Face Off!

FaceOff!

1987
1989

Face Off! je simulátor hokeje od tvůrců Winter a Summer Challenge. Mezi herními mody hra nabízí exhibiční utkání, playoff a sezonu, ve kterých vyvrcholí bitva o Stanley Cup. Nicméně Face Off! nemá licenční práva na NHL, takže všechny týmy i hráči jsou fiktivní. Nejvíce se hra proslavila pěstními souboji vyprovokovanými po příležitostném faulu a také změnou kamery při střelbě hráče v blízkosti branky (Shot Cam view). Face Off! nabízí i multiplayer pro dva hráče ve formě kooperativního či versus modu.

Tuhle hru jsme mastili s kámošem, když jsme u našich v bytě připravovali diplomku. Vždycky jsme kus diplomky sepsali, ale stejně jsme už mysleli, že na dáme zápas proti sobě. Končilo to šílenými výsledky, protože pomalu co střela, to gól, ale zábava to byla. Samozřejmě jinak než proti lidskému protihráči už to moc nemělo cenu.

Jo, tohle je dalsi vykopavka, kterou se podle me v jistych vecech inspirovala i serie NHL. Hra sice uz i ve sve dobe nemela kdovijakou grafiku, jelikoz jste mohli hrat pouze za zeleny nebo cerveny tym. Nicmene zejmena moznostmi nastavovanim taktiky urcila, kam se virtualni hokeje v devadesatkach ubraly. Ve hre jste mohli jak michat radami, menit rozestaveni, odvolavat golmany, stridat hrace a vychutnavat si strelbu nebo bitky ve specialnim zaberu. PC speaker samozrejme v teto hre nemuze chybet, pricemz autori do hry zakomponovali i oficialni znelky, ktere jsou slyset na hokejovych zapasech dodnes. Editor jmen hracu a tymu posunul zejmena hrani hry ve dvou hracich na jednom PC na uplne jinou uroven. S kamaradem jsme si vytvorili Ceskou Extraligu. On si vzal Vsetin a ja Spartu - on hral za zelene, ja za cervene. Zabava na hodiny vystarana. Paradoxne vtipne byly i situace, kdy po bitce jeden z hracu upadl, jakoby jej prejel parni valec a posleze jej stale leziciho na zemi sudi oslova vykopal z ledu :))) A obcas se povedlo sejmout i sudiho, za coz nasledovalo okamzite oslabeni.

Bohuzel, hra po case spadla do stereotypu zejmena diky onem dvoubarevnym tymum. Pohyb hracu byl celkem usmevny, protoze se na ledu plouzili podobne jako ja ve svych zhruba deseti letech na zamrzlem rybniku. Na svoji dobu hra ale rozhodne zabavila na nekolik odpoledni. A jednalo se spolecne s Prince of Persia a Stunts o dalsi hru, kdy jste museli mit indicie pro pristup k ni. Museli jste pri spusteni hry uvest napriklad, kolik odehral jisty hrac zapasu, kolik dal jiny golu a podobne. Po trech chybnych zadanich se hra vypnula a vy jste museli zadavat znovu. Takto holt vypadaly protipiratske ochrany ve sladkych devadesatkach.

Pro: spousta taktickych moznosti, zaber pri strelbe, buly, bitky, hra ve dvou na splitscreenu, editor

Proti: po case pomerne lehke a stereotypni, pouze cerveny a zeleny tym

Face - off byl můj první sportovní simulátor a předchůdce série NHL od EA sports a já se toho tenkrát nemohl nabažit.

S týmy NHL se dala hrát jak exhibice, sezóna nebo play-off, ale zásadně jen ve dvou dresových variantách - zelená a červená. Ale naopak se daly editovat jak jména hráčů tak i týmů, takže jste si mohli vybrat svoji srdcovku. Hra byla kupodivu už tenkrát realistický ve smyslu střídání lajn, odvolávání gólmanů, perfektních bitek, vzhazování a při střelbě zblízka se dalo i zamířit ve speciálním okénku, z čehož po chvíli praxe začaly padat lehké góly.

Jinak opravdu perfektní zábava na tu dobu, to byly turnaje a souboje jako víno.

Pro: realističnost, bitky, střelba, taktiky

Proti: lehká úroveň UI

Hra nabízela mnoho možností, na svou dobu nevídaných.

Graficky ve své době neměla hra v rámci hokeje konkurenci, dnes však už samozřejmě málokoho osloví. Čím naopak hra překvapí je fakt, že obsahuje téměř všechno co novější NHLka - únava a tedy i střídání řad, odvolání brankáře, bohaté taktické změny (jednotlivé hráče šlo stavět do různých soupisek i taktických rozestavení) i osobní souboje.
Velice zajímavé byly právě souboje a střelba, které měly zvláštní obrazovku. Zvukově už to bylo horší, nicméně znělky byly opravdu skoro stejné jako slyšíme dnes. Výborný byl ingame editor kde šlo nejen měnit názvy hráčů, ale i názvy týmů(!), takže šlo z NHL udělat extraligu, mistrovství světa nebo všechno co jste chtěli...

Bohužel hra měla i několik mínusů. Menu hry je nepěkné a bez nápadu, to co však vás trkne asi víc je fakt, že proti sobě hraje furt zelený tým s červeným. Jednoduše na ostatní barvy se nedostalo, btw na NHL tým hrající v zeleném si nějak nevzpomínám...
Hráči se na hřišti motají dosti podivně, často se dostanete do brejku aniž by jste vyvinuli jakékoliv úsilí. Zároveň však brejk není nějaká zvláštní výhoda, střílíte na brankáře stejně z brejku jako z 20 metrů přes 5 hráčů pokud vyžijete in-game pohled. Střílet lze i bez přesunu do "3d pohledu", když akorát puk dloubnete k brankáři. Když jste trochu zkušenější, tak právě s tímto můžete dávat velmi lehké góly. Naopak bránit můžete s hráčem, který má pořád připravenou hokejku na krosček a kosí protivníky po řadách bez jakéhokoliv rychlostního omezení...

Hra se tak časem stává velice lehkou a stereotypní. Znovuhratelnost může výrazně zvýšit hra ve dvou hráčích.

Pro: mnoho dobrých prvků - taktické možnosti, detaily

Proti: lehká obtížnost a stereotyp, týmy stejných barev