To nemám tušení, ale je to anglickej originál a nepředpokládám, že by byl chudší než českej.Ale i kdyby jo - já příručku nepotřebuju : ).
Paul: A budeš u toho mít tu Game Guide (nebo jak se to sakra píše)? Jinak překlad - to převážný důvod, proč tu lidičky ještě nakupujou hry.
Právě jsem na zavvi.com objednal Dragon Age za 450Kč, a NFS Shift za tu samou cenu.A Borderlands také odtamtud, také za tuto cenu, přijdou zítra.Nakupovat nové hry u nás je skutečně nesmysl : ).
Já koupil Mass Effect novej na game.co.uk za 350 před rokem (v prosinci) a nedávno stál na steamu snad 200 nebo kolik, nevím co byste chtěli : )
7c: Vždyť cena ME už několikrát klesla, včetně super slev na Steamu :D. A ta parodie na čínu... Mě to rozhodně přišlo lepší jak nějaké tuctové fantasy (DA), kterých tu pobíhají mraky a všechny jsou jako přes kopírák a najít mezi nimi (pro mě) nějaké zajímavé kousky je fakt umění.
Myslel jsem ME :) Heh.

JE - pro mě právě ta parodie na Čínu výsledný efekt dost pokazila. Soubojový systém měl potenciál (na papíře) - ve výsledku to bylo dost nepovedené.
Cobra: Všechny hry od Bioware jsou víceméně jako přes kopírák. Jen mají jiný setting a jiný soubojový systém a systém vývoje postavy. Jade Empire je pravděpodobně ta nejhorší, byť ji hodně zachraňuje právě odlišné prostředí.

A tím MA myslel DA, ne ME :P
Mě se na Jade Empire líbí, že vybočuje z řady "her přes kopírák" a klasických západních fantasy - je zasazený do zajímavýho netradičního prostředí, má trochu bojovkový soubojový systém... Moc nechápu, proč se v DA vrátili zase ke klikacímu systému... Pravda, JE má svoje mouchy (třeba špatně pochopitelný systém skillů) a spousta prvků je shodných s ostatními Bioware hrami, ale u mě vede přinejmenším před NWN :-)

MA? Myslíš ME ne? :-)
"Jade Empire je z nich nejlepší..."
Podle mě jde o nejhorší věc, co BioWare vyplodili - a hlavní důvod, proč se zatím vyhýbám MA (no, ale ok, jakmile cena klesne, tak ho zkusím - horší než JE být nemůže, pokud ano, tak tu alespoň bude to překvapení :)

U JE mi ani nevadil tak ten stereotyp (prokecávací kolečko s ovečkami, stejné questy, stejné dialogy, úkoly a zápletky jako už od KotORu), ale hlavně mizerně řešené souboje a vesměs nezábavný vývoj postavy. To první bych překousl, záleží mi hlavně na tom druhém (ale zase na druhou stranu ta první věc se lépe kritizuje).

Tj. pokud je DA po stránce bojů a vývoje postavy dobrý (což jak jsem četl je), za pokus stojí (někdy v budoucnu).

Paul: S některými jeho hodnoceními a recenzemi už jsem se setkal - náš vkus je rozdílný, řekl bych.
U mě je nejlepší BioWare hra KotOR... Kéž by BW udělalo nějakou non-fantasy hru podobného kalibru (ME na to měl, škoda těch tupých soubojů a pár dalších drobností).
jade empire ale neni tak dobry , jinak uz mi hodne vadi absence dobry/zly ve hrach , neco kde to skutecne vidite , mass effect to mel ale porad to neni ono (kotor)..
jinak mi taky vadi ze kdyz jsou 2 moznosti jak konflikt vyresit vzdycky je tam treti vyhodna pro obe strany ... ale proc ? ja chci poradne huste rozhodnuti ktere me budou provazet po celou hru- snad bude DA2 co novinek tak rozsahly jako ME2
Dragon Age nie je lepsie nez ostatne hry od Bioware, Dragon Age je rovnako dobry ako vsetky hry od Bioware. A to bud vam ten styl sedi a poviete (napisete), ze ste posledne roky nehrali lepsiu RPG hru. Alebo vam ten styl nesedi a v tom pripade budete hladat na hre vsetko, co vam na Bioware nesedi a najdete to tam.

Za tie hodiny zabavy nelutujem ani jedno euro, ktore som za zberatelsku ediciu dal. Nelutujem jedineho centu a imho je to velmi vydarena hra (a to uz nehovorim o pomere ceny a dlzky hrania). Bez chyb nie je, ale ani Drakensang si ma neziskal tak ako Dragon Age. Poviete si, chlapec ma rad Bioware stereotyp, a nech! Tak mam :-) Niekedy to moze byt najlepsia vec. Ani na sekundu som sa nenudil, nedopadol ma ziaden stereotyp. A urcite si tu hru dam znova, mozno trochu inak a mozno uplne rovnako...presne ako za cias Baldur's Gate.
Dík za vysvětlení.Tak jak jsi to napsal mi to moc smysl nedávalo, protože přeci nevíš nakolik má on stejný vkus jako ty, nebo ano? Takže napsat "Čili jeho hodnocení má pro mě většinou hodnotu, když ho neguji" mi přišlo zvláštní.(ale pokud sis před napsáním toho postu jeho dojmy projel a zjistil že se s ním ve většině názorech rozcházíš, beru to zpět).

Já osobně taky nepovažuju u recenzenta za nejdůležitější kolik her dohrál, ale rozhodně mám tendenci věřit víc člověku, který dohrál všechna důležitá RPG vydaná v posledních 15 letech, než člověku který hrál tři RPG a o každém novějším píše že je lepší než to předchozí (aneb jak napsal trochu nepatřičně Cobra, hulánovy megabláboly).

Jinak mě recenze moc taky nezajímaj, víc dám na soukromej názor ostatních hráčů (proto ostatně lezu sem), a jedním z nich je i Dave, komplet neprofesionální hráč kterej o svejch herních zážitcích rád píše.
Paul: Tím jsem chtěl říci, že kvalitu recenze - a její výpovědní hodnoty pro mě - nezakládám na tom, kolik tisíců her recenzent dohrál. To, že pro tebe to je důležité tady nekritizuji, mluvím o svém pohledu.

A myslím, že tohle platí obecně - ideální recenze je pro mě taková, kterou napsal člověk, jehož vkus a preference znám a v ideálním případě se shodují s mými (teď nezmiňuji "věcnou" stranu recenze - popis faktů).

Na druhou stranu už mě recenze her v dnešní době přestaly zajímat - občas nějakoou prolétnu, ale spíš kvůli technickým informacím (ochrany, chyby, patche, atd.). Tak nějak jsem v době 10/10 inflačních hodnocení a nicneříkajících výkřiků nebo naopak strohých popisů ztratil iluze o té pro mě kdysi tak zábavné literární formě (eh, taky z těch výrazů nejsem na větvi, ale nějak jsem zdegeneroval a dochází mi slovíčka).
Kubulus: Ano, to dělaj, a stavím se k nim úplně stejně :-)

Oni si chlapci často pletou slova "dohrané" a "hrané", nad tím bych se vůbec nepozastavoval :-)
tisíce dohraných her? ani ten největší Mick The fuckin´ Mage nemá dohraných tisíc her!!
Cobra: Tohle ale bohužel dělaj i poměrně seriózní zpravodajské servery. U nich to pak smrdí tuplem.
Dneska má za sebou každý stovky možná i tisíce her, o fundovanosti názoru to nic nevypovídá :-) Takovýhle recenze, kde nejsou nedostatky zahrnuté do výsledného hodnocení (slovního i číselného), nemají žádnou vypovídací hodnotu.
Je teda pravda, že na to že jde o člověka, jež za sebou má už stovky (možná i tisíce) dohraných her, tak se z DA staví na hlavu jako kdyby to byla jeho první hra. Ale jak říkám, je to jeho názor ;-)
Paul: Jsem spíš chtěl naznačit, že chyba bude v tobě a ne v 7c ;-) Předpokládám, že tím chtěl říct, že pokud dá Dave hře 10 bodů, jeho ta hra nebude bavit a naopak :-)

Napadá mě jedno relativně inovativní a originální RPG, které je přinejmenším stejně dobré jako Planescape možná v něčem i o něco lepší. Diablo 2... :D Ne, myslel jsem VtM: Bloodlines. Nebo třeba Arx Fatalis... A určitě bych si vzpomněl ještě na další :-)
Náhodou ten článek není tak špatný. Sice na to má autor uplně odlišný názor než já, ale to už je jeho věc :-)
Cobra - tak mi to místo opájení se svojí vyjímečnou inteligencí vysvětli : )

Jinak ať si kdo chce co chce říká, dokud si to sám nezahraju, nebudu to ani oslavovat, ani zatracovat, ale zvědavej jsem každopádně.Teď mě ale uchvacuje svět Risenu : ).

"No to je hodně smutný :-) A navíc to není pravda..." - pro někoho ano, pro někoho ne.
Nemluvím jen o Daveovi, mám kolegu kamaráda blázna do RPG v práci, jehož favourite game ever je Torment (dohrál ho 4krát a když jsem nedávno Torment hrál, tak jsme se o něm pořád bavili) a jenž si DA po zahrání pirátský verze koupil v Collector's Edici a taky ho považuje za asi nejlepší RPG od Tormentu.
Paul: Pro všechny ne, já to pochopil :-)
7c: Zase to nesmíš brát až tak extrémně :-) DA rozhodně stojí za zahrání a to jsem velmi výrazný DA skeptik ;-)
Moc to rozebíráte.Prostě napsal (nadneseně) že si myslí, že je Dragon Age nejlepším RPG od Tormentu.Pro mě je ten názor hodnotnej, pro vás ne, ok.Každopádně to ve mně zvědavost na DA vzbudilo.

7c - budeš to muset vysvětlit pro nás ne7c, protože fakt nechápu cos tím příspěvkem myslel.To že odehrál stovky her znamená že jeho názor a hodnocení je u všech stejné?wtf
"Jinak Dave má odehráno stovky, možná tisíce her"
Je to možné, ale u drtivé většiny her, které jsem hrál já, je můj názor a hodnocení dost odlišné. Čili jeho hodnocení má pro mě většinou hodnotu, když ho neguji - tj. z jeho "recenze" pro mě plyne, že Dragon Age je odpad :)

A také - mně osobně záleží spíše na kvalitě, než na kvantitě .-)
Paul: někdo, kdo se prohlašuje za elitáře - nejhrubšího zrna (TM) - a následně je schopný vyplodit větu, jejíž tvrzení je vraždou logiky, je pro mě idiot. To už se může za elitáře prohlašovat opravdu kdokoli.

Zvláštní, měl jsem za to, že je celkem v pohodě. Ale jsem rád, že si aspoň nelže do kapsy, frajer jeden.

edit: jinak pro mě určitě jeho názor relevantní není - čert vem zkušenosti, sotva můžu považovat za relevantní názor někoho s jeho slohem a myšlením. A nic proti nadšeným a nekritickým ohlasům, ale i ty by měly mít jakousi úroveň. Tenhle nemá.
A první věta před oním prohlášením je:
"Nyní napíši něco, čeho možná budu litovat, jelikož jde o elitářství nejhrubšího zrna. Ale já to tak prostě cítím, nebudu si lhát do kapsy."

Jinak Dave má odehráno stovky, možná tisíce her na snad všech myslitelnejch platformách - jeho názor je pro mě mnohem relevantnější než názor 99% recenzentů, ač se s ním samozřejmě taky často neshodnu.
Heh, ten citovaný úryvek je opravdu megablábol (a ani jako ironie by to nebylo nic moc); "kdokoli tvrdí... je člověk bez názoru" WTF?
Každej normální člověk musí vidět, že si to 40 % nezaslouží :-) To je vidět už jen z první kapitoly :-) Ale normálních je tu v poměru k náhodným hodnotícím poměrně málo :-)
Garret: Spíš jsem to sem hodil jako takovou zajímavost :) z části s tim totiž souhlasim, protože jak napsal jeden muj kamarád tak dát DA 40% to je kacířství, ale dát mu 100% taky, takže to vyjde na stejno :D:D.
Jsem to nechtěl psát tak na plnou hubu :D Lituju lidi, kteří nikdy nehráli lepší hru než DA...
MIG: Bez mozku je ten, co psal ten text. Nechápu, proč sem takový blábol postuješ...
Projížděl jsem tak net a tohle jsem našel v jedné recenzi, která dala dragon age 10/10.

"Kdokoli tvrdí o Dragon Age cokoli špatného, je člověk bez vkusu, bez názoru, bez zkušeností a bez mozku. Kdokoli dá Dragon Age jakoukoliv jinou známku, než 10/10, je namyšlený frajer bez úcty a smyslu pro kvalitu. Kdokoliv hraje Dragon Age, aniž by vysolil v prodejně směšných pár šušňů v naší tvrdé měně na stůl, je zloděj a zasluhuje si useknout obě ruce. No řekněte upřímně - dali byste víno z Chateau Lafite ochutnat bezdomovcovi, zvyklému uskrkávat Pražskou vodku z lahve skryté v papírovém pytlíku?"

To jen pro ty lidi co sem dali hodnocení třeba jen 40% :D
Suhlasim s nDk, tiez si myslim ze sa nehodi prilizna zlozitost do real time suboja - navyse este ked mate ovladat celu partu. Ked uz ovladanie celej party tak turn based, alebo jednoduche auto-attack ability ake boli v Baldur's Gate 1.
NkD: "Mozna tam mel i tahove souboje, ktere by tam IMHO sedli jak p.del na hrnec. A pak prisel nekdo a rekl: ty souboje nemuzou byt na tahy, to dnesni hraci odsoudi a tak vzniklo to co vzniklo"

Spise se tvurci snazili kopirovat soubojovy system starsich rpg, jako P:T,IWD,BG,resp. nekterych dalsich, kde to takhle fungovalo bezproblemove, ale v DA se jim to moc nepovedlo:).