Dorfromantik

28.04.2022
29.09.2022

Dorfromantik je kombinace budovatelské strategie a logické hry. Za úkol v ní máte z nabízených dílků poskládat venkovsky idylickou krajinu, za což následně dostáváte body. Hru začínáte na prázdném hexagonálním poli a k dispozici máte náhodně poskládaný balíček dílků, z něhož si berete vždy jen ten vrchní a umísťujete jej do pole. Každý dílek představuje určitý prvek v krajině a je třeba jej umístit tak, aby ladil s okolím, přičemž hráč si jej může před vsazením libovolně otáčet.

Hra se nese v poklidném, relaxačním duchu, kdy postupně vytváříte krajinu plnou luk, říček, lesů, domečků nebo železnic. Pro hráče, kteří rádi nějakou výzvu, je tu možnost pokusit se dosáhnout co nejvyššího skóre, kdy je třeba co nejlépe plánovat dopředu a strategicky umísťovat nové dílky. Čas od času se v balíčku objeví dílek s úkolem, za jehož splnění dostáváte body navíc - například zalesněte les 50 stromy nebo postavte 6 obilných polí okolo větrného mlýna. Postupně si hráč odemyká nové objekty, biomy a plní dlouhodobé úkoly.

Oběvila jsem to náhodou při plavání na Jůtůb kde to vysvětloval jeden človík od nás ze severu.
Jednoduchá hesex .. hektose ... hemen ... šestiuhelníková puzzle skládačka kde není cíl složit puclíky aby se složil koník nebo loď na moři ale kde se vytváří "svět". Placky jsou různý, les, voda, tráva, domek, koleje .... pak kombinace všech těch věcí + občas dostanete jako odměnu třeba loďku, mlýn, domky u pole, jakousi strážnou věž (nebo co to je) a úkolem je to k sobě skládat stylem, koleje ke kolejím, vodu k vodě, domek k domku + pokud se zadaří, tak k sobě dostat všechno v kombinaci se vším. Jsou tu 2 základní verze - volná hra (dělej si co chceš) a úkolová hra (jede se na body a na počet "puclíků") Výhodou je velká variabilita a možnost nechat si v případě kdy si nevíte rady, vygenerovat dokolý puclík do místa které nejste se základním balíčkem schopní zaplnit. Výhodou je i "krok zpět" který určitě použijete, protože se to dost zvláštně ovládá - pravým myšítkem potahujete mapu a pravým myšítkem ukládáte puclíky na místo, ukliknutí je zaručeno. Je to chytlavé a v přípdě hardcore hry i fest na palici, což mi plně vyhovuje. S manželkou se u toho bavíme a vytváříme si hezký velký svět na který se dobře dívá, protože to má roztomilou grafickou stránku. Mám v tom už pár hodin a pořád mě to drží. Velká problémová frustrace se dostaví v momentě kdy vám dojdou puclíky a vy nemáte žádnou možnost to ještě upravit, rozšířit a nebo prostě pokračovat. Příští hru už tak velmi rozmýšlíte kam co dáte a jak, protože když třeba umístíte vedle sebe v nepřerušené řadě třeba 300 stromů, dostanete jako odměnu dalších pár puclíků. Úkoly jsou sice pořád stejné, jen se liší čísla kolik čeho k sobě máte umístit ale pořád je to zábavné a zápřah na mozek kdy se roztahujete 8 - 55 směry aby bylo případně vedle místo na umístění stejných stran puclíků. Může se tak stát že vedete koleje přes 20 dílků a nebo uděláte obrpolíčka o 30 dílkách atd. Po nějaké době se otevře i možnost barevných kombinací puclíků, takže k sobě můžete klást i barvy a předlohy. Mnoho lidí to přirovnává k nějakému Carcasone, kterou já neznám, takže nemůžu posoudit. Každopádně je to určitě menší hra o které asi moc lidí neví a která pokud nemá za titulem "AAA" tak ji lidi ignorují, což je škoda.

Pro: ještě jeden dílek a jdu spát .... grafika, jednoduché na pochopení, úkoly, styl "pucle",

Proti: umí to hodně potrápit, omezený počet dílků i u volné hry,