EAW je super věc. Hrozná škoda že to má tak obstarožní grafiku. Každopádně atmosféru to má skvělou i po těch letech.
@Richmond (24.08.2020 21:50): já měl pár let zpět ještě lepší kombinaci: Fujitsu-Siemens P17-2 (SPVA) 1280x1024.
Naštěstí na 19" 5:4 LCD je i těch 640*480 v pohodě. Na hry z roku 1998-2002 je 19" 1600*1200 v pohodě, protože hry to téměř všechny podporují. Tenkrát nedostižné rozlišení o jakém se mi ani nesnilo.
@Rapier (21.04.2020 12:52): no vzdyt ano , ja prave mam doma 19" crt 1600x1200 coz je dvojnasobek resp. 4nasobek 800x600 . a proto me pak sralo u fhd ze sem nemohl dat u starych her max rozliseni protoze na vysku to melo max 1080 , takze sem schanel takovej monitor kterej ma na vysku 1200 . 1600x1200 je porad lepsi nez 1280x1024 :)
@mrazikcomp (21.04.2020 10:55): chápu ale rozdíl jsem v tom, že v době kdy tyto hry vyšly bylo spíše standardem 5:4.

Pokud hra samozřejmě nativně podporuje Tebou zmíněná rozlišení, a máš v tom poměru LCD je to asi plus, nezapomeň ale, že v době kdy ty hry vyšli lidé doma měli 14"-17" CRT, zcela výjimečně měl někdo 19" CRT a vše to bylo 5:4. Podle mého názoru jsou ty hry optimalizované na 5:4, nikoliv wide-screen. Já si také mohu EAW nebo cokoliv jiného spustit v rozlišení co zmiňuješ, a také jsem to zkoušel, ale nebyl jsem spokojen.

Podobné to je třeba i s Colin McRay Rally 2. Jde nastavit Full HD ale to auto na FullHD vypadá proporčně divně.

5:4 rozlišení okolo 640*480-800*600 většině těch starých simulátorů prospívá lépe. Ostatně to zjistíš v okamžiku kdy si EAW zkusíš. :)

EDIT: tak zrovna EAW hraji v 1024*768 což je stále 5:4. Myslel jsem že tam mám 800x600.
@mrazikcomp (21.04.2020 07:53): tak já mám starší 23" Fujitsu Siemens P23T-6 IPS 8 bit s max. rozlišením 1920x1080. Když zvolím na LCD v menu zachovat poměr stran, tak mám originál. EAW nejspíš může běhat pod Windows 10 proč ne, nezkoušel jsem to.

U EAW je potíž v tom, že ty budíky ve Full HD rozlišení, nebo jakémkoliv vyšším rozlišení vypadají příliš prťavé a jsou obecne špatně čitelné. Raději jsem se vrátil k 800x600.
@Rapier (08.04.2020 15:54): proto sem si poridil 24" 1920x1200 monitor a pritahnu si z chalupy pentium 233MMX , takze pomer bude ok pri 1600x1200 , uvidime jak na tom bude cteni pristroju :) u viea na YT jsem nasel komentar ze to beha i pod desitkama, ovsem na odkazu byly uz jen prazdny stranky
V rámci nostalgické vlny jsem rozjel všechny opomíjené letecké simulátory včetně svého času, spolu s Jane's Combat Simulations: WWII Fighters, velmi pravděpodobně nejlepší WW2 letecké simulátory, min. do vydání prvního dílu série IL-2 Sturmovik.

Docela mě pobavil nápis Stunning 256 bit colors v menu hry. :) No nevím, tak možná ohromující v roce 95-96 ale v době vydání (98) mělo EAW už tak trochu zastaralou grafiku, obzvláště pokud titul porovnám s Jane's WW2 Fighters.

Hra podporuje jak D3D, tak pochopitelně nechybí Glide. Oboje jede bez problému pod 32 bit Windows XP. HAT kloubouček na joysticku jsem musel manuálně namapovat v ini souboru. EAW jsem kdysi dávno pochopitelně zkoušel ale WW2 nikdy nebyl můj šálek kávy (podobně jako WW1), ovšem to platilo jen do vydání prvního IL-2 Sturmovik.

Zpětně musím uznat že EAW vypadá docela hezky, má výborné kampaně a ten pocit když člověk v Me-262 útočí s rychlostí přes 500 km/h na formace Liberátorů doprovázené Spitfiry je bombovní. Hned jsem sundal ve dvou průletech 4 bombardéry, ty ovšem ukončily můj nálet poškozením směrovky....

Je docela problém číst budíky (neostré, špatně čitelné) v rozlišení 640*480 na FullHD 24" LCD. I při zachování poměru stran je rozlišení mizerné.

A málem bych zapomněl. Létám to pochopitelně na realictic nastavení všeho, se švalbinou jsem se dvakrát dostal do vývrtky, kterou jsem měl posléze velký problém vybrat. :) Za mě palec nahoru!