ja to zase smahnul s cambridskym vykladovym slovnikem na stole .. to je nejlepsi slovnik na anglictinu .. ty translatory vseho druhu a obecne anglicko-ceske slovniky se nedaj vubec srovnat ... ta anglictine v DE, aby si to clovek vychutnal, fakt neni jednoducha ..
Mám Final Cut a ten dabing a když si v nastavení přepnu Voice over na classic, tak tam stejně dabing mám... -_-
Je to normální nebo jsem něco přehlédl?
No podľa mňa sa dá ľahko predstavit absencia niečo, čo existuje - dabing, ale nie naopak. Hrávam fakt veľa indie adventúr (napr pixel art) alebo izometrickych ukecanych rpg, kde si fakt hovorím, že ten dabing by to pozdvihol este ďalej. Napr. Pred týždňom som rozohral Unavowed a ten dabing je tam tiež výborný a posúvajúci hru vyššie.
@SilentWolf (31.08.2022 10:21): pokud jsi nehral original a hral si jen final cut, tak si myslim, ze si vubec neni mozny predstavit, jako to je v tom originalu ... mam na stejnem kompu ty verze nainstalove obe zaroven .. final cut jsem uz 2x rozehral (ale ani jednou nedokoncil) - pripada mi to jako jina hra ..

pokud nekdo hral jen final cut (a ma ho koupenej), tak doporucuju odnekud z torrentu stahnout tu originalni verzi a zkusit si pri pristim playthrough todle .. pokud nekdo zna legalni zpusob, jak se dostat k originalu (napr. posledni GOG verzi pred final cutem), tak se prosim podelte ..
zatim, pokud to chapu dobre, tak jedinej, kdo to hral i pred final cutem jsem ja a @Radecker (a mozna @John Mirra) a vy ostatni mi tady rikate, ze se vam final cut libil - coz je v poradku, me se DE libi taky ... nicmene originalni nastrel v tyhle debate bylo - co rikate na final cut (a immersion s plnym dabingem a zmenenejma hlasama u mnoha akteru) ti, kdoz jste (opakovane) dohrali original DE
@ntz (30.08.2022 20:57): Mě třeba ve hrách trochu ruší přesně tohle částečný namluvení...Buď všechno nebo nic :)
Jinak Lenval Brow jako vypravěč je naprosto dokonalej. Hrála jsem jen Final Cut, ale až budu hrát znovu, určitě zase s dabingem, kterej mi nemalým dílem přispívá k celkové atmosféře.
@Tulareanus (30.08.2022 19:17): v DE-original ale trosku dabingu je ... kazda postava tam je na zacatku konverzace par vet namluvena, aby se ti nejak "predstavila" .. to je na tom prave to genialni .. jedinej kdo tam ani jednou neni je harry, a tady alespon pro me prisla rana palici do hlavy v podobe karaoke, kdy jsem fakt skoro takrikajic "kakal magi" .. to je proste ten pripad .. nikdy v zivote nezapomenu na tu scenu s karaoke, ktera me uplne rozbila .. a to je kvuli tomu, ze harry tam do te doby nema dabing ..
Nehrál jsem původní verzi, ale dabing mi přišel skvělý, oproti jiným hrám je tam vidět, že herci fakt hrají a nedovedu si představit, že bych ty tuny textu četl bez dabingu, od toho tu mám knihy :)... ale já jsem obecně asi spíš výjimka, vždycky si víc užiji, když mám předefinovanou postavu a nemusím do ní vkládat tolik ze sebe, i hry, kde je vytvořená postava a nemusím si vytvářet vlastní, preferuji... samozřejmě pak tu postavu nějak tvaruji dle sebe, ale prostě neumím ze sebe do hry tolik vložit, abych byl spokojený s bezejmenou postavou
Mně taky kompletní dabing spíš vadí. Většinou čtu samozřejmě rychleji, než ty postavy mluví, takže mě to pak ruší.
@ntz (30.08.2022 17:05): Mě taky kompletní dabing izometrických RPG hrozně štve, i když je sebekvalitnější. Je to jako bych si četl knihu a k tomu si do sluchátek ještě pustil její audio verzi. Asi ale nemá smysl o tom někoho přesvědčovat, protože všeobecně to hráči zřejmě vítají a já jim vlastně závidím, že jim to nevadí. Osobně jsem se podíval na kousek Final Cutu na youtubu a instaloval bych původní verzi, protože to mám jako ty.
Ten dabing mi prišiel skvelý aj v porovnaní s inými hernými dabingami. Hlavne tie vnútorné hlasy sú super zosobnené.
@ntz (30.08.2022 17:05): Reaguju pouze na to, že jsi hlavně vypichoval, že ti vadí dabing. Zrovna na tohle nepotřebuju, abych hrál jako první původní DE. Pokud by mi dabing vadil, vypl bych ho.
@Artran (30.08.2022 16:59): Hral jsi stare DE ? Pred Final Cutem ? Pises, ze jako prvni jsi hral Final Cut .. myslim, ze logicky ani nemuzes rict nic jineho kdyz nemas to srovnani .. Ptam se na srovnani lidi, co (typicky) hrali DE kdyz vyslo a pak si to dali znovu s Final Cutem ...
@ntz (30.08.2022 16:54): Osobně nemám s namluvením problém. Naopak, přijde mi skvělé. Hrál jsem jako první Final cut a nikdy jsem neměl pocit, že si musím namluvení vypínat, protože by mi vadilo. Ne že bych nezvládl hrát čistě v textové formě, ale tady mi to sedlo.
Dohrano po ctvrte ... Zkusil jsem Final Cut .. to neni 100% (hodnoceni) hra .. ten Final Cut je proste *spatnej* - samozrejme v porovnani s originalni hrou .. Mam nainstalovane oba

zajimalo by me, jestli je tu nekdo, kdo si mysli, ze Final Cut je lepsi verze .. ja si to fakt nemyslim, protoze

1) Voices ... Too many voices ... vc. harryho, je to uplnej immersion breaker - lidi ctou knihy, protoze si chtej predstavovat hlas, tu knonverzaci, ton .. Navic to mektani me vyrusuje od cteni

2) Cuno: "My pig's so fuckin' ill right now ..", swells Cuno's voice with pride ... (tak nejak to tam bylo) .. Proste ty voices jsou v mnoha pripadech navic spatny, horsi nez original a v mnoha pripadech jsou i (socialist) low-fi junk

3) technicky je to horsi, nevim proc, mam ty dve hry nainstalovane na stejnem kompu, ale final cut je pomalejsi, skube se, dyl se loaduje .. fuj

jak ale pisu, hlavni rozdil je to immersion, kdy si clovek cte a predstavuje si jako u knihy ... na original Cuna se neda nikdy zapomenout .. Final Cut Cuno je WTF
Pokud by někdy udělali Disco Elysium film tak by se na hlavní roli perfektně hodil Jeff Bridges, kdyby už nebyl dost starý.
@SilentWolf (04.08.2022 19:03): Jo no, přesně tak. A nápodobně. Dohrála jsem to jen jednou (většina skillů v Intellect a Psyche větvi) a mám pocit, že je to zoufale málo. Jít cestou třeba Shivers a Electrochemistry by mohlo být rozhodně zajímavý.
Dneska kamarád co jsem mu DE doporučil básnil o tom jak je hra jiná, když to rozjel s vysokým Shivers. Kde brát jen ten čas na ty hry. :-D chci to akutně hrát znovu.
Právě, když už byl nějakej quest slabší, tak měl pak parádní vyústění, kterým se to vynahradilo (objevení pale je výbornej příklad).
Jinak DE byla jedna z hodně mála her, kterou jsem okamžitě po dohrání chtěla rozehrát znovu. A jak tak čtu, co jsem vše minula, budu to muset brzo udělat.
Rozhovory v technokostelu jsem taky víceméně projížděl, přišly mi zbytečně dlouhé a trochu o ničem... ale to vyústění stálo za to (objevení pale), i když to pak samo o sobě nikam nevedlo... čekal jsem, že Raphaël Ambrosius Costeau na to bude moct nějak víc reagovat nebo že to byl důvod jeho sebedestruktivního chování apod.
@SilentWolf (02.08.2022 19:45): Ja som si to interpretoval tak, že autori chceli zahrnúť rôzne stereotypy alebo archetypy ľudí prostredníctvom jednotlivých NPC, ale tu mi prišlo, že hoci s určitými rozdielmi, ale aj spoločnými rysmi, skupina 4 NPC s charakteristikami, ktoré ma neoslovili je priveľa.
A čo sa týka, čo s nimi urobiť: Ja som ich práveže dostal do kostola a následne aj s výskumničkou vyjednal medzi nimi toleranciu .
Ale najväčší paradox smažiek je, že vďaka ich aparatúre, som sa dostal k pre mňa z jedných najzaujímavejších momentov v hre, keď výskumníčka chcela nahrať to pohlcujúce ticho vo veži kostola, aby nakoniec zistila, že to bolo ohlušujúce nič a nový zárodok Pale. A to bol pre mňa fascinujúci a silný moment.
Mňa osobne nebavil len jeden quest/pasáž v hre a to technosmažky. Na môj vkus to bolo zdĺhavé a točilo sa to okolo priveľa npc. Asi som málo HARDCORE.
@BUMTARATA (02.08.2022 14:24): To je fakt, vlastně nevím, jestli jsem hrála něco, kde by tohle bylo líp a přirozeněji vyřešeno.

A ještě navíc jsem snad nenarazila na špatnej side-quest. Když už se ze začátku něco zdálo jako blbost, často to vyústilo v jeden z nejsilnějších momentů ve hře (např. kontrolování pastí).
@Shoggot (02.08.2022 14:15): Jasné, až výjde, určitě si to ráda přečtu, ale chápu že má Kurvitz práce víc než dost

BTW. koncem minulýho roku prolítlo redditem, že Kurvitz odchází ze ZA/UM. Pak jsem pochopila, že ne, ale že jde spíš o změny v managmentu. Neví někdo o co šlo?