájení z akumulátorů. V realizaci hodně pomůže kombinace SHIFT+LMB na stožár, která z něj sundá vedení a vy si to můžete sdrátovat podle svýho uvážení pomocí měděnýho drátu.

Co se týče spitterů a pokročilejch potvor obecně, plamenometný věže jsou k nezaplacení :-)
Tak jsem se trochu sekl s modrými lahvičkami, ale nakonec jsem se na to vykašlal - pořádně řízl do už vytvořeného systému a najednou jde všechno líp :) Tahle hra je lepší a lepší s každým nově odemknutým prvkem.
Tak a je to v háji :D
jak jsem tušil, tak jsem do toho totalně spadnul a hraju to megalomansky :D jen jsem se dostal na hranici toho co si pamatuju, z nějaké té pravěké verze když jsem to koupil a z počátku rychly postup se zadrhává :D Asi si budu muset dát pauzu, protože kvuli tomu stojí práce
Tak já jsem happy. Sice nemám čas hrát, ale snad aspon po chvilkách do toho proniku :D ..letos už to do výzvy nacpu :D

...tak koukám na to a 10. na HC by to mohlo dát :)
Vypadá ta hra dost mile, ale po delším hraním a více a více věcí se z toho stal takovej chaos, že mě to přestalo bavit.

Na tenhle typ her nejsem.
Strašná věc, tohle. Škrabe to (do krve!) takový to svědění co zůstává po všech Settlerech, Anno, Caesarech, OpenTTD etc. Ultimátní hra zaměřená na stavbu a optimalizaci výrobních řetězců. Mám už hodně přes 100 hodin a závislost se rozhodně nesnižuje - z desktopu na mě smutně hledí netknutý věci, který jsem si koupil při releasu (DOOM, W3 ext, Overwatch), protože já prostě musim vyřešit ten problém se zásobováním bateriema a pak výpadky elektřiny při zapnutí laserovejch věží a pak............
Spolubydlící si to koupil na Steamu, tak si to zahraju a uvidím, jaké to je, zatím je hodně neodbytný, ať si to koupím taky :)
Ahoj, nad touto hrou jsem několik dní uvažoval. vyzkoušl jsem demo, které ale moc nenadchlo , ten pravý impuls přišel až po shlédnutí několika gameplays . Momentálně mám zakoupeno a hra je skvělá, hraju kampaň a napadá mne paralela s anno 2070. Peněz zatím nelituji. Factorio můžu doporučit.
tak dostatečně to reflektují i návštěvy tady na DH - cca 230 za poslední týden. Je to prostě sandbox pro lidi s technickým myšlením
Ja to hraju nakych 20h zatim a nez tu kampan, kde sem nevedel co a jak delat, tak radsi volnou hru...A tam uz neni napoveda zadna, jen postav raketu a ulet pryc myslim:) Je to silne navykova hra a hosani na tom porad pracujou...20E za to stalo. To budou snad i stovky hodin moji snecim tempem, ale pak se v tom vsem vyznat to je masakr
Vsak ted to hraje kazdej:D
@Charllize (09.03.2016 13:07): Je to rozhodně kvalitka, navíc potěší že od českých vývojářů. Jediné, co mi vadí, je trochu horší UI a ty cíle mise by také mohly být specifičtější. Jakože mi občas není úplně jasné, co že mám přesně udělat, abych misi vyhrál.