Já si osobně myslím, že je to skvělý způsob, jak hry alespoň okrajově představit nehráčům, ale třeba právě lidem, kteří rádi rozhlas, dramatizace nebo audioknihy. Jako interaktivní rozhlasová hra funguje Důkaz 111 solidně, i když trochu ustupuje tomu, aby alespoň částečně fungoval jako hra. Definice (video)hry je pak na každém, přece jen je to trochu složitější a leckdo to vnímá jinak.

Když o tom teď tak přemýšlím... Podle mě je vhodné Důkaz 111 přirovnat například k Hidden Agenda – není to interaktivní rozhlasová hra, ale interaktivní film, čili splňuje požadavky videa, ale v podstatě funguje podobně (jen tedy nabízí i hru pro více hráčů) a vlastně též nabízí dabing.

Proč mě to teď napadlo... Poslední týden neslyším doma nic jiného, než zda si to zase zahrajeme (a pak že ten dabing k ničemu není, podařilo se mi tím trochu vysvětlit hry a proč hraju, bez toho bych k tomu rodinu nikdy nedokopala) – tak si říkám, že bych mohla doporučit i Důkaz 111, heh.

Ale jak už jsem zmínila, Důkaz je primárně audiohrou, čili zařadit herní mechanismy, které by nemohly být řešeny pouze zvukem a ovládáním poslepu, by bylo nevhodné. A kdo to poslepu nezkoušel, tak doporučuju, je zajímavé soustředit se pouze na hlasy a svá gesta (ještě lépe to ale fungovalo v Šachové hře, protože tam namluvené volby tolik nenarušovaly celek).
@Dan9K (30.12.2022 21:23): přesně tak.

Spíš jsem to z okruhu svých známých doporučoval posluchačům audioknih jako audioknihu, kterou můžou ovlivňovat. Než vyloženě hráčům.

Známým takhle utekla cesta na Moravu, kdy to poslouchala v autě celá rodina a pak se rozhodovali společně, jak budou postupovat..
@Sasakr (29.12.2022 12:34):  jak píše veselykralicek, tak mám poměrně dost kamarádů a známých nevidomých a právě jsem jim tuto hru doporučoval, kdyby tam dali jakoukoliv minihru, tak by to tím narušili.

Musíš to brát prostě jako interkativní příběh, ne vyloženě hru. Je to vlastně úplně stejné, jako interaktivní filmy, které tu jsou také, například Late Shift nebo She Sees Red, akorát jen jako audio. Není to hra v pravém slova smyslu.

Prostě chceš něco, co to není. Možná by ti spíš vyhovoval žánr vizuální román.
@Sasakr (29.12.2022 12:34): nevím, mně to fakt sedlo, ale opravdu jsem k tomu přistupoval jako ke hře pro slepé, což mají i v nějakých těch promo materiálech. A na začátku to i říkají - vezměte si sluchátka, zavřete oči. Já teda hrál při procházce s kočárkem v zimě za tmy, kdy jsem měl sluchátka a ruku v kapse v bundě, takže jsem na displej ani neviděl a bylo to super.

Bohužel se stejným zájmem stažena i Šachová hra a ta teda velké zklamání. Jako chápu, že to bylo asi levnější a jednodušší, ale zapojení hráče nula, gamifikační prvky v podstatě taky nula a ani příběh jako takový mě příliš nebral.

Doufám, že časem přijde něco jako Důkaz 111, právě.
@Sasakr (29.12.2022 12:34): Tak cokoli na displeji by v podstatě narušilo koncept audiohry a přístupnosti. Nicméně interakce ve smyslu voleb se mi jeví jako herní prvek, který tu rozhlasovou hru na (video)hru povýší, jen bez toho videa. Ale ano, jinak souhlasím, já sama oba projekty od Play By Ears označuji za interaktivní rozhlasová dramata. A proto se mi vlastně i tak moc líbí, když to tak vezmu. Každopádně v tom případě nevím, zda je vhodné „hrát“ pak i Šachovou hru, to je podle mě ještě méně hra.
Moc nevím, co na tom hodnotit. Klasická rozhlasová hra, jen s možnostmi vybrat si ten či onen dialog. Chápu, že to má být play by ears, ale za sebe bych ocenil alespoň volitelně i něco ke koukání či nějakou minimální možnou interakci, puzzly nebo něco na displeji. Takhle je to fakt jen jak rozhlasová hra, co jsem kdysi poslouchával na ČRo 2 a 3.
Ok, díky za typy. Zkusím tedy se sluchátky, zrovna mám nové.

A nebo až budu mít od kolegy půjčený auto s ACC a držením v pruhu. Tam to fakt zásah moc často nepotřebuje :-D
@Sasakr (18.02.2022 20:05): Já to poslouchal v autě, ale měl jsem ho zastavené :-)
Radši bych to nedoporučoval. Buď se budeš soustředit na provoz a ze hry budeš mít prd, nebo se budeš soustředit na hru a bude z tebe (nebo i zněkoho jiného) prd :-)
Ale třeba je to jen můj problém, poslouchal jsem v autě dvě audioknihy a když jsem dojel, tak jsem si nemohl vzpomenout třeba vůbec na nic, takže jsem to musel poslouchat pak znova. (je fakt, že na dálnici je to asi víc v pohodě, já to poslouchal v Praze)
Kolik interakce to vyžaduje? Umíte si představit hrát to při nějakém dálničním přesunu?
Atmosféra i technická kvalita hra je excelentní. Děj mi trochu nedával smysl, ale celkově vzato jsem si poslechohraní dost užil. Dohráno dvakrát a zvažuji třetí pokus, protože mě zajímají ještě dvě nevyzkoušené cesty.

Hra je na Androidu dostupná jako demo a asi po půl hodině se nabídne nákup plné verze za 99 Kč. Tohle není směrem k zákazníkovi moc dobře komunikováno, což způsobilo řadu negativních recenzí v Google play.
Já akorát oplakávám to, že není v plánu PC verze... Přece jen k mobilu nemám žádná extra sluchátka, ale zrovna tady cítím tu potřebu si zvuk vychutnat, což na mobilu jindy moc neřeším, není co. Tohle rozhodnutí mě vážně mrzí.
@Pluto (09.12.2020 13:36): Jo, mě se to taky opravdu líbilo - a je tam znát srdíčko i produkční kvality. Určitě si to nech na lepší časy, není to přeci jen nic extra dlouhého ale o to víc zábavného :)
@Honzek (komentář): Tohle je první regulerní mobilní hra, kterou jsem si do telefonu nainstaloval. Zatím jsem zkusil jen kousek kvůli článku, ale zaujalo mě to a nechávám si to tam k zahrání, až nastane ten správný čas (třeba někde v letadle).