Tulareanus: Jaký přesný význam má u vás "rozprávka"?=D Pohádka nebo dobrodružství?
Ešte nech ťa súrodenci naučia, že prirovnania sa nemajú brať doslovne a bude to fajn. :)
Tulareanus: Když máš víc mladších sourozenců, nedá se=P

Ho*no s mákem, Fable je pohádka pro malé, ale zdaleka ne nejmenší a už vůbec ne tak vypatlaná.
Say to má precízne naštudované. .)

Fable je Teletubbies rozprávkového/RPG žánru v rámci videohier.
Náhodou, ač se to nezdá, tak Telletubbis jsou velice inteligentní zábava. Pro ty, kterým je to určené, je to geniální dílko.
Aj The Longest Journey je rozprávka a nie je infantilná. Alebo Miyazakiho filmy. Alebo Hans Christian Andersen. Alebo Grimmovci...
Dobře, tak si přelož název a hodnoť podle toho. Myslím, že to vystihuje dostatečně ;-)
jezek: Uz jsem tu psal, ze jsem jednicku nehral, tak nevim jestli to tam bylo takove take nebo ne. Jinak souhlasim, pohadka to je. Ale neni pohadka jako pohadka. Klasiku jako je treba Popelka nebo Mrazik muzu, ale Fable je takove herni Z Pekla stesti. Zatimco klasika je rodinna zalezitost (splnuje to vsechny predpoklady ke kvalitnimu rodinnemu filmu, takze infantilita a hloupost jsou zastoupeny v mensi mire), dnesni pohadky jsou pouze pro deti (blboucke az beda).
Pro grafiku a "RPG" jsem Fable nikdy nevyhledával, takže souhlas s ježkem.

Kupuje z vás vůbec Fable III někdo z vás hned po vydání jako Kekelli a ježkek?? Mě dneska přišel Zaklínač 2, takže já určitě ne. Jedna průměrná konverze pro mě není od MS za léta prdění na PC dostatečnou omluvou. I bez toho Zaklínače2 si totiž vždycky vybavím hru, která by si okamžitou koupi po vydání zasluhovala více než Fable III...
Na eurogameru to dostalo 8/10. Jestli je to neovladatelné a jinak špatně konvertované, tak je to tak jak sem říkál, že to dopadne. Je mi to líto. Molyneux by měl fakt už něco pořádného udělat.
A čekal někdo něco jiného? :)

BTW docela mě zaráží, že alespoň podle screenů ve hře chybí jakékoliv dynamické stínování... A dokonce ani u postavy není nějaký stín (klidně statický kruh jako u her před 15 lety). Působí to příšerně (postavy nezapadají do prostředí).
A to je presne to, proc jsem rikal, ze mi Fable 3 naprosto nesedi. Uz kdyz vysla recenze na xboxovou verzi od Martina Bacha, ktery tomu dal 6, jsem mel velmi spatny pocit. Aniz bych tu hru sam hral, dokazal jsem si hodne zive predstavit (na zaklade uverejnenych traileru a gameplay videjek), ze to tak presne bude. Infantilni a hloupe.
jezek: No tvá tvrzení o zákulisních zdrojích a ta informace z profilu na mě zapůsobily vpravdě mocně. :D

btw. byla by sranda, kdyby nám MS nakonec snesl s Win8 Gears of War3, myslím že Kliffy by proti tomu v podstatě nic neměl, když máme i Bulletstorm. Ale to asi MS nepovolí.
2RNDr.Gunár: Docela jsi mě pobavil :D To, že dělám někde admina na nějakým fóru neznamená, že mám patent na informace :D
Nejvíce souhlasím s Natem, že fantasy mají své vlastní specifické podmínky na rozvoj apod.

Jinak bych ještě dodal, že nejsem specialista na LOTRa a delší dobu už jsem ho neviděl a nevím, jaký časový posun tam vlastně je a rozdíl technologií. Ale pořád si pamatuju ty různé hrady a technologie, které se podobají spíše středověku, než starověku, jak tu už někdo uvedl. Ale jaké je to období v tom LOTRu, to už může být věc jiná.

A už se na to vykašlete a očekávejte v klidu FABLE III jako já :-)
Drobná kulturní vložka.
Terrarchové jsou fantasy sága, která se neodehrává ve "středověku", lidé nejsou dominantní tvorové, technologický vývoj rozhodil (či právě rozhazuje) rovnováhu sil. Navíc je to docela slušně napsané.
O řád lepší odpočinkovka než Drizzt.
Walome: Jo takhle. Ono mi šlo o to, že tam je opakovaně docela jasně stanoveno, jak je to s tím, co je řekněme původnější, ale ze začátku je tam technologie asi fakt více.

Giovanni: Co máš pořád s těmi hádkami? Hádka nepramení z toho, že mají lidé různý názor. Hádka pramení z toho, že se kvůli tomu člověk vytočí. Na to, že neustále omíláš relativitu názorů, by ti trocha nadsázky při jejich konfrontaci neuškodila... ;)
Hamster: Arcanum jsem samozřejmě hrál a dostal jsem se poměrně (asi) daleko. Myslel jsem to tak, že na mě hra působila tak, že technika tam byla první, páč jí bylo více než magie. Dneska to tak na mě už nepůsobí, ale tenkrát ano.
Tulareanus-To říkám ale celou dobu aby jste nevyvolávali hádky a že na to máte kašlat.

Netvrdil jsem že LotR je středověk,psal jsem že odpovídá středověku protože většina fantasy je většinou utvořena právě podle něj,to je prostě něco jiného,tady tohle ti prostě nepomůže se z toho vykecat.Proč jsem tak psal a proč jsem to nerozepisoval je asi jasné,protože nemám náladu na hádky ani jsem o ni nestál,já se tu chci bavit o téhle hře potažmo o fantasy světech prostě o tom co k tomu patří.
Ohledně té věty-teď nevím o čem píšeš protože v mém posledním příspěvku od kterého jsem ti již dále nepsal jsem nic o krátké větě nezmiňoval.

A tyhle řeči o tvém duševním zdraví či o tom že to nemá smysl...No,prosím alespoň nepiš jako bych to vyprovokoval já.To je práce někoho jiného a víme koho.Btw-"Duševní zdraví?" To mi chceš říct, že jsi rozhozen z této neškodné disputace?
NateLogan-To je pravda,uznávám to co píšeš (koneckonců to jsem psal už i níže)..Ovšem v dnešním světě (1900-2000) to co jsem napsal platí a to proto že již existují vědecká centra (která tehdá nebyla a vědecké objevy tak měly na starosti jedinci) a ta jsou placena vládou.Během války je nutné se vyrovnat oponentům a to jde jedině za pomoci techniky,výcvik vojáků je věc důležitá ale bez lepší výbavy než má soupeř to moc nepůjde.Proto, třeba za první světové, pokročil vývoj tanků o tolik dál a za druhé ještě víc,jde prostě o to kdo bude mít lepší techniku.A kvůli tomu vlády dotovaly(dotují) ona "centra" a zadávají zakázky více než v období klidu a díky tomu se vývoj urychlil.Krásný příklad je období studené války (a to sice nebyla pravá válka) kdy se vlastně obě velmoci (USA a SSSR) "hecovaly" o to kdo bude první ve vesmíru,tím se urychlil vývoj raketového a vesmírného typu protože vlády více dotovaly ona věděcká snažení,a sice je pravda že v té době to bylo dostupné jen pro onu vládu která tím disponovala a ostatní státy z toho nic neměly ale dnes už to neplatí..A tak třeba systém který udržoval a udržuje teplotu ve skafandrech astronautů dříve dostupný jen letcům USA je dnes zdokonalen a stará je například integrován do moderních motorkářských kombinéz tak aby zajistil že ve velkém vedru bude motorkář ne jen dobře chráněn před pády ale zároveň dobře odvětrávan a chlazen aby mu nebylo vedro.Tak to prostě je.Víte,chyba byla napsat že války urychlují vývoj technologie,mnohem přesnější by bylo napsat,armády urychlují vývoj protože jsou nuceny být vždy vyrovnané či o krok napřed.
Giovanni Antonio Kekelli: Napíšeš, že nemám písať o reálnom svete a pritom pôvodne si tvrdil, že LOTR je stredovek a stredovek je reálny svet. Tak najprv porozmýšľaj nad tým čo píšeš, než začneš druhému hovoriť, čo píše zle a nesprávne. Zároveň si neuviedol jediný argument, prečo by to mal byť stredovek, len si napísal, že "lebo je to vo fantasy bežné".
Zbytočne tu zabíjam čas, keď ani nepochopíš, že tou krátkou vetou som myslel úplne prvú vetu o tom, že LOTR nemá vývoj a zároveň som to použil ako príklad na to, že je jedno či človek napíše krátku vetu alebo dlhý odstavec na to, aby s tým niekto nesúhlasil a viedla sa diskusia...

A už na to kašlem, toto bol môj posledný post ohľadom tohto, nemá to absolútne cenu, keď akákoľvek moja snaha vychádza navnivoč. Nabudúce už nebudem za žiadne výkriky do tmy pýtať argumenty, pre zachovanie vlastného zdravia...
Náhodní prizerajúci si môžu oddýchnuť, z mojej strany hotovo. :D

RNDr.: Ale neježišuj tu! :D A už principiálne nemôžeme mať pravdu všetci.
jezek: Ivan 33 let, admin na fóru Doupe *polk* to jsem si teda naběhl, nevěděl jsem, že jsi jeden z nich, promiň. :) :3 :B

Asi teda budete vědět víc. Teď je ale hlavně důležité (ať už se Fablu 1 dařilo celkově jakkoliv), aby se dařilo dobře IIIjce. Aby se MS Lionheadu přesvědčoval snadněji. Já bych třeba koupil hned, ale musel bych mít na to peníze, což momentálně nemám. :D

A Undying je tak dobrý, že ani nepotřebuje remake.
2RNDr.Gunár:A můžu vědět, co děláš? Když tak třeba do SZ. Jinak jsem kouknul na profil a tím Undyingem jsi mě dostal, gratulace k výběru ;-)
Spíš se soupeří v soutěži tvrdohlavosti o to, kdo dřív hlavou prorazí betonovou zeď :)

Vtip je v tom, že přesně analyzovat důvody a důsledky rozvoje civilizace je v podstatě nemožné. Není neobvyklé, že vývoj stagnuje stovky let (krom neodvratné evoluce a zlepšování), nebo klidně poskočí mílovými kroky kupředu během několika desetiletí.

Fantasy světy mají prostě své specifické podmínky a třeba u takového "Twleve Kingdoms" si dovedu dost dobře představit, že neprobíhal žádný závratný rozvoj po tísiciletí.
Pivo-Jj,tady jsem to ani nikdo jiný zatím nezměnil,koneckonců já to zaregistroval (tu změnu) až dnes takže jsem ani neměl čas.Ale vzhled hrdiny se samosebou měnit bude,stejně jako to bylo v Fable 1 a Fable 2 ..Takže třeba když budeš hodnej budeš mít "jakoby" andělská křídla a bude to poznat stejně jako když budeš zlej..

Btw-Taky budu hrát za dobráka..:D
RNDr. Gunár Pavel-Já se s nimi ale nechci hádat a jasně jsem jim to napsal,a ano v něčem mají pravdu ale také trvám na tom že ji mám i já.

Já tedy navrhuji aby se diskuze vrátila tam kde oni začli vyvolávat diskuze jiným směrem.A to k Fable3 a tomu že vývoj oproti jiným fantasy viditelně běží.
Kekelli, Hamster a Tulareán: Pravdu máte v podstatě všichni. To, co tvrdíte tvoří konzistentní celek a teď už se jen chytáte za slovíčka a skoro-hádáte. :D

A co se mého názoru na inspiraci pro LOTR týče - i když spor už je zjevně jinde, tak je to dost jasná inspirace obdobím středověku. Ty romány vycházejí z literární tradice romantismu a ten se inspiroval právě tímhle obdobím. :)
Tulareanus-A budeš ty v každém příspěvku psát že jsem napsal jen krátkou větu o akvaduktech?

Pokud chceš diskutovat o fantasy světě a chceš slyšet mé argumenty na něj, tak nepiš o reálném světě,ono to mate,víš?A pak,vymyšlený svět má tu "výhodu" že si ho každý může představit trochu jinak takže nějaké velké argumentace se tam použít nedají..

Giovanni: Ó ano, samozřejmě že tomu rozdílu rozumím a už naprosto chápu jak jsi to myslel. Ty jsi prostě nejprve vytvořil celou tu teorii, jak by v důsledku ohrožení a konfliktu s monstry byli lidé přirozeně tlačeni k rychlejšímu technologickému vývoji a když jsi následně přemýšlel o tom, čím to podložit, tak tě napadlo: "No jasně, vždyť ve válce je technologický vývoj rychlejší". :)
Omlouvám se, že jsem tě nařkl z něčeho takového, jako že to na tom stavíš, protože mě tehdy vůbec nenapadlo, že rozdíl mezi těmi slovy bude tak rozhodující (a případně se omlouvám, pokud se ti nelíbí "rozhodující", můžu to kdyžtak opravit na jiné).

A doufám, že tímhle neporuším zásady rozdílných názoru, nebo nedejbože nebudu vyvolávat hádku, ale stejně se musím zeptat: Pokud tě nějaké téma nezajímá a nevidíš v něm smysl, tak proč ho vnášíš do diskuze (a to navíc v podobě argumentu)? Možná to chtělo dát nějaký disclaimer, protože tvůj nezájem v ten moment znatelný nebyl.

A opět, aniž bych se pokoušel o hádku: Hlídej si prosím interpunkci. Čím jsi rozpálenější, tím hůře se po tobě čte.

NL: Tak zrovna o tom rusku se dá tvrdit něco dost podobného jako o západě. Dostali nejdrtivější dopad války a přesto byli na vlastní triko už v děvetačtyřicátém jadernou velmocí (o následných dekádách nemluvě). Jinak ale souhlas, že třeba afričani či jugoslávci si asi moc rozvoje z válek pochvalovat nebudou.
LOL, teraz mi budeš v každom príspevku hovoriť, čo je úbohé? :D

Prečo by nebolo normálne chcieť od teba argumenty ohľadom vymysleného sveta? Ten svet má svoju podobu zadefinovanú knihami a filmami, ja si myslím, že to je pôdy pre argumenty až až. Akože, to že je niečo vymyslené, neznamená, že to nemá tiež svoje pravidlá v rámci vzniknutého objektu.
Giovanni: Sakra. No, tady vidím fut toho 17., ale tak ty dva dny už možná i nějak přežiju, ale stejně....čím dřív, tím líp. Zajímalo by mě, jestli se ten vzhled hlavního hrdiny bude zase tak hodně měnit, ale asi opět půjdu za dobrého.
Tulareanus-Koukám že to s těmi akvadukty jsi napsal už potřetí..TOMU říkám ubohé..

Ano byla to nepodložená hovadina to co jsem napsal (o onom zastaveném vývoji ve světě LotR),ale to jsou všechny věci o fatasy,pokud jsi to nezaregistroval fantasy světy mají velice nepěknou tendenci být vymyšlené tedy neexistujcí,možná tě to šokuje, ale je to tak..A navíc k tomu-sám víš že je to hovadina a o hovadině a přesto ti to stojí vyprovokovat hádku.

Další důkaz toho že ty jsi nechtěl argumenty-ty jsi chtěl provokovat a povedlo se ti to,stejně jako že jsi sem zatáhl hádku o něčem o čem vůbec nebyla řeč.A pokud jsi chtěl skutečně argumenty tak nejsi normální, protože jsem se bavil o vymyšleném (neexistujcím) světě,o ničem jiném.Jen oklikou jsem se zmínil o našem světě.Ale jinak jsem psal o fantasy světech.
No a? Tie meče, luky, šípy, zbroje, mestá, budovy a oblečenie mi práve dvakrát fantasy nepripadá, pokiaľ nemajú nejaké magické vlastnosti. Fantasy sa vždy opieralo a bude opierať o reálny svet a reálne predmety, tak kde je problém?
Tulareanus-Jinak když už máš tu potřebu pořád vytahovat mou větu o tom jak jsem ti jen krátce napsal že římané neměli jen to co jsi vypsal ale třeba i akvadukty tak abych ti asi vysvětlil co jsem tím myslel,je nesmyslné čekat že by jsi to asi zpětně pochopil..Tak pro tvou informaci, napsal jsem to z dvojího důvodu.
A to konkrétně těchto
Za prvé-Aby jsi věděl že jsem to četl a ne přeskočil.A za druhé- Jsem ti nenápadně chtěl naznačit že celý tvůj výpis oné římské výzbroje byl naprosto zvytečný protože já dobře vím čím vším římané disponovali a to ne jen v té vojenské části vývoje.
A celý ten výpis co jsi psal byl nepodstatný prtože já psal o fantasy světě ( i když jsem zmínil i náš svět) a ty tu začneš vypisovat dobře známou výzbroj armády z reálného světa..
Áno, áno, strašne ma mrzí, keď niekto zadrie do diskusie nejakú ničím nepodloženú hovadinu v rámci jednej vety a ja od toho človeka chcem nejaké skutočné argumenty a podloženie a keď to nedokáže splniť, tak sa mi ešte čuduje, že som s tým nespokojný.

" na to se teprve chystám odpovědět tak nepiš blbosti že na to neodpovídám-měl jsi to nejdelší tak to trvá." // nebolo myslené na posledný post, ale všeobecne na moje skoršie posty, na celý odstavec so starovekom a rimanmi si napísal len, že "mali aj akvadukty". tak mi vážne prepáč, že s takými odpoveďami sa neuspokojím

Pivo-Btw:Zahlédl jsem že u nás (a asi i jinde) se trochu posunulo datum vydání a to na 19.května (z 17.května) takže to není nijak markantní.
Tulareanus-Ten kdo to psal jsi byl ty a na to se teprve chystám odpovědět tak nepiš blbosti že na to neodpovídám-měl jsi to nejdelší tak to trvá.
Vůbec není pravda co píšeš,doopravdy jde o to že ty jsi začal celou tuhle diskuzi o naprosté hovadině,málem jsi se zbláznil z toho co jsem napsal a měl jsi potřebu sem jít a řešit takové s prominutím hlouposti.Vzpamatuj se,já tu psal o vývoji VYMYŠLENÉHO světa.Psal jsem že mě vadí že většina z nich se technologicky nevyvíjí a jako doklad jsem dal pána prstenů.A ty sem začneš psát o našem světě a natáhneš sem diskuzi doslova mimo věc.

A o ubohosti laskavě pomlč protože pokud není ubohé VYVOLÁVAT hádku kvůli doslova jedné větičce a to větě která jedná o něčem jako je vymyšlený svět tak už nevím..
Vy byste z těch vašich domněnek a teorií za chvíli mohli udělat nějakou rozsáhlou filosofickovědeckou práci :-)

Dohadování o ničem, prostě to je, tak jak to je, o zbytku se dá pouze spekulovat. Sakra, ať už to vyjde, gameplay videa vypadají luxusně.
To nie je o chytaní za slovo, to je o tom, že 1.logiky je chybná 2.zcela sa vyhýbaš komentovaniu a argumentácie na tie segmenty diskusie, kde to stojí proti tvojim teóriam a nemáš tam ako argumentovať.... a vo výsledku si točíš stále len o tom istom.
Najprv napíšeš "za období válek se technologický vývoj posouvá rychleji než za období klidu (tedy v reálném světě to platí poměrně dobře stačí se koukout na období 2.světové jak se vývoj díky ní v technice posunul)" potom ti ľudia povedia, že o iných vojnách sa to vôbec nedá povedať, na to ty nereaguješ pochopiteľne, lebo ti to tvoju teóriu podkopová, ale miesto toho napíšeš, že si nenapísal, že to ide do nebeských výšin...tak si vyber, pretože strúhadlo na syr je tiež vynález a tiež to nie je nič z nebeských výšin. A keď ti ja napíšem, že takú techniku používali už rímania, tak napíšeš len, že mali aj akvadukty, ak toto nie je úbohé, tak neviem čo už...
Hamster-Ano dokládám to tím,to je rozdíl než kdybych to celé na tom stavěl,víš?A tvou "pointu" jsem neignoroval,přečetl jsem ji a vzal na vědomí,dokonce jsem i na to odepsal a to že tobě to nestačí není moje věc.Nevím co bys chtěl,ty také neodepisuješ na vše co jsem já napsal.Tohle téma mě osobně mnoho nezajímá a tak na to odpovídám krátce,to naprosto stačí-to co mě zajímá je diskuze o téhle hře a maximálně o vývoji a nevývoji těch fantasy světů protože to je zajímavější a pořád "smysluplnější"-a jistě promineš když to řeknu na rovinu- než se tu s tebou hádat jen kvůli tomu že ty máš zrovna náladu na hádky s lidmi se kterými nesouhlasíš.
NateLogan-Ano to záleží, ale nepokládal jsem za nutné to v diskuzi tak moc rozepisovat protože je to logické,a za druhé -nechtěl jsem o tom psát protože by to bylo na dlouho a kdybych tu měl popsat všechny "elementy" které mají vliv na to zda bude vývoj větší či menší byli bychom tu do zítra a popravdě asi nikdy bych neskončil (vždycky to totiž něco ovlivňuje, takže i kdybych tu vypsal tohle co jsi psal stejně by se našel někdo který by zas přidal něco dalšího a tvrdil by nemám pravdu protože neberu v potaz rpáve to co vypsal on-ale to už bych tu kvůli vám musel pomalu vypisovat i to že záleží na zdravotním stavu onoho vědce a jeho psychickém rozpoložení.Prostě kravina)..
Předně- bavíme se tu o hře,ne o reálném světě,to až teď pár "nespokojenců" s mým krátkým popiskem proč se mě svět Fable líbí sem zatahuje nepodstatné debaty na téma jak to je a snaží se tu vyvolat hádku.

Když ale odpovím na to co jsi psal dále-
Důležité je a ty si to uvědom že já tu nepíšu o rozvoji pro jednu stranu (jeden stát),já tu píšu o rozvoji techniky pro celý svět (tedy beru všechny země světa v potaz).Takže žádné přemítání nad technologickými předpoklady o kterých jsi ty psal nebo stavem ekonomiky tu nemá co dělat a to znova zdůrazňuji- protože já tu nemluvím o jedincích ale celku.
Také jinak-Ano třeba v onom Rusku asi mnoho šancí na vývoj třeba nebyl ale vzhledem k tomu že já píšu o vývoji techniky ve světě a nemyslím tím jeden stát ale celý svět tak tyhle věci nemusím brát v potaz,koneckonců z technických .Takže i když rusko zrovna vývoj nemá tak USA nebo kdekoli jinde vývoj stále běží.A s odvoláním na vše co jsem vypsal výše v této zprávě bylo období světové války 1 a světové války 2 pro lidstvo (tedy celek) obdobím nejvýraznějšího technologického pokroku a to ze zcela zřejmého důvodu.

A ještě bych dodal že jsem nikde nepsal že válka vystřelí rychlost vývoje do nějakých nebeských výšin,napsal jsem jen že během období války běžně dochází k urychlení vývoje technologií-A samosebou že myslím vývoj celkový,ne pro jednotlivé státy-třeba Němci za druhé světové silně urychlili a posunuli vývoj raket (například) ale dnes z toho netěží jen oni ale celý svět a to včetně Ruska které bylo za druhé světové a po ní tak "vyčerpané" a jeho vlastní vývoj moc velký nebyl.

Btw-Pravdou také je že jsem nečekal že jsou tu jedinci co mají potřebu chytat za slovo a využívat každičkého místa které jsem nepopsal nějak podrobněji.Či jedinci co tu chtějí vyvolávat diskuze zcela mimo téma jen proto že člověk ve větě o hře zmíní nějakou věc jako je třeba to že v Pán Prstenů nebyl technologický vývoj.To je vše co bych napsal k tvému příspěvku.
Mohl by mi někdo stručně vysvětli o čem tu vlastně točíte? *jí popcorn*
Říct, že válka vždy vystřelí rychlost vývoje do nebeských výšin, je poměrně velká blbost. Silně záleží na stavu ekonomiky, době trvání a rozsahu války a na technologických předpokladech.

Válka, v níž bojují ekonomicky zrujnované státy, moc technického rozvoje nepřinese (viz třeba Rusko v WW2). A delší války mají tendenci státy v ní zapojené ekonomicky zrujnovat.
Giovanni Antonio Kekelli: Teraz neviem či si to tak rýchlo preletel očami alebo nepochopil čo som tým chcel napísať...že v samotnej LOTR trilógii nemáš nikde napísané ako presne to bolo technologicky pred samotnými príbehmi tých kníh!!! Tak ako môžeš tvrdiť, že tam neprešiel žiaden vývoj?
A čo všetky tie ostatné vojny pred priemyselnou revolúciou ako spomína Hamster? Vieš koľko vojen bolo len po BC? Ako to, že sa nejak markantne neposunul vývoj po 100ročnej anglicko-francúzskej vojne? :d Však mali vojenského času až až.

Pri tej mágii a fantasy zabúdaš na fakt, že i tých pár magických jedincov a množstvo tvorov mohlo spôsobiť, že tvoje zbrane a technológie sú voči nim neúčinné. Zároveň ak ti drak chodí páliť úrodu a kradnúť dobytok, tak tiež asi nebudeš mať priveľké zdroje na vynaliezanie. To isté ak ti karavany s železnou rudou a spol. prepadávajú orkovia, banditi, goblini, minotauri/whatever... to, že majú ľudia potreby v čase sváru na objavenie riešenia, im to riešenie neponúkne. Si zober aké skvelé technológie máme teraz a stále pritom nie je kompletne poprebádané centrum strednej afriky, celá Novoguinejská džungla alebo kompletne amazonský prales alebo tichomorské malé ostrovy.

"Btw-římané neměli jen ty zbraně ale třeba i akvadukty :D.." to je všetko čo mi napíšeš k tomu, že rimania mali technológie, ktoré sú pre teba možno stredovekom?

"A pak,vě většině fantasy (nenapadá mě žádná kde by tomu tak nebylo) je lidstvo stejně "vládnoucí" rasou.." // len preto, že sú tie príbehy písané z pohľadu ľudstva väčšinou, neznamená, že elfovia, trpaslíci a iné roztodivnosti sú tam len do počtu. :D

"ty světy odpovídají středověku" // konkrétne, kde? čím? väčšinou sú tie svety mnohokrát mixnuté starovekom, stredovekom i novovekom, nikde nemáš napísané, že typické fantasy = stredovek a nič viac. Nehovoriac o urban fantasy, odohrávajúce sa cca v prítomnosti.
Ty jsi fakt neskutečný. Na poučce to "nestavíš", ty to tím pouze "dokládáš" a pointu mého odstavce o ww2 jsi úplně ignoroval a jen jsi to předrmolil (hlavně že už teď vím, k čemu jsou počítače)...