@John Mirra (01.05.2022 20:03): Discworld Noir je přístupnější než běžné adventury tím, že tam není tolik kombinatoriky předmětů a jde více o rozhovory. Je to ale kompenzováno poměrně složitým systémem rozhovorů, kde je nutné se ptát na věci jednak ze základního výběru, tak z inventáře a především z deníku. V tom je to trochu úmorné a i obtížné. Celkově bych řekl, že obtížnostně tak průměr.
@John Mirra (01.05.2022 20:03): Vzhledem k mému stovkovému hodnocení nemohu než doporučit :). Jinak Noir je z trojice Zeměploch pro svátečního adventuristu nejpřístupnější, jelikož odpadá inventář plný několika desítek předmětů (nekecám) z jedničky.
Teď jsem si pročítal stará SCORE a měl bych na to chuť, ale nevím, zda je to pro mě, jakožto svátečního adventuristu, vhodné... :)
@Londo Mollari (08.10.2021 22:24): no ale v tom intru mi to vůbec nedošlo :-) to se v tu chvíli dá pochopit úplně jakkoliv. (byl jsem z toho ale, pravda, trochu zmatenej, ale nevěděl jsem, jestli je to jako flashback, flashforward nebo sen). A co napsal Andrej před 22 lety do nějakýho časopisu...to už je trochu jedno

no tak nic no.

Nedám mínus, protože jinak je to výbornej koment, ale jinak bych ho dal :-) zásady :-)
@Londo Mollari (komentář): rád bych dal plus, ale ve třetím odstavci je dost brutální neoznačený spoiler. Já vím, že to jako sedí dost do celé myšlenky toho odstavce a tak, ale jako stejně...
Ono je dost těžké se tomu v tom komentáři vyhnout (sám jsem to ve svém předposledním odstavci dost řešil).
@90210 (20.04.2021 14:12): Párkrát už jsem rozehrál a něco mi nesedlo :)).

Ale osobně tedy beru Discworld II a Curse jako možná nejhezčí kreslené adventury? V klasickém point n click provedení (nepočítám třeba CCS a podobné). U Discworld Noir jsem byl trochu zklamán, kam se vizuální styl ubral, ale po dohrání jsem tedy musel uznat, že se k tématu hry hodil.
@Drolin (20.04.2021 13:38): Zkus to spustit, mozna jsi videl nejaky ne zrovna povedeny screenshoty. Ve svy dobe to melo super kreslenou grafiku a mam ten styl radsi nez uhlazenou komixovou kresbu ve dvojce.
@90210 (20.04.2021 13:10): První díl má bohužel hroznou grafiku (pokud někdo hrál nejdříve užasný a krásný druhý díl). Ale mám ho stále v plánu, před pár týdny jsem zrovna začal (audioknihu) Barvy kouzel, a je to docela zábavné.
@Dan9K (komentář): Noir je podle me skvela adventura, ale pro seznamenim s Pratchetovym svetem je podle me nejlepsi Discworld.

Je to sice komplikovany a obcas je treba nakouknout do navodu, ale svet a atmosferu prvnich knih Zemeplochy to myslim vystihuje dokonale.
Pratchett se btw nijak nepodílel přímo na textech hry a dialozích?

Ačkoliv... Pro mě by to asi byla výhoda, anžto jsem přečetl asi několik jeho knih a pak jsem to vzdal, páč mě moc nezaujal. :)
@Dan9K (komentář): zajímal by mě tvůj názor na hru po přečtení několika knih Zeměplochy. Jsem toho názoru, že pro hráče knih neznalých bude působit jinak než toho, kdo má Pratchetta aspoň trochu načteného.
ja som mal celkom nepekné crashe, hra si dokonca nerozumie ani s niektorými ovládačmi na myš, Mick do tých mínusov som to dal ako určité "varovanie", že proste môžu nastať potencionálne problémy pri snahe o rozchodenie hry, ja som mal problémov len zopár (niekedy dokonca pomohol len reset hry, inokedy reset pc), nejaký ten blackscreen, raz som musel načítať pozíciu, lebo mi nepridalo novú lokáciu, aj keď malo a tak. A inak keby šlo o DOSovku, tak by som sa samozrejme v tomto smere nejak extra nepohoršoval.
co si pamatuju, hral jsem DN na XP a nezaznamenal jsem v tomhle ohledu zadny problem (ale za 100% pamet nerucim:)
jedi - ale teda davat problemy s kompatibilitou do "proti" u storocnej hry je...divne :) Ja ked som tu hru hral, som ziadne problemy nemal, ehm. A to si este dopadol dobre, niektore novsie hry (ako DW Noir) nejdu vobec spustit :)
Taky mám nejradši první díly o hlídce - Stráže, Stráže(hlavně rozhovory o pravděpodobnosti 1 ku miliónu) a Muži ve zbrani.
pro me jsou jednoznacne nejzabavnejsi dily o hlidce (karotka do toho:). vzhledem k tomu, ze jako prvni znamou postavu potkate ve hre tusim noobyho a celou dobu se potulujete ankh-morporkem jsou - souhlasim s jiz vyrcenym - pro DN nejuzitecnejsi.
Pyramidy se mi líbí hlavně kvůli originálnímu prostředí a postavám. Mrzí mě, že toho Pratchett víc nevyužil v dalších dílech a pořád se jen věnuje Hlídce a Ankh-Morporku. Přitom Zeměplocha má obrovský potenciál, bohužel v poslední době mi připadá, že se hodně opakuje. I když, se pořád dobře čte.
Pyramidy majú úplne super hlavne začiatok, tá posledná heroická tretina sa mi až tak nepozdáva, ale napr. v Sekáčovi milujem pasáže s Rumpálem Žičkou, ale zas tie so Smrťom sa mi až tak nepáčia.
Po přečtení všech Zeměploch se mi pořád nejvíc líbí Pyramidy. Je to jediná Zeměplocha, kterou jsem četl třikrát. Ty nejnovější už nejsou tak dobré, jak cca prvních 10 dílů...
Ja som vedel v 99 len, že sú to nejaké knižky o mágovi, ktorý furt uteká :D a možno práve preto som si to nespájal s Discworld Noir, nevedel som dobre anglicky, tak ma nenapadla ani tá súvislosť :)
no ja mam prectene vsecko co u nas vyslo ale spis jsem schopny rict ktere staly za hovno nez vybirat nejlepsi :) (Hm, v 99 jsem nemel tuseni co je Zemeplocha zac :))
Presne tak ako vraví Pipboy, asi prvé dve (Barva Kouzel, Lehké Fantastično) a potom Stráže, Stráže, Muži ve zbrani, Nohy z Jílu a potom možno nejaké knihy týkajúce sa Uberwaldu, ale tie som zatiaľ nečítal ani ja. :)

Tak moja najobľúbenejšia Zemeplocha je asi Stráže!Stráže. (čítal som zatiaľ asi 13 kníh)
Barva kouzel a Lehké fantastično jsou na začátek super, můj nejoblíbenější díl je asi Mort, ale nemám načtené všechno...
Nerek bych ze na DW Noir potrebuje clovek nejakou knizku... krom postav a jmen tam nejsou stycne plochy a Lewton ani Charlotta v zadne knizce ani nejsou.

No kdybych chtel mermomoci neco doporucit, tak asi prvni dva dily o Mrakoplasovi s Dvoukvitkem (kde je ale rada realii jeste neustalena a hodne se lisi proti tomu, co je jinak v cyklu beznym usporadanim, coz je radno brat v potaz), ale hlavne pak nejakou z prvnich knizek o Hlidce. Spis asi ne uplne tu prvni, bo tam jeste myslim chybi par zasadnich postav, ackoliv vynechat by ji byla urcite skoda. Ale ted nevim jak se jmenujou. Knizky o hlidce kazdopadne maj k tomu nejbliz, bo taky jsou to "detektivky z Ankh-Morporku", tuz pokryvaji asi nejlip to prostredi (a osobne je mam nejradsi :)). Uf. Cili Muzi ve zbrani, Straze! Straze!, asi.
90210: tohle mě tedy také zajímalo neb po téhle hře občas pokukuji.

Last jedi: i když se tedy bez znalostí Pratchetta obejdu, můžeš jmenovat nějaké konkrétní knihy, kterých se to dotýká? Přeci jen bych jej mohl také vyzkoušet... :-).
na recenzi ve score si taky pamatuju, kupoval jsem si ho kvuli albionu. styl grafiky k noirovskemu pojeti sedi vyborne. obtiznost je takova prijemne akoratni a tim zakysem v podobe pouziti poznamek na veci jsem si tusim prosel taky:)
Minimálne tento konkrétny diel sa dá hrať aj bez kníh, jasne, nebudeš mať radosť zo stretnutia s postavami známymi z kníh a niektoré inside jokes a nepodstatné informácie odkazujúce na knihy ti môžu tiež ujsť, ale inak je to konzistentný samostatný príbeh.
Tak je to Discworld, neviem či si niekedy čítal nejakú Pratchettovu knihu v originále, pretože tam sa fakt vyhráva s tými slovíčkami, takže hra je v porovnaní s nimi jednoduchšia, aj keď má ten štýl. Každopádne hra mi zatiaľ ťažká nepríde, ale zas som ešte len v druhom akte, ale zatiaľ to išlo rýchlo. Jediný menší zákys som mal na tom, že som zabudol, že zápisy z notesu sa dajú používať aj na predmety, ktoré hráč vidí v určitej lokácii.
Zrovna před pár dny jsem tu recenzi taky čet :) No, ale vypadá to na hodně těžkou hru (jak angličtina tak i puzzly).
Tak niektoré postavy sú trochu zvláštne animované (celkovo to má ten nádych ranných 3D postáv v 2D prostredí ako v The Longest Journey) ale aj tak to nie je nič do očí bijúce, navyše ten štýl čo bol v prvých dvoch discworldoch, by do tejto oveľa temnejšej adventúry nezapadal. Pre mňa bol vždy tento diel najznámejší, možno je to aj tým, že ako jediný som ho zachytil v časopisoch v dobe vydania, pamätám si aj na recku Andreja Anastasova v pamätnom Score, kde to bolo aj na obálke a na CD bol úžasný Albion a zároveň na gamestar, tam to tuším recenzoval Tomáš Varoščák a bola to hra čísla. Strašne som to vtedy chcel hrať, ale pošťastilo sa až o desať rokov. Sakra to je iný životný príbeh. :))
jj, známějši jsou určitě první dva díly. Jen škoda že už tu není ručně kreslená grafika.
Hej titulky sa dajú zapnúť aj vypnúť.
Momentálne som v druhej kapitole a takú silnú atmosféru som v adventúre dávno nezažil, naposledy možno pri hraní Dreamfallu.
no ba, je to kousek velmi vydareny. atmosfera je v ni primo delikatesni:)
Konečne som to začal hrať, to rozchodenie robilo viac trablov než je zvykom, ale tá hra rozhodne stojí za to, žiadna ma tak dávno nepohltila, úplne úžasné (sakra toľko superlatívov v jednej vete).