Dracula: Origin

Drákula: Zrození

01.05.2008

Dracula: Origin je hororovou adventurou, viděnou z pohledu třetí osoby, inspirovanou knižní předlohou spisovatele Brama Stokera o upířím šlechtici. Svým ztvárněním a herními mechanizmy se podobá dřívějším hrám kyjevského vývojářského studia Frogwares, především potom sérii o Sherlocku Holmesovi. Ve hře se chopíte role profesora Van Helsinga, člověka, který se zabývá nevysvětlitelnými jevy a tajemnem. Přijíždíte do Londýna, kde už přebývá hrabě Dracula, který se do své moci snaží získat mladou Mínu, aby do ní mohl reinkarnovat svou zemřelou ženu. Tomu musíte v roli profesora zabránit a bezbrannou dívku zachránit.

Hra se dělí na 4 kapitoly, které jsou rozděleny do různorodých lokalit (Londýn, Káhira, Vídeň a Transylvánie). Náplní jednotlivých kapitol je řešení puzzlů, rozhovory s NPC postavami, získávání informací a sbírání předmětů, které lze nalézt jak v interiérech (katedrála), tak i ve venkovních lokacích (hřbitov). K úspěšnému hledání a dopadení hraběte vám budou nápomocny různé předměty, spolehlivě sloužící k usmrcení těchto krvelačných stvoření (kůl, kříž).

Příběh pokračuje v hidden object adventuře Dracula: Love Kills.

Dle hodnocení na herních serverech jsem nečekal nějakou "pecku" Ale hra mě celkově nezklamala. Herním stylem a ponurou atmosférou mi trochu připomněla mou oblíbenou adventuru Posel smrti, ale její kvalitu zdaleka nedosáhla. Určitě bylo zklamání málo NPC a jejich strohost, puzzle byly na různé úrovni od jednoduchých po opravdové oříšky. Grafika je pěkná i po X letech. Konec mi přišel trochu uspěchaný a celkově mi přišla první půlka hry kvalitnější, pak jakoby došli autorům nápady. Celkově však hodnotím pozitivně a mohu doporučit, zvláště pak tomu kdo má rád click point adventury. Hra byla celkem krátká, ale vzhledem k výše popsanému a tomu, že jakoby docházely nápady to je možná spíš dobře :-) Za 2,49 EUR dobrá zábava, hra která nějak výrazně nenadchne, ale ani nezklame.

Pro: děj, grafika, rozmanitost prostředí, české titulky

Proti: málo NPC a navíc s dost omezenými dialogy, konec,

Origin jsem hral vpodstate paralelne s jinou upirskou adventurou z roku 2008, Path of the Dragon. Od Originu jsem vpodstate nic neocekaval a zajimalo mne spise porovnani s Draculou 3. Prestoze jejich autori pristupuji k tematu ruzne, obe hry nabizeji dostatecne mnozstvi spolecnych prvku, aby stalo za to je porovnavat.

Tak jako tak vychazi Dracula 3 snad ve vsech smerech lepe. snad jen v mire morbidnich chutovek vede Origin - a v charismatu Draculy, ten z trojky je daleko vetsi sadisticke monstrum ("jednou jsem rozparal svou konkubinu odshora az dolu, abych na vlastni oci videl mista, ktera jsem navstivil").

Zajimava je dichotomie charismatickeho Draculy (ktery i oslabeny vypada malem k nakousnuti) a stareho (ok, stredniho veku) Van Helsinga s otravnym namluvenim a generickymi hlaskami, ktere mi pily krev uz behem prvni kapitoly (Useless. There, perfect. Horrors! Blergh.)

Co se pribehu samotneho tyce, spise mne zklamal. To nejlepsi jsem si vydoloval z doplnujicich textu (ktere, koukam, nikoho nebavilo cist) a vubec cely zaver me nastval, a to nemluvim o pokusu o stinger, ktery pro jistotu autori soupli jeste pred zaverecne titulky a v kontextu sequelu ani nedava smysl.
Hra sice nabízí nádherné lokace (hřbitov, hospoda, hrad...), hororovou atmosféru, napínavý příběh i dost puzzlů, ale celkově je to nuda, která rychle vyšumí. Konec je hrozný, stejně tak dabing a dialogy postav (Captain Obvious Van Helsing). Musím říct, že jsem byla upřímně zklamaná.

Pro: atmosféra, lokace

Proti: nuda, dabing, dialogy, konec