Doctor Who: The Lonely Assassins

19.03.2021
12.08.2021

Další z řady doprovodných her k britskému sci-fi seriálu Pán času. Tentokrát se jedná o adventuru stavěnou na principu „found phone“ převzatého ze série SIMULACRA od téhož vývojářského týmu. Jako náhodný obyvatel Londýna, který našel mobilní telefon ztraceného člověka, budete pracovat společně s Petronellou Osgood na objevení tajemství opuštěné vily známé mezi místními jako Wester Drumlins. Při tom potkáte několik Plačících andělů, mimozemšťanů ikonických ze seriálu, kteří se hýbou pouze tehdy, když nejsou nikým pozorováni.

Zpoza obrazovky Osgood, hrané navrátivší se Ingrid Oliver známé ze seriálu, pomáháte řešit hádanky a hledat nové informace. Gameplay se dělí na dvě části - procházení telefonu zahrnující například vyplňování informací nabytých z korespondencí do formulářů na webových stránkách, a na chatování se samotnou Osgood, při kterém vybíráte z několika možných odpovědí.

Dostáváme konečně zábavný a zajímavý videoherní titul ze světa Doctora Who? ANO! A neskutečně mě těší, že tuhle větu můžu s úsměvem na obličeji prohlásit, přestože se nejedná o moje vysněné open-world RPG ve stylu KOTORu.

Příběhově hra funguje na výbornou, a to překvapivě nejen pro fanoušky, ale i nově příchozí, kterým je zřejmě určena primárně. Využívá found phone konceptu a chová se ke hráči jako neznalému světa. Ten je do něj vhozen, postupně se zkouší zorientovat a dostává krátká a výstižná vysvětlení, o co tu jde (osobně se mi z nich nejvíc líbil popis Doktora od Osgood). Příslibem tajemství a překvapení si zaháčkuje a nepustí. Příběh sám o sobě skvěle navazuje na seriálovou epizodu Blink a krásně ji propojuje s dalšími příběhy (nejvíc mě překvapilo napojení na Sarah Jane Adventures) pomocí mandalorianského "narážíme na staré známé ze seriálu, kteří si žijí své vlastní životy i po rozloučení s Doktorem" expanded universe přístupu, který mi je nesmírně sympatický. Dobře slouží jako sequel k Blink i jako vlastní povídka, která rozvíjí seriál.

Gameplayově sice není nijak originální, podobných interaktivních textovek existují stovky a mnohé jsou jistě o dost propracovanější, ale naprosto to stačí. Procházení telefonu, hádanky i řešení záhady s Osgoodkou dokáží bez problému zabavit po celé cca 3 hodiny. Občas zvládne dokonce i překvapit svojí autentičností (blikání wifi a mobilního signálu, načítání internetové stránky). Určitě nenastala chvíle, kdy bych se nudil, nebo si na něco stěžoval.

Uznávám, že se nejedná o žádný zázrak a rozhodně souhlasím s tvrzením, že pro hledače inovativních titulů může The Lonely Assassins působit dost vyčpěle, ale já se na něj koukám převážně jako fanoušek Doctora Who. Když z tohohle pohledu přihlédnu k ostatním pokusům o videoherní adaptace světa, které dopadly skoro všechny průměrně či rovnou katastrofálně, určitě ji můžu doporučit jak fanouškům, tak nově příchozím, kteří chtějí zjistit, kdo že je to ten doktor Kdo a jak může žít v modré kadibudce. Pro ty nabízí zábavné, spletité dobrodružství s několika překvapeními po cestě.

Pro: zajímavý příběh, zábavný gameplay, propojení se seriálovými příběhy, nakládání se světem a expanded universe přístup, bez problému přístupné i nefanouškům

Proti: není to nijak originální ani inovativní